Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Z ukrajinských přístavů v pondělí vypluly další dvě lodě se zemědělskými produkty. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Od minulého týdne z Ukrajiny vyplulo deset nákladních plavidel.
- Spojené státy poskytnou ukrajinské vládě dalších 4,5 miliardy dolarů. Celková podpora Washingtonu od začátku ruské invaze tak dosáhne 8,5 miliardy dolarů. V pondělí o tom informovala americká Agentura pro mezinárodní rozvoj. Finanční prostředky budou pod koordinací amerického ministerstva financí ukrajinské vládě poskytnuty prostřednictvím Světové banky v etapách. V srpnu Kyjev dostane tři miliardy dolarů. Podle Světové banky tyto prostředky Ukrajině pomohou pokrýt sociální platby, výdaje ve zdravotnictví a penze.
- Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zároveň v pondělí oznámila, že také poskytne další pomoc vojenského charakteru, a to ve výši jedné miliardy dolarů. Její součástí bude zatím největší dodávka raket, munice a dalších zbraní ze zásob ministerstva obrany.
- Ruská diplomacie v pondělí oznámila, že dočasně přerušuje americké inspekce plánované v rámci dohody o omezení strategických jaderných zbraní. Moskva tímto krokem údajně reaguje na překážky, které americká strana klade ruským inspekcím ve Spojených státech. V důsledku západních sankcí je například přerušené letecké spojení mezi Ruskem a USA a ruská letadla s inspekčními týmy tak nesmějí do vzdušného prostoru zemí, které jsou americkými spojenci.
- Doněck byl v sobotu 6. srpna ostřelován z raketometů, které Ukrajině v dubnu poskytla Česká republika. Uvedla to ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na vyjádření představitelů separatistické Doněcké lidové republiky.
- Zbraně, které Moskva během svojí agrese na Ukrajině používá, se neobejdou bez západní elektroniky. Některé součástky získává Rusko i nyní, bez ohledu na sankce a vývozní omezení.
- Generální tajemník OSN žádá umožnění přístupu mezinárodních inspektorů do Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z jejího víkendového ostřelování. Rusové, kteří ji v březnu obsadili, hlásí nižší výkon zařízení. Jinak má ale pracovat v normálním režimu.