Porota letošního ročníku prestižní fotografické soutěže o nejlepší snímek přírody (Nature Photographer of the Year, NPOTY) představila vítězné snímky. Do letošního ročníku se přihlásilo rekordní množství úžasných snímků z více než 97 zemí světa.
Soutěž se koná pod záštitou organizace Nature Talks, která v Nizozemsku každoročně pořádá i známý festival Nature Talks Photo Festival. Celkovým vítězem Nature Photographer of the Year 2021 se stal Terje Kolaas z Norska se svým snímkem tisíců hus krátkozobých zachycených při jejich pravidelné zimní migraci.
Vítěznou fotografii pořídil fotograf doslova ze své zahrady, když si asi 80 tisíc ptáků udělalo přestávku v mokřadním systému Trondheimského zálivu během každoročních cest mezi zimovišti v Dánsku a Nizozemsku a hnízdišti na norských Špicberkách.
„Tato fotografie okamžitě upoutala naši pozornost, zejména díky úchvatné nové perspektivě, kterou nabízí. Pohled na migraci hus krátkozobých i z ptačí perspektivy je zcela jedinečný,“ vysvětluje porotce Tony Wu.
Snímek pořízený z dronu proti jasné a čisté zasněžené krajině působí esteticky velmi příjemným a povznášejícím dojmem. Jeho kompozice je perfektní a zcela unikátní.
Do soutěže se fotografie přihlašují ve dvanácti různých kategoriích a také ve speciální kategorii Portfolio, jehož vítěz získá ocenění Fred Hazelhoff portfolio award. Tuto cenu letos obdržela americká fotografka Lea Lee Inoue za velmi roztomilý, ale i zajímavý a poučný fotografický projekt zachycující rodinku syslů hladkoocasých.
Nejen všechny vítězné snímky, ale i fotografie na druhých místech a vybrané snímky z každé kategorie, které jsou nějak zajímavé nebo unikátní, si můžete prohlédnout na webových stránkách organizace na adrese https://naturephotographeroftheyear.com/.
Autoři vítězných snímků si v tomto ročníku rozdělili odměny v celkové výši 25 tisíc eur s tím, že celkový vítěz obdržel tři tisíce eur a vítězové jednotlivých kategorií potom po pěti stech eurech. Letošní soutěž NPOTY podporuje nestátní neziskovou organizaci Photographers Against Wildlife Crime (Fotografové proti zločinům vůči divočině).
Soutěž je otevřená pro profesionální i amatérské fotografy všech věkových skupin z celého světa. Registrace pro ročník 2022 začíná již 27. prosince 2021, a pokud se i vy chcete podílet na výběru, od 18. ledna do 18. března 2022 můžete hlasovat o ceně People’s Choice Award.
Nature Talks Photo festival se uskuteční 12. a 13. listopadu 2022.
Ptáci
Pod mořem
Černobílá
Další zvířata
Lidé a příroda
Na této fotografii je zaměstnanec nejpopulárnější vydří kavárny v Harajuku, který právě podává svačinu jedné z vyder malých. Tyto svačinky, které často tvoří sýr nebo jiné krmivo pro domácí zvířata, jsou pro tyto vydry velmi nevhodné, protože vydry se v přírodě živí zejména bezobratlými živočichy, jako jsou krabi a měkkýši, popřípadě svou stravu doplňují rybami.
Podle doporučení Mezinárodního svazu ochrany přírody pro chov vyder malých v zajetí by se měl nejen měnit čas podávání potravy, ale krmení z ruky by se mělo používat pouze v absolutně nezbytných případech, aby se předešlo rozvoji loudění a dalšímu podobnému stereotypickému chování.
V japonských vydřích kavárnách se bohužel tato doporučení nedodržují. Kvůli omezenému prostoru, vysokému počtu vyder, a také díky tomu, že zaměstnanci kaváren i návštěvníci vydry soustavně krmí a mazlí se s nimi, se zvířata nejen zcela přizpůsobila lidem, ale stala se na nich dokonale závislá.
Vydry malé jsou podle Mezinárodního svazu ochrany přírody na seznamu ohrožených druhů.
Portréty
Nížiny
Savci
Rostliny a houby
Krajina
Umění přírody
Portfolio
Lea Lee Inoue se rozhodla fotografovat tuto rodinku syslů hladkoocasých ve snaze ukázat, že tato zvířata myslí, cítí a prožívají emoce. Často si lidé myslí, že kočky a psi jsou jediná zvířata, která mají city. Je možné, že si to lidé myslí, protože pozorování domácích mazlíčků je snazší?
Inoue doufá, že by skrze fotografie mohla ukázat, že všechna zvířata myslí a prožívají emoce. „Jde o změnu paradigmatu v tom, že ochrana přírody může začít vlastně ihned na úrovni země a jednotlivců, kdy se každý člověk probudí do přirozeného světa,“ říká. „S tímto poznáním potom přichází respekt ke zvířatům, jejich ochrana a přirozeně i zajištění dobrých životních podmínek pro všechny druhy.“