Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Ukrajinští technici pracují v Záporožské jaderné elektrárně pod hlavněmi ruských zbraní a čelí obrovskému tlaku, ale zůstávají, aby zajistili, že nenastane katastrofa podobná havárii v Černobylu. Agentuře Reuters to řekl jeden z pracovníků největší atomové elektrárny v Evropě, kterou od března okupuje ruské vojsko a v poslední době zažila ostřelování, z něhož se navzájem obviňují Moskva a Kyjev.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek setká ve Lvově na západě země se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na mluvčího OSN Stéphana Dujarrice a Ankaru. Vrcholní představitelé se budou zabývat dohodami o dodávkách ukrajinského obilí na světové trhy, které mají pomoci zmírnit globální obilnou krizi a budou diskutovat o možnostech ukončení téměř půl roku trvající ruské invaze na Ukrajině, píše AP.
- Loď Razoni s nákladem kukuřice, která vyplula z Ukrajiny jako první plavidlo po začátku ruské invaze v zemi, zakotvila v syrském přístavu Tartús. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z lodní dopravy a satelitní údaje. Poloha plavidla nebyla v posledních dnech jasná, protože posádka plavidla podle agentury AP vypnula monitorovací zařízení.
- Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym v úterý ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury. Podle agentury TASS vybuchl mimo jiné bývalý statek, který armáda používala jako muniční sklad. Ruské ministerstvo obrany později exploze označilo za výsledek sabotáže.
- Ruský list Kommersant na webu s odvoláním na očité svědky uvedl, že z ruské letecké základny u Simferopolu v centrální části Krymu po explozích stoupá černý dým. Úřady podle zdrojů deníku prověřují, zda nešlo o útok malého bezpilotního letounu na muniční sklad na letišti Hvardijske. Oficiální představitelé se zatím nevyjádřili, dodal deník.
- Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj na sociálních sítích kritizoval jako nedostatečné západní sankce uvalené na ruské oligarchy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Na sankčním seznamu Evropské unie Navalnyj například postrádá generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera a upozorňuje, že mezinárodním postihům se dosud vcelku úspěšně vyhýbá také jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin.
- Ukrajinští diverzanti vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí, které byly součástí přenosové soustavy vedoucí od Kurské jaderné elektrárny v západní části Ruska, uvedla ruská tajná služba FSB. Tři útoky, které se odehrály předminulý a minulý týden, narušily podle FSB „technologický proces fungování elektrárny“. Informovala o tom agentura RIA Novosti.