V pátek 24. února 2023 uplynul rok ode dne, kdy Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového v dění kolem Ukrajiny přinesl uplynulý týden?

  • První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty vyrazil z hraničního přechodu v polském Dohorusku a míří do Nizozemska, oznámila v pátek agentura PAP, která se odvolává na Michala Deruse z polské daňové správy. Pět zapečetěných kamionů podle něj veze mimo jiné maso, vejce a kukuřici. V noci na pátek vstoupila v platnost pravidla, která umožňují přepravu ukrajinských zemědělských produktů do jiných zemí přes Polsko. Skončil tak zákaz tranzitu ukrajinských zemědělských produktů, který Varšava bez předchozího upozornění zavedla v polovině dubna a kvůli němuž mnoho společností se zbožím uvázlo na ukrajinsko-polské hranici, uvedla agentura Reuters.
  • Pokud skupina sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 přikročí k zákazu exportu do Ruska, Moskva na to zareaguje zrušením dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedl podle agentury Reuters bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. O tom, že skupina G7 zvažuje téměř úplný zákaz vývozu do Ruska, informovaly tento týden agentury Bloomberg a Kjódó s odvoláním na své zdroje. Podle japonské agentury Kjódó země právě o zákazu dovozu do Ruska jednají. 
  • Rusko v noci na neděli ostřelovalo Charkov, tvrdí starosta města. Zároveň začala hořet místní benzinová stanice, příčinu požáru složky vyšetřují.
  • Kreml v Německu usiloval o vytvoření „protiválečné“ koalice, která by se stavěla proti další podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem, napsal list The Washington Post. Podle něj to vyplývá z dokumentů, které mu poskytla jedna z evropských rozvědek. Dokumenty popisují setkání, na nichž představitelé Kremlu vybízeli ruské politické stratégy, aby se zaměřili na Německo ve snaze vyvolat v Evropě odpor proti další podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi.
  • Na Slovensku ve středu začal platit zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí, s výjimkou tranzitu, zavedlo i Bulharsko. Rumunsko zavede pouze přísnější kontroly. Evropská komise, která dosud restrikce kritizovala, nově plánuje vlastní omezení. Navíc oznámila, že připravuje kompenzace v celkové hodnotě sto milionů eur, 2,34 miliardy korun, pro zemědělce, kteří si v zemích sousedících s Ukrajinou stěžují, že dovoz z Ukrajiny má nepříznivý dopad na prodej jejich produkce.
  • Ruské jednotky v týdnu dál útočily u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marjinka a Šachtarsk v Donbasu na východě Ukrajiny. Ukrajinské síly během uplynulého dne odrazily pětapadesát útoků, nejtěžší se podle ukrajinského štábu vedou o Bachmut a Marjinku.
  • Do Česka se v prvním čtvrtletí letošního roku nedovezl žádný plyn z Ruska. Ten země nahradila plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. V předchozích letech činil podíl ruského plynu v tuzemské spotřebě kolem 97 procent. „Poprvé v moderní historii České republiky se stalo, že jsme se během prvního čtvrtletí roku plně obešli bez dodávek plynu z Ruska,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
  • Úplný zákaz exportu do Ruska? Někteří klíčoví spojenci Ukrajiny, včetně Spojených států, zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Znamenalo by to další silný tlak na prezidenta Vladimira Putina ve snaze ještě více mu zkomplikovat financování invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
  • Dánsko a Nizozemsko společně darují Ukrajině čtrnáct tanků Leopard 2, oznámili podle tiskových agentur dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen a úřadující ministr obrany Troels Lund Poulsen.
  • Ukrajina v NATO. Všechny země NATO se shodly na tom, že Ukrajina se jednou stane členem Severoatlantické aliance, informoval v pátek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dodal, že hlavním cílem je nyní soustředit se na to, aby Ukrajina zvítězila nad Ruskem.
  • Rusko údajně využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. S tvrzením na základě společného pátrání přišla veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku, informoval server BBC News. Podle Kremlu se severská média mýlí a Rusko obviňují ze špionáže nepodloženě.
  • Na Ukrajinu dorazily systémy protivzdušné obrany Patriot ze Spojených států, Německa a Nizozemska, oznámil ve středu náměstek ukrajinského ministra obrany, generál Oleksandr Pavljuk. V úterý média informovala s odvoláním na web německé vlády o dodávce neupřesněného množství odpalovacích zařízení a raket Patriot z Německa.
  • Ruský soud poslal na 25 let do vězení opozičního představitele a publicistu Vladimira Kara-Murzu, který byl obviněn mimo jiné z vlastizrady.
  • Ukrajina obnovila vývoz elektřiny na Slovensko, oznámil podle agentury Reuters provozovatel energetické sítě Ukrenergo. Země těží z toho, že navzdory ruské invazi opět dokáže vyrábět dostatečné množství energie. Rusko invazi zahájilo na konci loňského února. Kyjev pozastavil vývoz elektřiny do evropských zemí loni v říjnu, když Rusko provedlo raketové a bezpilotní útoky na ukrajinské elektrárny a distribuční zařízení. Útoky způsobily rozsáhlé výpadky proudu pro místní civilní obyvatelstvo a průmysl.