Únorové vydání Forbesu je vždycky tak trochu jiné než ostatní v roce. Je… mladší. Tradičně totiž představujeme novou energii Česka v projektu 30 pod 30. Nadějné lidi z různých oborů od byznysu přes sport až po umění – a do třiceti let – máme i s jejich příběhy v tomto čísle. Na 132 stranách je zkrátka spousta inspirativního čtení. Tak například…
Rychlost mám v DNA – Jan Řežáb je jedním z těch, kteří mají rádi rychlost. Do globálního žebříčku 30 under 30 si ho vybral dokonce americký Forbes. Důvod je jednoduchý. Jeho firma Socialbakers patří k nejvyhledávanějším analytickým společnostem pro Facebook a další sociální sítě, má hodnotu zhruba čtyři miliardy korun a míří na burzu nebo do náruče některého z amerických technologických gigantů.
Ve velkém rozhovoru se také dozvíte, proč Řežáb investoval 600 tisíc dolarů (15 milionů korun) do nového českého projektu Gamee a do jeho čela posadil svou ženu Boženu. Gamee je sociální síť pro jednoduché hry (ve stylu Angry Birds), kde proti sobě můžou uživatelé hrát na různých úrovních. „Není tam žádný download, načte se vám to za pár vteřin. Tohle je budoucí top sociální síť, bavíme se tady o milionech stažení,“ popisuje Řežáb.
30 pod 30 – Vybrali jsme třicet lidí, kterým ještě nebylo třicet, a už teď ve svém oboru znamenají špičku a mají ohromný potenciál. Představíme vám kuchařku, sportovce, starostu, moderátora, šéfa opery, filmaře, úspěšné startupisty… Tihle lidé představují pro naši zemi docela slibnou budoucnost a je dobré je znát. Jim bude patřit Česko.
Poslední jackpot – Česko je rájem hazardu, herna, kam se podíváš. Ale časy se mění a hazardní byznys se kvůli zásahům státu a obcí začíná dostávat do smrtelné křeče. Kolik peněz se v něm točí? A kdo ho ovládá? V dosud možná největší analýze současného stavu českého hazardu můžete číst o těch, kteří roztáčejí v Česku ruletu.
100 nejlepších fondů – Sestavili jsme pro vás žebříček fondů, které v sobě kombinují slušný výnos a stabilitu. Společně se společností Fincentrum představujeme stovku fondů, o nichž byste při své investici měli uvažovat, protože nabízejí to, co většina Čechů chce – vydělat a přitom moc neriskovat.
Levněji do oblak – Kdo by nechtěl letenku do New Yorku za pět tisíc? Nová česká služba Skypicker dokáže najít skutečně dobré nabídky díky vlastnímu algoritmu, který šikovně kombinuje různá spojení nízkonákladových dopravců. Jak tento byznys funguje a proč do startupu Olivera Dlouhého vložil investor Ondřej Tomek 25 milionů korun?
Tommy naruby – Tommy Hilfiger bývala dobrá značka, než ji její zakladatel a majitel skoro zruinoval. Teď vstává z popela a americkou módní ikonu zachraňují dva Evropané. My v únorovém čísle máme story o tom, jak se zvedá ze dna.
S jídlem roste chuť – Češi jsou ke své značce loajální, Škodovka si udržuje pořád skoro třetinový podíl na trhu, ale chtěla by ještě více. Může se jí to podařit? Jak s jejími plány zacvičí aktivita korejských automobilek? A co nového chystá? Přečtěte si rozhovor s Lubošem Vlčkem, šéfem Škody pro Českou republiku.
Dobrá čajovna – Jak souvisí zadumané pití čaje s byznysem? Dva padesátníci, zakladatelé sítě čajoven Dobrá čajovna, kteří udělali z Česka čajový ráj, vám to řeknou. A zůstanou v klidu.
Tak trochu jiná realita – Oculus je realita. Ale jiná. Oculus je firma, jejíž brýle zatím nejvěrněji dokážou napodobit virtuální realitu. Oculus založil kluk, kterému je 22 let, a za dvě miliardy dolarů ho prodal Facebooku. Ve obsáhlém příběhu nahlédněte do budoucnosti, která bude virtuální.
Napište nám, jak se vám únorový Forbes líbí – [email protected]