Mezinárodní developerská skupina UDI Group Radka Menšíka připravuje v srbském hlavním městě Bělehradě svůj vůbec největší projekt Duga.

Investovat do něj bude víc než 9,5 miliardy korun. Na pozemku po bývalé továrně na barvy vznikne 2320 bytů a zhruba čtyřicet tisíc metrů čtverečních kanceláří.

„Duga je skvělým příkladem spolupráce města se soukromým investorem. Původní projekt, který počítal hlavně s kancelářemi, jsme po dohodě s městem připojili k celoměstské změně územního plánu, kterou Bělehrad inicioval kvůli transformaci původního drážního tělesa na lineární park, který sousedí s naším pozemkem,“ vysvětluje ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

A dodává, že projekt bude ve výsledku polyfunkční s převažujícím bydlením, jelikož je po bydlení v hlavním městě Srbska největší poptávka.

Skupina aktuálně ukončila mezinárodní architektonickou soutěž, které se účastnily ateliéry z celého světa a ve které hledala podobu celé čtvrti. Vítězem se stal projekt předního britského architekta Iana Bogla, který začínal jako ředitel projektů v architektonickém ateliéru špičky světové architektury Normana Fostera.

„Návrh nás přesvědčil především skvělým urbanistickým řešením, které klade velký důraz na výhledy na park i na Dunaj ze všech budov a také velmi vysokým environmentálním standardem,“ dodala Fialková. 

„Duga je fantastická lokalita, která se po dokončení projektu stane jedním ze středobodů celého Bělehradu,“ říká architekt Ian Bogle.

Přímo v Srbsku s Boglem spolupracuje nejen srbský tým UDI Group, ale také místní ateliér ZAP, který vize týmu Iana Bogla pomáhá zasazovat do místních norem a reálií.

Aktuálně srbský tým UDI Group spolu s architekty pracuje na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí na část stavby, která přímo navazuje na městský lineární park. „Stavět bychom chtěli začít někdy v průběhu příštího roku,“ dodala Fialková.

Bytové domy by měly využívat například geotermální energii pro získávání tepla. Počítá se též s využíváním podlahového topení a pasivních stropů a developer zvažuje i možnosti využití fotovoltaiky.

V Bělehradě je aktivní také developerská společnost Sebre Petra Němce a Jana Fidlera. Ta chystá například velký projekt Marina Dorcol s devíti stovkami bytů na jednom z nejprestižnějších pozemků v Bělehradě, který by se měl začít stavět na jaře. A v sousedství filmových ateliérů zase Sebre chystá projekt Avala, který by měl nabídnout bydlení pro zhruba jedenáct tisíc lidí.

UDI Group má v portfoliu několik projektů v rámci českého, polského, srbského a maďarského trhu. Například v centru Budapešti investuje skoro pět miliard korun. Pro kancelářský projekt LaViza už má stavební povolení a na vedlejším pozemku připravuje výstavbu 324 bytů a hotelu o 155 pokojích v rámci projektu Parkside. V polské Varšavě zase nedávno získala povolení pro výstavbu 960 bytů za 2,8 miliardy korun.

Aktuálně skupina pracuje také na výstavbě bytových domů hned v několika zemích Latinské Ameriky. Celkem chce UDI Group v Panamě, Kostarice nebo Kolumbii investovat v následujících čtyřech letech řádově tři miliardy korun.