Britská farmaceutická firma GSK se opakovaně umísťuje na předních příčkách mezi českými top zaměstnavateli. Na místním trhu působí bezmála třicet let, její logo najdete na řadě přípravků ve své domácí lékárničce i na očkovacích látkách.
GSK je však lídrem i v boji proti dalším onemocněním, ať už onkologickým, respiračním, nebo proti HIV. Aktuálně se vydala na novou biofarmaceutickou cestu.
Do funkce nastupoval před dvěma lety, tedy v době, kdy vrcholila druhá covidová vlna. Ani po ní si ale neoddechl. Neil McDonald, general manager české pobočky britské farmaceutické skupiny GSK, se totiž také podílel na oddělení společnosti od divize spotřebních produktů.
„GSK se tímto krokem stala ještě inovativnější biofarmaceutickou společností zaměřenou na dodávání přelomových léků a vakcín pacientům z celé České republiky,“ uvádí s očividnou úlevou, že se pětiletý proces povedlo dovést do zdárného konce.
V Česku je v čilém kontaktu s vládou, se kterou řeší zajištění dodávek nepostradatelných léků a vakcín pro případnou další covidovou vlnu. S celosvětovými tržbami ve výši 34 miliard liber přitom GSK patří k předním světovým výrobcům a dodavatelům léků i vakcín.
Její léky vloni po celém světě užívalo 1,7 miliardy lidí. „V oblasti vývoje a výzkumu se GSK teď zaměřuje na vědecké poznání imunitního systému, na lidskou genetiku a pokročilé technologie, jako je funkční genomika a umělá inteligence.
O lidském těle máme stále více poznatků a naši vědečtí pracovníci je využívají k boji s nemocemi, jejichž vymýcení by bylo pro lidské zdraví obrovsky přínosné,“ popisuje Neil McDonald. „Nemáme malé cíle. V příštích deseti letech chceme pozitivně ovlivnit zdraví 2,5 miliardy lidí,“ dodává.
Vedení české pobočky GSK jste převzal v době pandemie. Jak náročný to byl nástup?
Bylo to náročné období pro nás všechny. Do funkce jsem nastoupil na začátku druhé vlny, která byla tou nejsilnější. I pro mě to byla obrovská výzva, jak z osobního, tak profesního hlediska. S rodinou jsem se přestěhoval do nové země a zároveň jsem se se svým novým týmem setkával hlavně přes videokonferenční hovory online.
Byl jsem rád, když jsem celý tým osobně poznal – i když až téměř po roce od příjezdu do Prahy. Těžké období jsme překonali a já mám velkou radost z toho, že dnes už pracujeme v běžných podmínkách a můžeme se osobně potkávat.
Energie osobní spolupráce je nenahraditelná. V České republice máme odolný, přizpůsobivý a kreativní tým, který sleduje stejný cíl i v tomto nelehkém období plném překážek, kterým čelíme. Jsem hrdý především na to, že se nám podařilo zajistit dodávky léků a vakcín pro české pacienty, kteří je skutečně potřebovali.
Jak velký tým v Česku řídíte?
Dnes pro nás pracuje necelá stovka zaměstnanců na různých pozicích a pobočka dál roste. Zdejší tým tvoří z 80 procent ženy, a to napříč všemi úrovněmi organizace. Od týmů, které jsou v přímém kontaktu se zákazníky, až po vedení pobočky. To je myslím něco velmi výjimečného.
GSK prošla zásadní změnou, když nedávno dokončila oddělení své spotřebitelské divize do samostatné firmy. Co má tato firma na starosti?
Oddělení bylo dokončeno 18. července, což umožnilo vznik společnosti Haleon, samostatné firmy zaměřené na zdraví spotřebitelů. Haleon vyrábí produkty, jako jsou zubní pasty nebo vitaminové přípravky či léky na tlumení bolesti, které zná celý svět.
Celý proces nebyl vůbec jednoduchý a výsledek odráží naše pětileté úsilí. Haleon byl zároveň kotován na londýnské burze. Mimochodem, šlo o největší IPO v Londýně za více než dekádu.
