Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přineslo posledních 24 hodin?

  • Exploze v proruském Podněstří vyřadily z provozu dvojici rozhlasových vysílačů. Na území operují ruské jednotky, přičemž se podle Ukrajiny jedná o záminku k další invazi.
  • Generální tajemník OSN António Guterres jednal s ruským ministrem zahraničí. Navrhl zřízení kontaktní skupiny pro humanitární otázky, která by sdružovala Ruskou federaci, Ukrajinu a OSN.
  • Ruský útok na Ukrajinu způsobil na světových komoditních trzích největší šok od 70. let minulého století. Uvedla to v úterý Světová banka ve své zprávě o vyhlídkách komoditních trhů. Varovala, že ceny komodit se budou držet na mimořádně vysokých úrovních také v příštích dvou letech.
  • Při ruském raketovém útoku byl poničen železniční most v Oděské oblasti na jihozápadě země, který vede nad ústím Dněstru do Černého moře. V úterý o tom na sociální síti telegram informoval šéf ukrajinských železnic Oleksandr Kamyšin.
  • Ruská plynárenská společnost Gazprom pracuje na realizaci prezidentského výnosu, který počítá s platbami za dodávky plynu v rublech. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který tím reagoval na dotaz ohledně pokynů Evropské komise (EK) k plánu Ruska.
  • Německo poskytne Ukrajině samohybný protiletadlový systém Gepard. Na úterní mezinárodní konferenci o Ukrajině na americké základně Ramstein v Německu to oznámila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Neutrální Švýcarsko však reexport munice švýcarské výroby používané právě systémy Gepard vetovalo. Podle agentury Reuters to oznámila švýcarská vláda.
  • Norsko vyčlení 400 milionů norských korun, což je asi 997 milionů korun, na nákup zbraní pro Ukrajinu v rámci iniciativy vedené Británií. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe.