Přesun Twitteru pod křídla Elona Muska, pokud k němu dojde, bude jednou z největších technologických akvizic v historii. A zřejmě největším převzetím společnosti jednotlivcem vůbec. Vzhledem k rychlosti, s jakou banky na Wall Street přislíbily Muskovi na transakci miliardy dolarů, se možná zdá, že u nejbohatšího člověka planety je otázka „kde na to vezme“ bezpředmětná. Nad financováním převzetí však visí řada otazníků.
Zejména proto, že je značně závislé na tom, jak se bude dařit akciím Muskovy automobilky Tesla, jejichž cena od oznámení transakce výrazně klesla. Ale to není všechno.
Jak vyplývá z dokumentů pro Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), pokud se miliardáři nepodaří zajistit peníze na akvizici Twitteru, bude společnosti dlužit ‚‚terminační poplatek“ ve výši jedné miliardy dolarů. A když se mu společnost převzít podaří, utratí zhruba stejnou částku každoročně za úroky z dluhu, který si s sebou Twitter potáhne.
Sociální síť v posledních letech totiž nevydělává. Naopak. V roce 2021 vykázal Twitter čistou ztrátu 221 milionů dolarů a předloni byl dokonce v minusu 1,14 miliardy. Jeho dlouhodobé závazky dělaly ke konci loňského roku přes 4,2 miliardy dolarů, a pokud Muskova akvizice projde, bude Twitter dlužit dalších třináct miliard navíc.
Právě tolik banky přislíbily sociální síti na financování převzetí. Muskova akvizice je totiž takzvaným pákovým odkupem společnosti (leveraged buyout – LBO), u níž hrají významnou roli cizí peníze. Klíčové je, aby co nejvíc dlužila firma, která má být koupena, místo té, která ji kupuje. Pákové odkupy znamenají pro kupujícího menší riziko a také možnost pořídit si větší společnost, než by si za normálních okolností mohl dovolit.
Jenže nové úvěry pro Twitter za třináct miliard zřejmě znamenají, že společnost bude muset ročně platit na úrocích řádově více než předtím. Podle odhadů analytiků se tato suma zvedne na 845 milionů dolarů ročně, zatímco na konci loňského roku to bylo jen 51 milionů. Letošní příjmy Twitteru před zdaněním by měly dosáhnout necelých 1,5 miliardy dolarů, takže pokud převzetí Elonem Muskem projde, půjde většina peněz společnosti na financování jejího dluhu.
Ratingové agentury si už tohoto rizika všimly, například zástupci Moody’s v úterý oznámili, že momentálně kvůli akvizici přehodnocují rating Twitteru. Hrozí tedy riziko, že si Musk ve výsledku pořídí významně zadluženou společnost, která nevydělává.
Během typického pákového odkupu se zkrátka kupující snaží hodit co největší část závazku na společnost, kterou chce převzít. Od Elona Muska však nelze příliš čekat, že by postupoval konvenčním způsobem. Třináctimiliardový úvěr pro Twitter tvoří necelou třetinu 46,5 miliardy dolarů, kterou dokázal dát během pár dní pro svou akvizici dohromady. Zbytek peněz půjde přímo z jeho kapsy (21 miliard), nebo je získá jako půjčku proti svým akciím Tesly (12,5 miliardy).
Jak dá Musk dohromady zmíněných 21 miliard, zatím není jasné. S největší pravděpodobností bude muset prodat část svých akcií Tesly. Převzetí Twitteru tak do značné míry závisí na tom, jak se akciím automobilky povede. Jejich cena však v reakci na smělé plány zakladatele zaznamenala v tomto týdnu nejprudší jednodenní propad od září 2020, který z tržní hodnoty společnosti smazal 126 miliard dolarů.
Během úterního obchodování se cena akcií Tesly propadla z 998 dolarů za kus na 876 a ve středu se pak zhruba na této úrovni stabilizovala. Agentura Bloomberg spočítala, že pokud by cena klesla pod 740 dolarů (kde byla naposledy letos v únoru), nebude mít Musk jako největší akcionář Tesly dostatek zdrojů pro krytí slíbených úvěrů za 12,5 miliardy.
Musk už má totiž půjčené peníze, za které ručí svými akciemi Tesly, v hodnotě 88 miliard dolarů. Z dokumentů pro SEC vyplývá, že po akvizici Twitteru by se celková výše zástavy vyšplhala na více než 150 miliard. To by v dohledné době značně omezilo jeho možnosti získat tímto způsobem z akcií další peníze, jelikož členové vedení Tesly si nemohou napůjčovat více než 25 procent hodnoty svých akcií.
Není proto vyloučeno, že do Muskova převzetí Twitteru se kromě bank zapojí i další investiční společnosti, které mu s financováním pomohou. V médiích se už objevily spekulace o angažmá americké společnosti Thoma Bravo, která spravuje aktiva za více než sto miliard dolarů. Zájem projevila také investiční společnost Apollo Global Management.