Internetový cirkus, který pomohl vzniknout nejpoužívanějším službám českého internetu jako Slevomat, Rohlík nebo Heureka, se relativně potichu vydává na neprobádanou cestu. Díky jednomu ze svých partnerů Václavu Štruplovi buduje něco, co lze nazvat terapeutickou větví.

V pondělí 13. ledna totiž v Praze otevřela své brány první psychedelická klinika Psyon a investičně ji podpořil právě Miton. Nově otevřená instituce v současné chvíli nabízí psychoterapeutické konzultace zaměřené na zlepšení celé řady potíží – od psychických až ke vztahovým.

V budoucnu by se nicméně ráda ubírala směrem tzv. psychedeliky, asistované psychoterapie, což velmi zjednodušeně znamená, že by pacientům podávala psychedelické látky, a to s cílem pomoci s depresemi a traumaty. Česká legislativa toto zatím neumožňuje.

Tým Psyonu s Václavem Štruplem. Foto: Psyon

Miton v Psyonu drží patnáctiprocentní podíl, avšak zdůrazňuje, že to není standardní finanční sázka na slibný projekt.

„Pomáháme jak finančně, tak po byznysové stránce. Nejde o klasickou investici s důrazem na finanční návratnost, ale o náš příspěvek k výzkumu. Věřím, že psychedelika mohou sehrát důležitou roli v boji s mnoha druhy duševních obtíží, jejichž zvyšující se výskyt v posledních letech je v západním světě alarmující,“ říká Václav Štrupl, který se sám o psychologii, změněné stavy vědomí a samozřejmě psychedelika zajímá dlouhá léta.

Zároveň zdůrazňuje, že ačkoli má hledání takto zaměřených projektů na starosti, zbytek Mitonu jeho aktivity plně podporuje. „V důležitost onoho výzkumu věří celý tým,“ podotýká.

Záměr nové tuzemské kliniky chválí i investor ze zcela jiného prostředí, spoluzakladatel RSJ a strůjce galerie DOX Václav Dejčmar.

„Tým Psyonu je kvalitní a bude připraven, jakmile se změní legislativa, která umožní psychedelika v asistované terapii oficiálně používat. Mitonu evidentně nejde o byznys, ale spíše o pomoc dobré věci včetně budoucího lobbingu na změnu zákona,“ říká pro Forbes.cz Dejčmar s tím, že drží palce všem aktivitám vedoucím k propagaci prospěšných efektů psychedelik na společnost i jednotlivce.

V 50. a 60. letech zažíval výzkum psychedelických látek boom, který utnulo až jejich zcela nekontrolované rozšíření mezi běžnou populaci. V 90. letech na něj řada vědců navázala a například list Psychology Today nyní uvádí, že v případě podávání psychedelik v řádně monitorovaném prostředí prokázaly klinické testy jejich bezpečnost a u pacientů též řadu pozitivních výsledků.

Velká naděje prý svítá zejména na poli léčby závislých na alkoholu či nikotonu a také v případě různých úzkostných stavů.

Václav Štrupl

Za zmínku stojí, že přední česká investiční skupina též bez větší pozornosti a opět na Štruplův popud finančně podpořila britský projekt Wavepaths, který ve spolupráci se jmény jako Jon Hopkins či Brian Eno zkoumá léčivý potenciál zvuku. Wavepaths chce vytvořit léčivá místa a mobilní aplikaci, kde bude umělá inteligence generovat hudbu a zvuky na míru konkrétní osobě, a zprostředkovávat tak lidem jakousi terapii.

Otec projektu, neurovědec Mendel Kaelen, dokonce tvrdí, že samotná hudba (bez užití psychedelických látek jako takových) vás může dostat na psychedelický „trip“. První Wavepaths místo by se mělo otevřít letos v Londýně.