Největší charitativní večeře v Česku se i letos uskutečnila ve velkém stylu. Při příležitosti dvanáctých narozenin Forbesu přispěli tuzemští podnikatelé a podnikatelky na dobrou věc v součtu přes devět milionů korun.
Mimořádná akce se ve čtvrtek večer uskutečnila ve velkolepých prostorách Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Funkcionalistická budova ze začátku 20. století posloužila nejen jako připomínka, že i v Česku se dějí velké věci, ale také jako jedno velké jeviště pro umělce a umělkyně i filantropické projekty.
V rámci celovečerní dražby doprovázené tanci, uměním a akrobaciemi lidé podpořili Nadační fond Veroniky Kašákové, Národní galerii Praha, Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadaci Neuron, platformu multidisciplinárního umělce Yemiho s názvem Moonshot a v tiché aukci také Neziskovou organizaci Moje plíce a Klub nemocných cystickou fibrózou.
Vůbec největší velkorysost vyvolala sbírka na podporu platformy Moonshot umělce Yemiho. První Čech za posledních více než čtyřicet let, který se brzy podívá do vesmíru, míří vysoko – nedávno se setkal s americkým prezidentem, Elonem Muskem i těmi nejlepšími vědci, foundery a technology na planetě.
Prostřednictvím své platformy chce k plnění velkých snů dopomoct i dalším mladým lidem. Na akcelerátor pro mladé inovátory, který šťastné desítce poskytne dvouletou mentorskou i finanční podporu, se během aukce vybraly tři miliony korun.
Projekt podpořily rovnou částkou spolumajitelka skupiny Packeta Simona Kijonková a potomkyně slavného šlechtického rodu Francesca Kolowrat-Krakowská. Za štědrost se jim dostane neopakovatelného zážitku cesty do Spojených států, kde se setkají s umělci Metropolitní Opery a navštíví jednu z kosmických agentur SpaceX, NASA nebo Virgin Galactic.
Za dar Nadačnímu fondu Veroniky Kašákové, který podporuje mladé lidi a děti především při vstupu do dospělého života, získala Pavlína Saudková výtvarné dílo, které vychází z filmu Amerikánka Viktora Tauše.
Erik Conrad, vydavatel časopisu Forbes v Česku, Maďarsku a na Slovensku pak štědře přispěl na jeden z nejvzácnějších obrazů ve sbírkách Národní galerie Praha – Růžencová slavnost od Albrechta Dürera. Jedinečné dílo čeká i díky tomuto daru vůbec nejnáročnější restaurátorský proces v Česku, dražitel si naopak vychutná jedinečnou večeři v prostorách galerie.
Finančník a investor Marek Dospiva obdaroval Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, který díky jeho penězům pomůže ženám, mužům i rodičům samoživitelům s dětmi, kteří se stali terčem domácího násilí. Získal za to popelník prezidenta Václava Havla, který neodmyslitelně patřil mezi stálé předměty na jeho pracovním stole.
Pro Nadaci Neuron podporující vědu, vzdělání a nově konkrétně i učitele, kteří v dětech probouzejí lásku k vědě, věnovala dražební zážitek společnost Orlen Unipetrol. Jeden ze zakladatelů firmy FTMO, Marek Vašíček, tak díky svému daru zažije VIP vstup na závod Formule 1 Grand Prix Emilia Romagna.
Vrcholem večera pak byla dražba obrazu jedné z nejžádanějších českých malířek, Lucie Jindrák Skřivánkové. Výtěžek za dílo Serpenti, které do aukce věnovala společnost Bulgari, podpořil všechny již zmíněné smysluplné projekty a instituce.
Celkem se v průběhu večera vybralo v charitativní aukci 9,24 milionu korun, a to prostřednictvím veřejné dražby, tiché aukce i přímých jednorázových darů přítomných v sálu.
Forbes tímto ještě jednou děkuje dražitelům za to, že se rozhodli projekty podpořit i v době, která je náročná pro všechny. Stejně tak děkujeme všem partnerům, bez kterých by se tento výjimečný večer nemohl uskutečnit.