Pokročilá umělá inteligence dnes už dokáže díky strojovému učení ledacos. Napsat povídku či divadelní hru, nebo třeba dokončit nedokončenou Schubertovu symfonii. Teď ale překročila další hranici, pro někoho možná takovou, která by se překračovat neměla – navrací totiž mimiku lidem dávno zemřelým.

Když vidíte, jak algoritmus rozpohybuje kamennou tvář Alexandra Velikého, snímek spisovatele Marka Twaina nebo starou fotografii vašeho pradědečka, jde vám mráz po zádech.

Službu zvanou Deep Nostalgia, která umožní rozpohybovat jakoukoli na snímku či obrazu zachycenou tvář, spustil web MyHeritage. Na něm si můžete mimo téhle novinky už delší dobu zdarma vytvořit rodokmen, ale také zaplatit genetické testování, abyste se seznámili s DNA svých předků.

Iluze života, který program do zaprášených snímků vrací, je skutečně působivá. Algoritmus navíc ovládá takové detaily, jako jsou pohyby hlavy a mrkání očí. Když se pak díváte, jak ožívá proslulý záběr Alberta Einsteina s vyplazeným jazykem, připadáte si, jako byste objevili stroj času a geniální fyzik vstal z mrtvých.

Jak si vyzkoušet tento počin umělé inteligence na vlastní rodině? Stačí se bezplatně zaregistrovat na stránce MyHeritage.com a nahrát tam danou fotografii. Výsledkem bude GIF, který rozjasní vaši karanténovou realitu. Web navíc slibuje, že vaše fotografie neposkytuje žádným třetím stranám.

Velmi oblíbená je Deep Nostalgia i u archeologů a historiků, kteří začali program zásobovat fotografiemi například antických soch. Chtělo by se říct, že pokud nestojíte o noční můry, tak tohle raději doma nezkoušejte.

I tato technologie má však svoje omezení, funguje například pouze na fotografiích lidské tváře. Nedokáže tak uvést do pohybu mumie či zvířata. Stejně tak si neporadí se snímky, na kterých je více lidí. Respektive poradí, ale rozpohybuje tvář jen jednoho z nich.

Pečlivě také zvažte, komu ze svých předků vrátíte alespoň na chvilku vizuálně život, protože prvních pět fotografií je v rámci programu zdarma, pak už musíte přejít na placenou verzi.