Z GSK je tak čistě biofarmaceutická společnost. Jaké má na nové cestě hlavní cíle?
Myslím si, že jako firma můžeme změnit život mnoha lidem. Z pohledu pacientů je naším cílem v příštích deseti letech dodat vakcíny a speciální léčiva více než dvěma a půl miliardě lidí po celém světě. Toho dosáhneme, pouze pokud budeme i nadále poskytovat své služby pacientům, zdravotnickým odborníkům i vládám.
Zároveň musíme zajišťovat dodávky léků a vakcín, které mohou významně pomoci v boji s nemocemi v různých oblastech, ať už se jedná o infekční onemocnění, HIV, onkologická, či imunitní onemocnění.
„Jen vloni jsme do výzkumu a vývoje investovali více než pět miliard liber.“
Cíle jsme si ale dali i pro zkvalitnění pracovního prostředí a vztahů ve firmě. Pro mě je velice důležité, aby zde v Česku mohl být každý v práci sám sebou.
Chceme být organizací, která se k nikomu neobrací zády a kde pracují výjimeční lidé. A myslím, že se nám to daří. Z interních průzkumů vyplývá, že naši lidé jsou pro svou práci zaníceni, pracují u nás rádi, společně fungují jako tým a chtějí dosáhnout stejných cílů.
Pro farmaceutickou firmu je klíčový zejména vývoj. Kolik nových léků ročně vyvinete?
V posledních pěti letech jsme na český trh přišli se čtrnácti novými léky a vakcínami. To znamená, že vše, co děláme a vyvíjíme na globální úrovni, by mělo mít pozitivní dopad i na české pacienty.
Jen v roce 2021 jsme do výzkumu a vývoje investovali více než pět miliard britských liber – ve vývoji máme aktuálně více než 60 vakcín a léčiv, přičemž mnoho z nich s potenciálem být pro pacienty v dané kategorii lékem první volby.
Celosvětově se držíme na špici v oblasti výzkumu a vývoje léků proti nemoci HIV, koneckonců máme v této oblasti už několik život zachraňujících přípravků. V léčbě rakoviny se specializujeme na léčbu onkogynekologických onemocnění a mnohočetného myelomu.
Kolik vakcín jste dodali celosvětově?
V celosvětovém měřítku máme v portfoliu přes 20 různých vakcín, které pomáhají chránit lidi v průběhu života před různými typy nemocí a infekcí. V současnosti dodáváme přibližně dva miliony dávek denně a každý rok je vakcínou GSK očkováno 40 procent dětí po celém světě.
Jste s českou vládou v kontaktu ohledně vývoje pandemické situace?
Samozřejmě, s vládou spolupracujeme v mnoha oblastech. Příprava na další fázi pandemie je náš společný klíčový cíl v oblasti veřejného zdraví a samozřejmě naší společnou snahou je maximalizovat zdraví populace.
Hodně jednáme se zdejšími regulátory a také s vládními institucemi. Náš závazek je udržet dodávky léků a vakcín, aby jich bylo dostatek pro všechny, kdo je potřebují.
To vše se ale děje na každém trhu, kde působíme – GSK zaměstnává 70 tisíc lidí v 80 zemích světa. Pravidelně se umísťujeme na první příčce světového žebříčku dostupnosti léků.
Díky zodpovědné cenové politice, strategickým programům pro zajištění přístupu k lékům a partnerstvím má k našim lékům přístup stále větší počet lidí. To znamená, že naše přípravky jsou v celosvětovém měřítku cenově i fyzicky dostupné více lidem.
Jednoduše se vždy snažíme najít způsob, jak přijímat vyvážená rozhodnutí v oblasti péče o zdraví. Sami přinášíme změny a nečekáme, co se ve společnosti stane. Ale i na to samozřejmě umíme flexibilně reagovat.
Jsem rád, že toto nastavení prostupuje celou naší organizací. Nejen kvůli tomu, že mi to trochu usnadňuje práci zde, ale hlavně proto, že to umožňuje dostávat k pacientům stále inovativnější léčivé přípravky.