Od roku 2017 se v Česku snížil počet lidí v exekuci z 863 tisíc na 640 tisíc. Ubylo také nově nařízených exekucí, když v roce 2017 jich bylo 610 tisíc, loni 443 tisíc. Zvýšil se ale podíl lidí, kteří mají více exekucí, i průměrný počet exekucí na dlužníka. Vyplývá to z údajů projektu Mapa zadlužení, které 17. června zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení.

Institut vítá snížení počtu osob v exekuci i úbytek exekučních řízení z 4,67 milionu na 3,97 milionu. Pokrok ale není dostatečný právě kvůli rostoucímu podílu lidí s vícečetnými exekucemi, který za sedm let vzrostl z 69 na 77 procent.

V současnosti na jednoho dlužníka připadá 6,3 exekucí, zatímco v roce 2017 to bylo 5,3. S více než třemi exekucemi se potýká 430 tisíc lidí.

„Kumulují se nám exekuce u stále stejných dlužníků, kteří jsou utopeni v dluhové pasti. Výjimkou nejsou lidé s deseti a více exekucemi, kterých je stále na 150 tisíc,“ uvedl ředitel institutu Radek Hábl. Podle něj by ke zlepšení situace mohla přispět nová pravidla pro oddlužení, která nyní projednává Parlament.

Experti na sociální problematiku považují předlužení za zásadní překážku v zaměstnávání. Lidé kvůli srážkám z výdělků, kdy jim zůstává nezabavitelné minimum, raději pracují načerno. Ekonomika tak ztrácí. Dopadá to i na rozvoj některých oblastí, regionální rozdíly se tak prohlubují.

Vliv to má podle odborníků i na výsledky voleb, hrozí příklon k extremismu. Zkrátit oddlužení a zpřístupnit ho většímu počtu dlužníků doporučovala jako jedno z opatření na podporu ekonomického růstu i Národní ekonomická rada vlády.

Projekt Mapa zadlužení by podle Institutu prevence a řešení předlužení mohl pomoci obcím lépe sledovat místní trendy zadlužení a pomoci při sestavování strategických lánů. Mapa nabízí územně členěná data o počtu lidí v exekuci či vícečetné exekuci, o jejich věkovém složení či o výši vymáhané částky.