Brněnské Zábrdovice jsou už několik let v překotném rozvoji. V bývalém ghettu se staví ostošest a k jedním z aktérů patří investiční společnost Domoplan, kterou v roce 2010 založil brněnský podnikatel Tomáš Vavřík.
Právě ten zahájil výstavbu svého dosud největšího projektu o čtyřech blocích, kde nabídne skoro 250 bytů různých dispozic, tři townhousy, 222 parkovacích míst a nepřetržitou recepci se službou soukromého concierge.
V posledním patře rezidence se navíc chystá rozlehlý střešní penthouse na 260 metrech čtverečních. V semiprivátním vnitrobloku pak vyroste park, společná zahrádka i dětské hřiště a chybět nebude ani komunitní lounge s knihovnou a fitcentrum v každém domě.
„Chceme architekturu navrženou špičkovými designéry a architekty z kvalitních materiálů. Zároveň nabízíme nový koncept bydlení, kde budou mít lidé dostatek soukromí, ale také hodně prostorů a možností, jak trávit čas společně,“ vysvětluje Tomáš Vavřík.
Celková hodnota ambiciózního projektu na ulicích Cejl a Bratislavská dosahuje 1,5 miliardy korun. Financování Vavřík pokryje z vlastního investičního fondu v kombinaci s bankovním úvěrem.
Brno tak sice přišlo o budovy pekárny z roku 1907, ale snad nemusí truchlit. Domoplan patří k investorům, kteří na své projekty najímají renomovaná architektonická studia, jako jsou Dimense či RAW, a zaměřuje se na výstavbu rezidenčních bytových domů a komplexů po celé republice.
Bytový dům Domino na Francouzské ulici vynesl druhému jmenovanému dokonce nominaci na Mies van der Rohe Award za rok 2019. Domoplan zároveň do Brna přináší nové zahraniční koncepty – projekt nabídne i koncept bydlení známý spíše ze zahraničí, takzvané townhousy, které v areálu vyrostou tři.
„Townhousy snoubí to nejlepší z obou světů: praktické umístění přímo v centru Brna se soukromou zahradou orientovanou do klidného vnitrobloku,“ říká Dagmar Zvoníčková z londýnského kreativního studia Identity Design, které se na projektu také podílí.
S kolegyní Ivanou Linderovou ho založily v roce 2017 a jejich portfolio zahrnuje projekty nejen v Londýně a v Česku, ale taky v New Yorku, Dubaji nebo Hongkongu.
„Žily, studovaly jsme i pracovaly v obou zemích, máme tak celkem unikátní pohled nejen na český a anglický trh, ale i přístup klientů, developerů a širší společnosti k architektuře, interiéru a designu. Snažíme se přinést některé zajeté a fungující koncepty i do Česka,“ konstatuje Zvoníčková.
Pekárenský dvůr bude mít jako první rezidenční projekt v Brně certifikaci udržitelnosti budov BREEAM. Všechny fasády získají cihlový obklad, zelené střechy, kvalitní dřevěné podlahy nebo velká okna s kovovou mříží továrního charakteru.
„Nejde o další typický rezidenční dům, spíše o nový životní styl, který navazuje na dnešní stále rychlejší životní tempo. Svým budoucím rezidentům nabídne komplex celou škálu vyžití, od wellness a fitness přes recepci, lounge zónu až po venkovní slunnou sdílenou střešní terasu,“ dodává Ivana Linderová.
Podle jejích slov tak vznikne místo s ojedinělou atmosférou, nabízející klidné bydlení přímo v centru Brna s výhodami pětihvězdičkového hotelu.