Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer navrhli na summitu v Londýně omezené měsíční příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Česká iniciativa mezitím vybrala desítky milionů korun na nákup vojenského vrtulníku Black Hawk pro ukrajinskou armádu. Jaké další klíčové události přinesl uplynulý týden v ukrajinském konfliktu?

Summit v Londýně. Lídři evropských zemí se na summitu v Londýně shodli na tom, že je potřeba navýšit podporu válkou zasažené Ukrajiny a že jednou z bezpečnostních záruk je do budoucna mít silnou armádu. „Současně je potřeba se více starat o naši bezpečnost a posílit prostředky, které do bezpečnosti dáváme,“ řekl po summitu český premiér Petr Fiala.

Francouzský prezident Macron a šéf britské vlády Starmer na summitu navrhli měsíční příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, které by se vztahovalo na moře, vzdušný prostor a energetickou soustavu. Toto omezené příměří by pak podle Macrona otevřelo cestu k další fázi klidu zbraní, kdy by na mírové ujednání dohlížely zahraniční jednotky.  

Češi vybrali miliony na Black Hawk pro Ukrajinu. Iniciativa Dárek pro Putina vybrala cílových sedmdesát milionů korun na nákup vrtulníku Black Hawk pro Ukrajinu. Celkem 20 400 dárců poskytlo 72 219 584 korun. Iniciativa nakupuje za peníze z veřejných sbírek zbraně a další materiál pro ukrajinskou armádu a civilisty bránící se ruským okupantům. Iniciativa uvedla, že se jí podařilo získat levnější a novější stroj, který Ukrajina potřebuje.

„Česká republika se stala první zemí na světě, jejíž občané se složili na vojenskou helikoptéru pro Ukrajinu. Vybrali jsme víc a tyhle peníze použijeme na dopravu Black Hawk UH-60 na Ukrajinu,“ uvedli na webu organizátoři iniciativy.

Roztržka v Bílém domě. Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským skončila v pátek 28. února předčasně poté, co se dva prezidenti nepohodli před novináři v Bílém domě. Trump a jeho viceprezident J. D. Vance kritizovali Zelenského za podle nich nedostatečnou vděčnost. Začali se překřikovat poté, co Zelenskyj zpochybnil Vanceova slova o diplomatickém jednání s Ruskem.

Trump poté na Zelenského křičel, že si zahrává se třetí světovou válkou a že je neuctivý ke Spojeným státům. Americká hlava státu po schůzce napsala na sociální sítě, že „Zelenskyj se může vrátit, až bude připraven na mír“. Většina evropských lídrů naopak kritizovala Trumpa a vyjádřila Kyjevu podporu.

Komentář NYT. To, co se odehrálo v Oválné pracovně Bílého domu, tedy „očividně naplánované přepadení“ Zelenského, nemá podle komentáře listu The New York Times ve 250leté historii USA obdoby. „Je to totální perverze americké zahraniční politiky, jak ji dělal každý americký prezident od první světové války,“ napsal komentátor Thomas Friedman, podle něhož Donald Trump hraje ruského agenta.

Reakce evropských lídrů. Český premiér Petr Fiala zdůraznil potřebu posílit vlastní obranu na tři procenta HDP a zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán naopak vyzval EU k přímému jednání s Ruskem a pohrozil zablokováním summitu o podpoře Ukrajiny.

Italská premiérka Giorgia Meloni varovala, že rozdělení Západu oslabuje svobodu, zatímco vicepremiér Matteo Salvini otevřeně podpořil Trumpovu snahu o „mír“. Velká Británie a Ukrajina mezitím podepsaly smlouvu o půjčce 2,26 miliardy liber (skoro sedmdesát miliard korun) na posílení ukrajinské obrany.

https://forbes.cz/30-pod-30-2025/