Česká národní banka se minulý týden uchýlila ke kroku zvednout klíčové úrokové sazby. Spotřebitelské důsledky tohoto analytickou obcí neočekávaného kroku popsal pro Forbes ekonom Lukáš Kovanda – patrně povede ke zdražení hypoték a zlevnění elektroniky či dovolených.
Banky zároveň přicházejí s výhodnějším úročením na spořicích účtech, protože se jim u ČNB více zhodnotí vlastní vklady. Po AirBank, která reagovala jako první, se přidaly i Česká spořitelna či Equa bank.
Ze sazeb, které vstoupily v platnost 7. února a způsobily, že se dokonce naše měna krátce dostala pod hranici 25 korun za euro, každopádně vůbec nejsou nadšení čeští exportéři.
„Samozřejmě se mi to nelíbí, protože velká většina našich nákladů je v eurech,“ říká majitel Lasvitu Leon Jakimič, jehož sklářská firma vyváží 94 procent veškeré produkce za hranice. „Už abychom zavedli euro, tohle by odpadlo,“ dodává.
Podobně to cítí i Zbyněk Frolík z Linetu. „Nejsme z toho nadšení. Nedostatek lidí na trhu práce a tlak státu na růst mezd, přirozené a státem vyvolané posilování koruny zvyšováním úrokových sazeb, nemastný vývoj ekonomiky Německa… To jsou všechno faktory omezující ziskovost firem v nejméně vhodnou dobu,“ zamýšlí se.
Podle Frolíka lze konstatovat, že pracovní síla vyjádřená v eurech se za poslední dva roky zdražila téměř o 25 procent, což se prý těžko kompenzuje zvýšením produktivity práce, která v průmyslu naopak stagnuje. „Dobré časy pro nás i český průmysl už byly,“ konstatuje podnikatel.
Majitel Juty Jiří Hlavatý dodává, že zvýšení úrokových sazeb očekával. Prudké zvyšování mezd muselo nutně vyvolat zvýšení cen ve většině oblastí. „Toto se snažím vysvětlovat našim zaměstnancům, s tím musí počítat každý,“ podotýká Hlavatý s tím, že zvýšení sazeb vnímá jako opatrný krok, který nebude mít vliv na růst či zpomalení ekonomiky.