Uplynul už více než rok a měsíc ode dne, kdy Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového v dění kolem Ukrajiny přinesl uplynulý týden?
- Polsko a Maďarsko zakázaly dovoz ukrajinského obilí. Maďarsko zakázalo dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny. K podobnému kroku se nedávno rozhodla také Varšava. Maďarský zákaz má stejně jako v polském případě platit do 30. června. Další pokračování dovozu ukrajinského obilí by podle ministra způsobilo maďarskému zemědělství tak vážné škody, že bylo nutné přijmout mimořádná opatření. Ukrajinské zemědělství vzhledem k extrémně nízkým výrobním nákladům a možnosti bezcelního obchodu s Evropskou unií začalo na evropský trh vyvážet obilí a olejnatá semena, velké množství drůbeže, vajec a medu, což údajně mařilo odbytové možnosti maďarských a dalších středoevropských rolníků.
- Ukrajina uvalila sankce na další ruské firmy, sportovce či ministrovu dceru. Kvůli pokračující ruské invazi rozšířila Ukrajina svůj sankční seznam o několik stovek dalších položek. Mezi přibližně 250 firmami, kterých se postihy týkají, je například internetová společnost Yandex, která spravuje největší webový vyhledávač v Rusku, nebo sociální síť VK (VKontaktě), ruská obdoba Facebooku.
- Americké rakety Patriot dorazí na Ukrajinu po Velikonocích. Americké protiletadlové rakety Patriot dorazí na Ukrajinu po Velikonocích, uvedl v sobotu mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Kdy rakety budou zařazeny do ukrajinské protivzdušné obrany a připraveny k nasazení, neupřesnil. Většina pravoslavných věřících slaví Velikonoce v neděli 16. dubna.
- Ukrajinci nacházejí čím dál více čínských součástek v ruských zbraních. Agentuře Reuters to řekl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk. Dodávky západních komponentů do Ruska omezují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli její agresi na Ukrajině. „Ve zbraních získaných z bojiště nadále nacházíme různou elektroniku,“ uvedl Vlasjuk. „Trend je nyní takový, že je tam méně součástek vyrobených na Západě, ale více v Číně,“ dodal.
- Rusové se chystají v Záporožské elektrárně držet personál jako rukojmí, tvrdí Enerhoatom. Rusové přivezli do okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny velké množství zásob potravin a vody. Rusko se údajně chystá v zařízení – kvůli nedostatku jaderných odborníků v atomové elektrárně a všeobecně očekávané ukrajinské protiofenzivě – dlouhodobě držet jako rukojmí tamní ukrajinské zaměstnance. Uvedla to ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Moskva se k těmto informacím nevyjádřila.
- Běloruský ministr obrany hrozil Západu jadernými zbraněmi. V Rusku má ve třetím dubnovém týdnu skončit výcvik běloruských obsluh raket Iskander v použití taktických jaderných zbraní, prohlásil před novináři běloruský ministr obrany Viktar Chrenin. Minsk podle něj pomýšlí i na rozmístění ruských strategických jaderných zbraní v Bělorusku, pokud Západ nepoleví v konfrontaci. „Pokud nepřátelská rétorika bude pokračovat, tak to bude další krok. Na sílu odpovíme jedině silou. Ničemu jinému na Západě neporozumějí,“ řekl Chrnin podle serveru Lenta.ru.
- FBI zatkla podezřelého ze zveřejnění utajovaných dokumentů. Federální úřad pro vyšetřování v souvislosti s únikem utajovaných amerických dokumentů, které odhalují citlivé informace spojené s válkou Ruska na Ukrajině, zatkl jednadvacetiletého Jacka Teixeiru, uvedl zpravodajský web CNN a list The New York Times.
- Soud v Haagu nařídil v arbitráži Rusku zaplatit firmě pět miliard dolarů. Je to kompenzace za to, že Rusko v roce 2014 na Krymu nezákonně vyvlastnilo majetek ukrajinské státní plynárenské firmy Naftogaz. Na Twitteru to oznámil šéf podniku, Rusko se k jeho informacím zatím nevyjádřilo.
- Ukrajina zahájila navzdory ruským útokům vývoz elektřiny do evropských zemí. Ukrajina minulé pondělí znovu obnovila vývoz přebytečné elektřiny do evropských zemí. Podle agentury AP to uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Je to obrat oproti době před šesti měsíci, kdy se země kvůli ruským útokům na energetické stanice sama ocitla v temnotě, která měla demoralizovat obyvatelstvo.
- Rusko v úterý otestovalo mezikontinentální balistickou raketu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura TASS s tím, že se test v Astrachaňské oblasti zdařil, když raketa zasáhla „simulovaný cíl“ v Kazachstánu.
- USA vyhlásily nové sankce proti Rusku, zaměřily se na oligarchu Ališera Usmanova. Usmanov, který má velmi blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, se už stal terčem sankcí ze strany USA i Evropské unie ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než rokem. Jak uvedlo americké ministerstvo financí, nové postihy mají za cíl „posílit stávající tresty a dále narušit ruský dovoz kritických technologií používaných ve válce proti Ukrajině“. Sankce se týkají 25 jednotlivců a 29 společností.