Investiční skupina Natland o sobě v posledních měsících dává vědět zejména snahou o záchranu kožešnické značky Kara Trutnov. Skupina pomáhá s reorganizací firmy, kterou dnes opět vede její bývalý majitel Zdeněk Rinth.
„Zdeněk Rinth je hlava. A je to tak správně, ví naprosto vše. To je zásadní výhoda, kterou jsme třeba na Zootu neměli,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu Tomáš Raška, zakladatel a majitel investiční skupiny Natland Group s aktivy za více než šest miliard korun.
Podle něj se dají mezi Karou a Zootem, který už má reorganizaci pod taktovkou Natlandu za sebou, najít synergie. Natland proto nyní předložil věřitelům reorganizační plán, v němž slibuje, že zachování chodu Kary bude znamenat o téměř třetinu vyšší částku na uspokojení věřitelů, než kdyby šel podnik do konkurzu.
„Tato otázka vlastně nebyla úplně na stole,“ odpovídá Raška na dotaz, proč se podobně jako se Zdeňkem Rinthem v Kaře nedohodla firma na spolupráci se zakladatelem a bývalým majitelem Pietra Filipi Petrem Henrychem. Pietro Filipi totiž také nyní čelí insolvenci.
„Kara je úplně něco jiného, to vidíte na zákaznících, na její pozici na trhu. Nejsem si jistý, že značka Pietro Filipi takovou pozici měla. Pietro Filipi má dobrou pozici v ženském segmentu a myslím, že zbytečně moc tlačila pánský segment,“ vysvětluje Raška důvody.
Majitel Natlandu si myslí, že krachy podniků v souvislosti s pandemií ještě zdaleka nekončí, naopak se naplno projeví v následujících měsících.
„Dopady na korporátní trh v podobě insolvencí, úpadků a formálního či neformálního řešení podobných situací uvidíme na konci roku, klidně i během příštího roku,“ říká Raška, který je se svým fondem aktivní i v realitním segmentu či na poli dluhopisů.
Jaké parametry musí mít firma, aby se o ni Natland vůbec zajímal? Jaké jsou hlavní strategické nohy Natlandu? Jaké synergie vidí mezi Karou a Zootem? A kolik dnes vynáší realitní nebo dluhopisové fondy? To vše se doslechnete v podcastu.