Do žebříčku nejbohatších lidí planety se letos opět dostalo devět Čechů. Aktuální seznam dolarových miliardářů ovšem čítá 2668 jmen z celého světa. Nejmovitější Češi tak mají kolem sebe na příčkách žebříčku podobně zajímavé a úspěšné sousedy. Podívali jsme se proto detailněji, kdo je kdo na letošním power listu.
104. Renata Kellnerová a rodina
Vdova po zesnulém zakladateli impéria PPF se oproti loňské pozici Petra Kellnera v žebříčku posunula nahoru o celých deset příček. Teď ji sdílí s Johnem Menardem, zakladatelem značky Menards, jednoho z největších retailerů domácích potřeb ve Spojených Státech, který měl v roce 2020 tržby ve výši 11,8 miliardy dolarů. Dvaaosmdesátiletý Menard své podnikání prý stále drží pevně v rukou a mimoto tráví volný čas za volantem závodního auta.
304. Karel Komárek
Podobný majetek jako český král hazardu ve světě drží osm dalších miliardářů. Patří k nim třeba Švéd Frederick Paulsen, který z malého výrobce léků vybudoval biotechnologickou společnost Ferring Pharmaceuticals, jež ročně utrží 2,2 miliardy dolarů.
Podobně je na tom i investor a potomek nejbohatší egyptské rodiny Nassef Sawiris, který drží podíly v cementářském gigantu Lafarge Holcim, Adidasu, nebo Madison Square Garden Sports, vlastníka týmů NBA Knicks a NHL Rangers.
Nebo také Vincent Bolloré, hlava rodinného konglomerátu, který před více než dvěma sty lety začínal jako výrobce papíru na cigaretové obaly a bible. Dnes Bolloré Group působí v oblasti médií, reklamy, lodní dopravy, stavebnictví či logistiky a vlastní většinový podíl v telekomunikačním konglomerátu Vivendi.
438. Radovan Vítek
Přibližně stejně velké jmění jako český realitní magnát Radovan Vítek nashromáždilo po světě celkem jednadvacet miliardářů. V jedné partě je tak s ním například zakladatel L Brands Les Wexner, který z malého sanfranciského řetězce Victoria’s Secret během pěti dekád vybudoval těžkou váhu na trhu s dámským spodním prádlem.
Najdeme tu také filantropky Karen Pritzker či Sandru Ortegu. Ta první zdědila podíl v konglomerátu Marmon a Hyatt hotels, druhá je dědičkou módního impéria Inditex, obě věnují hodně úsilí i peněz na charitu, ať už podporující vzdělávání, či výzkum Parkinsonovy choroby.
490. Daniel Křetínský
Čtvrtý nejbohatší Čech svou příčku v letošním žebříčku sdílí s dvaceti dalšími miliardáři z celého světa. Je mezi nimi například Jim Davis, vystudovaný chemik, který z malého výrobce bot v Bostonu vybudoval značku New Balance s tržbami odhadovanými na 3,6 miliardy dolarů
Podobné jmění má také čínský průkopník softwarového průmyslu Wang Wenjing nebo Nor Kjell Inge Rokke, většinový vlastník konglomerátu námořní dopravy a pobřežních vrtů Akeru. Ten začal s prodejem ryb v Seattlu, aby si později v Norsku vybudoval flotilu a pověst nemilosrdného korporátního nájezdníka. Dnes většinu času tráví na své jachtě výzkumnými misemi za záchranu životního prostředí.
654. Andrej Babiš
Stejné bohatství jako český expremiér nastřádala další desítka světových miliardářů. O pozici v žebříčku se tak Babiš dělí například s ruským oligarchou Sulejmanem Kerimovem, jehož rodina kontroluje těžařskou firmu Poljus, největšího ruského producenta zlata. Byť se Kerimovo jméno objevuje na sankčních seznamech, mezinárodní média píšou o tom, že reálným dopadům se jednomu z nejbohatších Rusů daří vyhýbat.
Mnohem lépe se čte příběh zakladatelky amerického pizza řetězce Little Caesars Pizza Marian Ilitch, která v začátcích bránila manželovi rozdávat pizzu zdarma a dnes v Detroitu buduje sportovní a zábavní čtvrť v hodnotě 1,4 miliardy dolarů.
Nebo třeba příběh Giuseppeho De’Longhiho, dvaaosmdesátiletého kmeta italského rodinného klanu, který rovných 120 let vyrábí populární kávovary.
883. Pavel Tykač
Obdobný majetek jako český titán ve výrobě energií a těžbě uhlí Pavel Tykač drží na planetě dalších devětadvacet tycoonů a jejich rodin. O stejnou příčku v řebříčku se tak Tykač dělí například s největším provozovatelem soukromých nemocnic v Thajsku, bývalým chirurgem Prasertem Prasarttong-Osothem, který vedle luxusních nemocnic vlastní a provozuje i regionální leteckou společnost Bangkok Airways.
V stejné skupině najdete Laurence Graffa, špičku ve světovém obchodu s diamanty, který svůj podnik Graff Diamonds International vybudoval jako selfmademan poté, co ve čtrnácti letech opustil školu a jako klenotnický učeň drhnul záchody v londýnské Hatton Garden.
Do stejné skupiny patří i třetí největší vlastník půdy ve Spojených státech, dvaadevadesátiletý Archie Emmerson, jehož rodina drží více než osm tisíc kilometrů čtverečních amerických pozemků.