Pyšní se přívlastkem nejstarší barbershop na světě a může si s Hrabalem říct: Holil jsem anglického krále. Pánské holičství Truefitt & Hill totiž v Londýně otevíralo už roku 1805 a nedlouho poté začalo oficiálně pečovat o vlasy a vousy britské královské rodiny. Od víkendu najdete pobočku tohoto legendárního barbershopu i v Praze.
Pro českou metropoli je to pocta: Truefitt & Hill má po světě celkem 43 barbershopů od Chicaga přes Šanghaj až po Sydney, ale ten na pražské Vinohradské třídě je první v kontinentální Evropě. A po brexitu i jediný v Evropské unii.
Za tuzemskou pobočkou slavné značky stojí bratři Tomáš a Petr Kuckovi a Šárka Kucková, manželka druhého jmenovaného. Trojice není v branži žádným nováčkem, naopak – v Praze, Brně a Liberci má pod značkami Gentlemen Brothers a Jiné Holičství celkem šest barbershopů, jejichž loňské tržby se pohybovaly okolo 50 milionů korun.
„Hned jak jsme na značku Truefitt & Hill narazili, zamilovali jsme se do ní. Dobře známe její tradici i kvalitní produkty, takže když nám její majitelé nabídli v roce 2018 franšízu, věděli jsme, že do toho jdeme,“ říká Šárka Kucková.
Rozběhlo se hledání správného místa v hlavním městě. Joanna Broughton, majitelka značky, původně trvala na Praze 1, ale nakonec se nechala přesvědčit, že nejlepší místo bude již vyzkoušený prostor nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad – tam, kde začínala i značka Gentlemen Brothers.
Z Londýna přišel manuál na to, jak barbershop zařídit (povinností je třeba modrý koberec, dřevěné dekorace, luxusní japonská křesla Belmont či chladnička i nahřívačka ručníků u každého z nich) i jak vyškolit personál. Na školení přijel osobně dohlédnout David Olds, mistr s břitvou, který se stará o správné nastavení franšíz po světě.
A byl tu i první dva dny během otevření. „Když vejdu dovnitř, cítím se jako v Londýně,“ ukazuje Olds ke dveřím podniku na Vinohradské třídě s respektem. „Uvnitř opravdu nepoznáte rozdíl oproti původnímu podniku Truefitt & Hill.“
Olds byl v Praze na otevření nového barbershopu od středy do neděle a jeho vlast mezitím stihla vystoupit z Evropské unie. Jemu se ale o brexitu příliš mluvit nechce, firemní pravidla totiž zakazují, respektive přísně nedoporučují, vést se zákazníky hovory o politice a náboženství.
Během téměř dvouhodinového stříhání a holení mi však Olds s chutí odvyprávěl historii legendární značky. Je to příběh táhnoucí se přes tři staletí. Zakladatelé William Francis Truefitt a Edwin Hill měli nejprve dva podniky v jednom: vyráběli vlasovou a pleťovou kosmetiku – údajně začali jako první na světě prodávat vlastní rtěnku – a zároveň paruky, což byla věc, která na přelomu 18. a 19. století ve vyšších vrstvách frčela.
Později se jejich podnik přeorientoval na klasické pánské holičství a mezi klienty během 20. století patřili i Winston Churchill, Frank Sinatra nebo John Wayne. A samozřejmě spousta členů královské rodiny.
Královský dekret, který výsadní postavení Truefitt & Hill uznává, poprvé vydal už Jiří III. (panoval v letech 1761–1820). A privilegium trvá dodnes – poslední dekret pochází od prince Philipa, manžela královny Alžběty II.
Po mnoho let se londýnský barbershop Truefitt & Hill nacházel na Bond Street, v roce 1994 se však přesunul do neméně prestižní St. James Street. A dodnes se tam udržují některé tradice, jako třeba zákaz mobilních telefonů a žádná podkresová hudba. „Pánové si k nám chodí vychutnat svou chvilku klidu uprostřed rušného velkoměsta a nezřídka nám v křesle i usnou,“ říká David Olds.
Tradicí je samozřejmě i perfektní a po stovky let vylepšovaná služba, která se nyní díky Kuckovým objevila i v Praze. Vyzkoušel jsem si celou proceduru na vlastní vousy a vlasy a samozřejmě začíná sklenkou prosecca, nebo klidně i něčeho ostřejšího.
U holení se startuje změkčujícím olejíčkem do vousů, zábalem v horkém ručníku (roztáhne póry a vousy narovná), načež následuje pěna, štětka a břitva, jako jsem to kdysi vídával u svého dědy. Jsem si ale celkem jistý, že on na chatě na Vysočině nepoužíval štětku z jezevčích štětin za 2499 korun a skoro stejně drahou shavettu.
Olds pokračuje horkým zábalem, zklidňujícím balzámem, studeným zábalem (já vím, na zatažení pórů, ale au!) a krémem. A střih?
Precizní, zásadně vždy po směru („po srsti“) a s důrazem na zaholení kontur a upravení obočí a chloupků v uších. Mimochodem, jejich opalování, v posledních letech velký hit českých barbershopů, se v Truefitt & Hill nevede. Tahle tradice patří spíš do tureckého lazebnictví, nikoli do uhlazené londýnské školy.
Na závěr frikce neboli vlasové tonikum, pochopitelně vlastní výroby Truefitt & Hill. Barber ho šikovnými prsty vmasíruje až ke kořínkům a po pár vteřinách cítím, jak se probouzí má vlasová pokožka pod nebujnou kšticí. „To je na regeneraci a osvěžení vlasů,“ podotýká Olds a podává mi jako voňavou tečku ručník lehce napuštěný limetkovou vodou. „Náš signature závěr.“
Vás ale na závěr jistě zajímá ceník: v Česku jde pochopitelně o nejdražší barbershop, takže stříhání máte za 790 korun a tradiční holení břitvou za 690 korun, což by ve stále bohatnoucí Praze neměla být překážka.
„První čtyři dny máme už úplně plné,“ hlásil spokojeně v sobotu, tedy v den slavnostního otevření, Petr Kucek. Jemu a jeho kolegům ale práce se značkou Truefitt & Hill rozhodně nekončí. Podle kontraktu s londýnskou centrálou by měli do roka otevřít pobočku i v Bratislavě.