Zvažujete, že byste si vzali půjčku, a přemýšlíte, která instituce vám poskytne nejvýhodnější podmínky? Zajděte do Komerční banky, mBank nebo ČSOB. Alespoň to tvrdí analytici společnosti Scott & Rose, kteří finanční produkty tuzemských firem monitorují od roku 2011.
Pravidelný žebříček spotřebitelských úvěrů, zveřejňovaný zástupci Scott & Rose na webu Finparáda, srovnává produkty bank a vybraných nebankovních společností v Česku, a to zejména na základě úrokové sazby (průměr reálně poskytnuté, nikoli nabídkové) a roční procentní sazby nákladů (RPSN).
Analytici ve svých závěrech nicméně zohledňují i poplatky spojené s úvěry, jejich dostupnost, nabídky pojištění a vyžadují rovněž vedení běžného účtu v bance.
Všem těmto kritériím nejvíce vyhověla Komerční banka s Osobní půjčkou. Úvěr nabízený s úrokovou sazbou od 3,8 procenta p. a. můžete vyřídit online bez poplatku (na pobočce za 490 korun). Nic neplatíte ani za správu a vedení půjčky a banka umožňuje zdarma kdykoli uhradit rovněž dlužnou částku.
Druhá pozice v žebříčku připadla mBank a produktu mPůjčka Plus, jejíž roční úroková sazba začíná na hodnotě 3,9 procenta – tedy pokud si řeknete o úvěr alespoň 400 tisíc korun s minimální délkou splatnosti 72 měsíců a pojištěním schopnosti splácet. MBank totiž sazby dělí podle výše půjčky, délky splácení a doby pojištění. Vedení úvěrového účtu a předčasné splacení je zdarma.
Na třetí příčce se umístila ČSOB s Půjčkou na cokoli a úrokovou sazbou od 4,9 procenta p. a. Druhá největší tuzemská banka nabízí zpracování a správu úvěru bez poplatku, stejně jako možnost zvýšení, snížení či odkladu splátek. Navíc pokud půjčku uhradíte do devadesáti dnů, banka vám vrátí i úroky.
Následují čtvrtá Moneta Money Bank s Expres půjčkou (úroková sazba od 3,5 procenta, poskytnutí půjčky online zdarma, předčasné splacení za malý poplatek) a pátá Air Bank s Půjčkou (úroková sazba od 3,9 procenta, sjednání, vedení a předčasné splacení zdarma – při včasném splácení poskytnuta bonusová úroková sazba).
Většina tuzemských bank v současnosti umožňuje sjednat půjčku prostřednictvím mobilní aplikace, nebo si ji alespoň nechat předem schválit. Z velkých zavedených značek tuto možnost nenabízejí pouze Fio banka, Hello bank!, UniCredit Bank a Sberbank.
Průměrná reálná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů podle ČNB dosáhla ve druhém čtvrtletí 2021 hodnoty 6,96 procenta, což je o 0,09 procentního bodu více než v předešlém kvartálu. S ohledem na skutečnost, že centrální banka počátkem srpna znovu zvýšila repo sazbu, lze očekávat, že sazby nadále porostou.
Podrobnější závěry z analýzy společnosti Scott & Rose jsou dostupné ZDE.