Pomoc od Evropské unie dále pokračuje, přerušení těžby plynu v Izraeli a mnoho obětí včetně novinářů. Co přinesl týden v dění kolem konfliktu v Izraeli?
- Konec Al-Džazíry? Izraelský ministr komunikací v sobotu prohlásil, že usiluje o uzavření místního zastoupení televize Al-Džazíra. Katarskou zpravodajskou stanici obvinil, že vyzývá k podpoře radikálního hnutí Hamás a izraelské vojáky vystavuje možnému útoku z Pásma Gazy.
- Mrtví u libanonské hranice. Izraelská armáda uvedla, že zabila pomocí dronů tři „teroristy“, kteří se pokoušeli proniknout na území Izraele z Libanonu. Armáda později zveřejnila záznam útoku. Vyjádřila také lítost nad smrtí pracovníka agentury Reuters, který zemřel v pátek při ostřelování v jižním Libanonu poblíž hranic s Izraelem.
- Evropská unie podává pomocnou ruku. Evropská unie s okamžitou platností ztrojnásobí objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, nově to bude 75 milionů eur (1,85 miliardy korun). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen to oznámila po jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a blízkovýchodními lídry. Dodala, že komise se ujistí, že pomoc se dostane těm, kteří ji opravdu potřebují.
- Protesty v Londýně, ale také v Manchesteru a dalších britských městech. Do ulic vyšly tisíce lidí na podporu Palestinců. Mnozí z účastníků akce nesli transparenty, na kterých bylo napsáno „Zastavte válku“, „Svobodu Palestině“ či „Bez spravedlnosti nemůže být mír“. Londýnská policie před protestem účastníky varovala, že za vyjadřování podpory Hamásu, který Británie pokládá za teroristickou organizaci, hrozí zatčení a zároveň vyzvala demonstranty, aby se neodchylovali od plánované trasy protestu.
- Přes tisíc zničených budov za minulý týden palestinském Pásmu Gazy. Nálety zcela zničily už více než 1300 budov, včetně obytných domů, a tisíce lidí tak připravily o domov. Po týdnu intenzivního bombardování Gazy izraelskými silami to podle agentury AFP uvedlo OSN.
- Evakuační plán je nerealizovatelný. Izraelský příkaz k evakuaci obyvatel severní části Pásma Gazy je „zcela nemožné realizovat“. Na tiskové konferenci v Pekingu to na závěr své třídenní návštěvy Číny řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Izrael v pátek vyzval civilisty ze severu Pásma Gazy, aby se do 24 hodin přemístili na jih oblasti.
- Meta zasahuje. Společnost Meta reaguje na válku Izraele s palestinským hnutím Hamás sestavením nového expertního týmu, zásahy proti statisícům příspěvků na svých platformách a dočasnými změnami ve vymáhání pravidel ve snaze zabránit šíření obsahu s rukojmími. Firma provozující facebook či instagram to uvedla v prohlášení na svém webu. Smazaných příspěvků v hebrejštině a arabštině podle ní dramaticky přibylo.
- Írán na straně Hamásu? Součástí rozsáhlého sobotního útoku hnutí Hamás proti Izraeli byly odpaly tisíců raket z Pásma Gazy, hustě zastavěné izolované enklávy o malé rozloze s minimem přírodních zdrojů a výrobních kapacit. Hnutí Hamás, které v enklávě sídlí, podle stanice CNN získává zbraně pašováním v lodích a podzemními tunely, často podporou Íránu. Pomáhá mu ale také vlastní vynalézavost, islamisté například recyklovali materiál z raket, které do Gazy poslaly izraelské síly.
- Ekonomický šok. Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je zbytečným šokem pro světovou ekonomiku, který by v případě rozšíření mohl centrálním bankám v řadě zemí zkomplikovat snahu potlačit inflaci, aniž by se hospodářství dostalo do recese. Uvedl to prezident Světové banky Ajay Banga.
- Přerušení těžby na plynovém poli Tamar u jižního pobřeží, oznámil ve středu Izrael. Operuje zde firma Chevron. Pole je hlavním zdrojem plynu pro izraelské elektrárny a průmysl. Vláda bude hledat alternativní zdroje paliva.