„Po začátku konfliktu mi šlo o jednu zásadní věc: dostat zbraně na Ukrajinu. Hodně mě v tom inspiroval Twitter, kde se tisíce lidí v panice ptaly na to, co mají dělat a jak mohou pomoci,“ popisuje Tomáš Kopečný, nový vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, jak začal před rokem oslovovat české miliardáře a další lidi, aby přispěli na boj proti ruskému agresorovi.
Funkci vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny zřídila vláda 11. ledna 2023 a nastoupil do ni právě Tomáš Kopečný, který předtím působil na ministerstvu obrany. Jeho náplní práce je koordinace státní i nestátní pomoci Ukrajině během válečného konfliktu, ale především při její poválečné obnově.
Za hodinu pět milionů
Kopečný se v pomoci Ukrajině přitom angažoval už od samého počátku konfliktu. Byl to právě on, který stál za nápadem zřídit účet na ukrajinské ambasádě a také za navazující občanskou iniciativou Dárek pro Putina, která pomáhá tamní armádě. Vlna české pomoci a solidarity ho prý v dobrém zaskočila a šokovala.
„Když jsme zřídili transparentní účet na pomoc Ukrajině, pamatuji, že už po hodině na něm bylo pět milionů korun, druhý den v poledne tam bylo už padesát milionů, během pěti týdnů jsme vybrali víc než miliardu, což bylo neuvěřitelné. Celkem přispělo přes 100 tisíc lidí,“ vzpomíná na začátky pomoci. Dodnes prý zájem lidí pomáhat Ukrajině neopadá a je to velmi důležitý zdroj financí.
Podle Kopečného se vyplácí Ukrajině navíc pomáhat nejen z hodnotového a morálního hlediska, ale je to zároveň pro Českou republiku výhodné. Například jde o obrovskou pomoc a reklamu pro český zbrojní průmysl, který má už nyní zakázky na měsíce dopředu a zažívá podle něj největší obchodní zájem za posledních třicet let.
Velké příležitosti podle něj představují pro české firmy také investice na Ukrajině a podíl na nadcházející obnově země.
Odhadované náklady na rekonstrukci Ukrajiny přitom Světová banka vyčíslila na 500 až 600 miliard eur. Peníze přitečou jak ze státních, tak ze soukromých zdrojů.
Mají české firmy zájem investovat na Ukrajině už nyní, když se v zemi bojuje? A co je tam čeká za příležitosti? Jak je možné se zapojit do pomoci Ukrajině a co je tam teď nejvíc potřeba? A proč se nedaří dodávat na Ukrajinu munici, která je klíčová v současné době?
To všem jsme probrali v tomto díle Forbes byznys podcastu věnovanému výročí války na Ukrajině.