Sázková kancelář Fortuna uvažuje o prodeji své loterijní části. Sny o nové Sportce vzaly za své před lety a nový mezinárodní management Fortuny s očíslovanými míčky v osudí už zřejmě nepočítá. Místo toho masivně investuje do technologické platformy pro kurzové sázky a také pro online kasino, které od příštího roku povoluje nová legislativa.
Byť oficiální prodejní tendr zatím zástupci Fortuny ani mateřské Penty nepotvrzují, zájemci se pomalu šikují.
Zatím nejvyšší nabídku podle informací Forbesu obdrželi šéfové Fortuny od tuzemské hazardní skupiny Rebuy Stars, která v Česku provozuje herny a kasina, konkrétně od firmy Lucky Money, která do skupiny patří. Lucky Money se primárně zabývá výrobou, provozem a prodejem elektronických rulet a videoloterijních terminálů a v roce 2015 měla tržby kolem čtvrt miliardy korun. V oficiálním dokumentu Lucky Money za loterie Fortuny nabízí zhruba 120 milionů korun.
Čtěte také: Marek Dospiva: Zaha Hadid se s nikým nemazala. Ani s námi ne
Podle hlasů z okolí firmy jde zatím o nejvyšší nabídku. „Fortuna jako veřejně obchodovaná společnost takovéto spekulace nekomentuje,“ uvádí pouze Petr Šrain, mluvčí Fortuny.
Jednání s Fortunou nechtějí komentovat ani zástupci Rebuy Stars. „Děkujeme za zájem o informace, ale skupina Rebuy Stars se k této záležitosti nebude vyjadřovat,“ uvedl Michal Krčmář, marketingový manažer skupiny Rebuy Stars.
Ve firmě Fortuna sázky, která loterijní byznys provozuje, drží osm procent firma E-Invest podnikatele a lobbisty Martina Ulčáka. Ten má také předkupní právo, respektive právo dorovnat nabídku případného zájemce.
MF DNES nedávno přinesla informace o tom, že kolem loterie krouží právě Ulčákovi lidé, zejména někdejší finanční ředitel Sazky Jan Prádler, a také společnosti Geco, obří obchodník s tabákem a majitel sítí trafik s třicetimiliardovým obratem, kde Ulčák drží čtvrtinový podíl. Právě Geco je klíčovým prodejním kanálem pro hry jako Loto, Zlatých 11 a také pro stírací losy, které pod Fortuna sázky patří. Ani tyto subjekty však oficiální zájem o loterie nepotvrzují.
Fortuna a mateřská Penta do loterie za bezmála pět let investovala přes 300 milionů korun. Partner Penty Marek Dospiva a jeho manažeři chtěli v roce 2011 využít bankrotu Sazky a vybudovat silného konkurenta legendární Sportce. Sazka se ale v rukou nových majitelů z krize rychle dostala a prostor pro nové konkurenty na trhu brzy prakticky uzavřela.
Přesto jsou loterie Fortuny dnes provozně v černých číslech. V roce 2015 u ní lidé prosázeli včetně losů přes 530 milionů korun. Provozní zisk před odpisy a zdaněním (EBITDA) dosáhl v roce 2015 asi 900 tisíc eur, tedy zhruba 25 milionů korun.