Polovina dílů se nedá objednat a zbytek stojí desetkrát tolik. Ceny surovin vystřelily raketově. Nikdo neví, co bude dál. Realita dnešního světa – až na to, že ta poslední věta neplatí.
Vědci a experti na umělou inteligenci z ČVUT, Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, TRIX a Global Arena Research Institute spojili své síly.
A začali zkoumat, jak by manažerům v jejich rozhodovacích dilematech mohly pomoci nejmodernější technologie – analýza velkých dat pomocí umělé inteligence, časových řad, metod strojového učení, zpětné kontroly a autokorekce.
Výsledkem je digitalizovaný 3D model světa, který s více než devadesátiprocentní přesností umí v horizontu jednoho měsíce až jednoho roku predikovat cenový vývoj a dostupnost různých komodit, vyhodnotit obchodní rizika a pomáhat vedení komerčních firem i státních institucí při tvorbě strategických rozhodnutí.
Přichází na řadu v momentě, kdy lidský mozek nemá při tvorbě kvalifikovaných rozhodnutí šanci zhodnotit všechny známé faktory. S fenomény, jako jsou černé labutě nebo efekt motýlích křídel, si sice zatím plně neporadí, i tak ale sbírá zákazníky po celém světě.
Globálním firmám při rozhodování většinou stačí přesnost odhadů vývoje vyšší než devadesát procent. A tu jim český model nabízí. Digitální 3D model světa se velmi rychle osvědčil u prvních klientů – světových logistických, energetických a průmyslových firem – a jeho funkce sledují i Evropská komise nebo ministerstva průmyslu unijních států.
Ve své komplexnosti, schopnosti rychlé analýzy, míře flexibility a cenové dostupnosti se jedná o unikát. A to je pouze na začátku vývoje, jeho zpřístupnění široké veřejnosti je v plánu na příští rok.