Chatbot ChatGPT poháněný umělou inteligencí dokáže ze zadání o několika slovech na počkání sepsat prakticky cokoli, co si usmyslíte – článek, zdrojový kód nebo třeba báseň. Volně dostupná služba uhranula internet a vyvolala bezpočet debat o tom, jaké různé pracovní pozice kvůli ní zaniknou.
OpenAI, soukromá společnost s miliardovými investicemi a cloudem od Microsoftu v zádech, ji zdarma zpřístupnila koncem loňského listopadu. Kromě lidí z tvůrčích profesí straší i některé školy, s jejichž testy či přijímacími zkouškami si hravě poradí.
OpenAI se proto nyní snaží pedagogům vyjít vstříc. Tento týden představila nástroj, který z vloženého textu dokáže poznat, zda ho napsala umělá inteligence, nebo člověk. Respektive pokouší se o to.
Nástup ChatGPT byl vskutku raketový. V lednu měl podle odhadů sto milionů aktivních uživatelů, pouhé dva měsíce po svém spuštění. To z něj dělá nejrychleji rostoucí aplikaci v historii, tvrdí analytici banky UBS na základě dat společnosti SimilarWeb, která zkoumá provoz na internetu.
Pro srovnání, po globálním spuštění TikToku trvalo této sociální síti zhruba devět měsíců, než nabrala sto milionů uživatelů. Instagram na to potřeboval dva a půl roku.
Dostupnost a schopnosti nového internetového hitu vyvolaly mezi mnohými kantory obavy. A to nejen mezi těmi, kteří rádi úkolují studenty různými eseji, referáty a seminárkami. Vzdělávací instituce po celém světě znepokojuje představa, že používání ChatGPT povede k podvádění u zkoušek a hodnocených úkolů.
Obzvlášť poté, co si software ve Spojených státech poradil s tamní obdobou našich státnic hned v několika oborech. ChatGPT „získal“ titul MBA z Pensylvánské univerzity, zvládl čtyři kompletní právnické kurzy Minnesotské univerzity a také pohodlně prošel lékařskou licenční zkouškou.
U lidských studentů lze samozřejmě podvádění u zkoušek zamezit zákazem mobilních telefonů a počítačů. Úplně všechny hodnocené úkoly však tužkou a papírem vyřešit nejde. Tvůrci ChatGPT jdou proto nyní učitelům naproti s nástrojem, který napoví, zda si žáci u plnění školních povinností skutečně pomáhají umělou inteligencí.
V úterý spustila společnost OpenAI „textový klasifikátor“, jazykový model poháněný umělou inteligencí, stejně jako ChatGPT. Natrénovala jej na celkem čtyřiatřiceti generátorech textu od pěti různých organizací (včetně samotné OpenAI). Tedy na enormním datasetu tvořeném páry mezi lidskými a strojovými texty na stejné téma.
Cílem tréninku je, aby klasifikátor dokázal po „přečtení“ jakéhokoli textu určit, zda jej napsala umělá inteligence, nebo člověk.
„Věříme, že kvalitní klasifikátory dokážou zmírnit negativní dopady falešných tvrzení, že vygenerovaný text napsal člověk. Například u automatizovaných dezinformačních kampaní nebo při využívání umělé inteligence k akademické nepoctivosti,“ uvedli zástupci OpenAI.
Právě akademická nepoctivost přiměla začátkem ledna newyorské školy, aby ChatGPT zablokovaly na všech školních sítích a zařízeních. Už v prosinci k tomuto kroku přistoupily školy v Seattlu a Los Angeles.
„I když jsme nadšení z mnoha aplikací generativní umělé inteligence ve vzdělávání, je důležité, aby jako každá technologie byla i tahle zavedena do tříd pod dohledem pedagogů. Chápeme, že mnozí z nich mají otázky ohledně schopností a omezení této technologie,“ píše OpenAI na svých stránkách.
Momentálně má však mnohem víc omezení klasifikátor než samotný ChatGPT. Volně dostupný nástroj funguje velice jednoduše. Zkopírujete do něj text, který chcete zkontrolovat a on jej zařadí do jedné z pěti kategorií:
- velmi nepravděpodobně napsán umělou inteligencí
- nepravděpodobně napsán umělou inteligencí
- nejasné, jestli je napsán umělou inteligencí
- možná napsán umělou inteligencí
- pravděpodobně napsán umělou inteligencí
Samotná OpenAI přiznává, že novinka není bůhvíjak přesná, míra úspěšnosti je kolem 26 procent. Zástupci firmy ale obratem dodávají, že v kombinaci s dalšími ověřovacími metodami může být ve snaze zabránit zneužívání generovaných textů tento nástroj užitečný.
Pouze pěti možnými výstupy (z nichž jeden znamená v podstatě „neumím si s tím poradit“) výčet omezení nového nástroje nekončí. Nedokáže hodnotit texty kratší než tisíc znaků, umí pouze anglicky a neporadí si ani s textem, který napsalo dítě.
V redakci jsme proto neodolali a nástroj otestovali. Články z amerického Forbesu, týdeníku The Economist a deníku The Wall Street Journal zařadil jednoznačně do kategorie číslo jedna. U výtvorů od ChatGPT si tolik jistý nebyl.
Strojový akademický text na téma vliv člověka na klimatickou změnu označil také jako „velmi nepravděpodobně napsán umělou inteligencí“, strojovou esej na téma pro a proti trestu smrti zařadil do kategorie číslo čtyři, pouze o strojové baladě o francouzské revoluci klasifikátor prohlásil, že je pravděpodobně napsaná umělou inteligencí.
„Tento klasifikátor je k dispozici zdarma k zažehnutí diskusí o gramotnosti umělé inteligence,“ uvádí OpenAI.
Dva dny po jeho spuštění společnost začala v USA testovat předplatitelský model ChatGPT. Za dvacet dolarů měsíčně dostanou Američané stabilnější a rychlejší servis. Kromě toho jim OpenAI slibuje, že budou zkoušet nové funkce jako první.
Analytici věří, že virální start ChatGPT dává OpenAI výhodu prvního tahu oproti konkurentům, kteří se rovněž zabývají umělou inteligencí. Rostoucí počet uživatelů nemilosrdně tlačí náklady na výpočetní kapacitu nahoru, ale také společnosti dodává množství cenné zpětné vazby, na základě které chatbot postupně vylepšuje své odpovědi. OpenAI uvedla, že příjmy z předplatného půjdou právě na výpočetní výkon.