Na podlaze leží základní kámen jednoho z rezidenčních projektů, o něj opřené kladívko z ceremoniálu zahájení výstavby, na stěně visí obraz od Jiřího Hauschky, který namaloval sérii obrazů jen pro tento projekt. V kanceláři je na první pohled jasné, jaký byznys se tu odehrává.
V prostorech, které se používají i jako showroom pro development, sedí Libor Vlasák, zakladatel holdingové společnosti H2O Group, která se zabývá realitami, investiční výstavbou, finančním poradenstvím, projektovým managementem a relativně nově také vlastním developmentem.
Firma pracuje pro soukromé investory, ale i státní instituce a za třicet let své existence realizovala projekty za miliardy korun.
„I když v současné době všude rezonuje slovo krize, je pro nás letošní rok jeden z nejlepších za třicet let,“ říká zkušený expert zpoza velkého stolu, od kterého vidí na střechu pražské O2 arény.
V portfoliu H2O Group je například rekonstrukce multifunkční haly se zimním stadionem v Pardubicích, firma řídila projekt budovy Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci nebo rekonstrukce a dostavby justičního areálu v Praze Na Míčánkách.
„V současné době se ale nejvíce zaměřujeme na strojírenský průmysl. Připravujeme nebo realizujeme projekty výrobních hal a výrobních závodů, jako je například výrobní areál společností Soma, Kiekert-CS nebo výrobní závody pro Czechoslovak Group,“ nastiňuje majitel H2O Group.
Zahraniční development jako výzva
Společnost má za sebou také několik zahraničních projektů, od výrobního závodu v Saudské Arábii až po obrovský rekreačně zdravotnický komplex Green Resort v Gruzii.
Právě při stavbě tohoto dvousethektarového komplexu u Černého moře se Libor Vlasák seznámil s podnikatelem Romanem Vývodou, který mu pomohl rozšířit aktivity v H2O z projektového řízení i do developmentu.
„Třicet let dělám v investiční výstavbě, radím investorům, jak mají stavět a jak ušetřit peníze. Jednou se mě kamarád zeptal, jestli prý nechci dělat development. Říkal mi, že pořád někomu radím, tak ať seženu peníze a jdu do toho. Na začátku jsem se té myšlence bránil, měl jsem z toho strach, ale shodou okolností jsem se v té době seznámil právě s Romanem. Byli jsme na stejné vlně, a tak jsme si řekli, že vybudujeme developerskou divizi,“ popisuje Vlasák.
Prvním společným projektem bylo třináct luxusních vil Villas Husinec v Husinci necelých dvanáct kilometrů od centra Prahy. Právě pro tento projekt namaloval Jiří Hauschka sérii obrazů, které mají být spojujícím prvkem všech domů.
Unikátní designové vily od architekta Aleše Lapky ze studia ADR jsou zasazené do krásné přírody nad romantickým meandrem Vltavy. „Nádhernou přírodní scenérii můžete pozorovat přímo z okna ložnice,“ podotýká Libor Vlasák.
Nejnovějším projektem, na kterém H2O Group momentálně pracuje, je rezidenční projekt Heritage na předměstí Splitu. Pět set metrů od moře ve vesnici Podstrana vyroste během dvou let komplex šesti rezidenčních trojdomů za 25 milionů eur. Bude v nich 54 bytů, 18 penthousů a 18 ateliérů. Stavět by se mělo začít začátkem příštího roku.
„Spolu s architektonickým studiem Qarta jsme se snažili projekt vymyslet tak, aby se vymykal architektonickému stylu Chorvatska,“ říká Libor Vlasák.
„Chceme dělat projekty, které jsou něčím zajímavé, které jsou pro nás výzvou. Proto jsme se zaměřili na Chorvatsko, konkrétně na oblast od Trogiru po Omiš, kde už máme zázemí a technickou podporu,“ doplňuje zkušený podnikatel.
Právě v Chorvatsku teď vidí velké investiční příležitosti. „Tímto projektem tam rozhodně nekončíme, máme na stole dalších x projektů,“ vyhlašuje.
V zahraničí jsou podle něj některé věci výrazně jednodušší než v Česku, například získání stavebního povolení.
„Na druhou stranu mnoho českých firem v zahraniční prostě stavět neumí, řada z nich si na tom vylámala zuby. Projektová dokumentace je jednodušší než u nás, musíte se orientovat na trhu, musíte umět koupit dobře stavební materiál. Když se totiž na trhu objeví nezkušená firma z jiné země, místní dodavatelé ji to nechají řádně zaplatit,“ popisuje Vlasák úskalí zahraničního byznysu.
Od topení v Moskvě k pardubické aréně
Svoji firmu založil v roce 1992 v Pardubicích. Předtím pracoval jako projektant a po revoluci u nás také pomáhal rozjet byznys anglické firmě, která se zabývala vzduchotechnikou a vytápěním hal. Dál ale nechtěl vydělávat na jiné a spolu se dvěma kamarády rozjel vlastní byznys.
Firma se v začátcích věnovala rekonstrukci technologií výrobních závodů, od elektřiny po vzduchotechniku. První zahraniční zakázka přišla ještě v devadesátých letech, a to na rekonstrukci a vytápění větší vily za Moskvou.
První velký milník přišel v roce 2001, kdy H2O získala velkou zakázku na rekonstrukci zimního stadionu v Pardubicích. Zvládla ji za pět měsíců a koloběh velkých zakázek se rozběhl.
Další milník přišel před pěti lety, kdy z firmy odešel poslední ze dvou obchodních partnerů a Libor Vlasák zůstal na byznys sám.
„Byl to ale pro mne impulz změnit směr, a tím byla oblast developmentu. V některých věcech jsem prostě víc zariskoval. Development je i o odvaze a když v sobě nemáte trochu toho bojovníka, tak to nemůžete dělat,“ říká Vlasák.
Boj je to podle něj těžší než dřív. „Devadesátky byly sice divoké, ale všechno fungovalo. Trh byl uvolněný, kreativní. Dnes je svázaný a stresující. Legislativou, politickou situací, ale i chováním samotných investorů,“ srovnává.
„V devadesátkách si byli dodavatelé a investoři rovni, ale dnes to už neplatí. Nůžky se rozevírají a je složitější s investory pracovat. Neplatí to samozřejmě na všechny, ale často vám nabourávají zažitý systém a postupy,“ zamýšlí se nad současným trhem.
Nebát se být jiný, Česko to potřebuje
Sám se chce věnovat odvážným a architektonicky zajímavým projektům. „Současné developerské projekty nejsou originální. Investoři se bojí jít do něčeho extravagantního. Staví se hlavně levně a tak, aby se rychle prodalo. Poslední architektonickou výzvou v Praze byl karlínský bytový dům Fragment. Ten je zajímavý a vzbuzuje emoce, ale je to jen jeden střípek, který se vymyká zaběhnutým kolejím.“
„My ale potřebujeme moderní architekturu, potřebujeme něco zajímavého. Fragment ukázal, že i takové projekty se prodají. Ale nesmíte se toho bát,“ vzkazuje Libor Vlasák.
Projekt přestavby starého vodojemu na víceúčelové centrum s vyhlídkovou věží a řídícím střediskem vodáren Future Tower Kladno, komplex Heritage u Splitu nebo vily v Husinci ukazují, že se v H2O výzev rozhodně nebojí.