Ve čtvrtek 24. února 2022 Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Bělorusko je připraveno podpořit Rusko válčící na Ukrajině výrobou bitevních letounů Su-25. Při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Rusku to v pátek řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Právě tyto sovětské letouny se podle něj na Ukrajině „osvědčily“. Informovala o tom stanice BBC ve svém ruskojazyčném vydání.
- Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina přišla od zahájení ruské invaze na Ukrajinu před téměř rokem o více než 30 tisíc mužů. Zhruba devět tisíc jejích příslušníků přitom padlo v akci, uvedl v pátek podle agentury Reuters Bílý dům. Spojené státy odhadují, že 90 procent wagnerovců zabitých na Ukrajině od prosince byli odsouzenci, řekl novinářům na pravidelném brífinku bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.
- Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala k poskytnutí dalších finančních prostředků na podporu ukrajinského zdravotnictví, které vážně poškodila ruská invaze na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters.
- První dodávku německých tanků Leopard 1 pošle Nizozemsko na Ukrajinu co nejdřív, prohlásil v pátek v Kyjevě nizozemský premiér Mark Rutte. V ukrajinské metropoli jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dodávku nejméně 100 leopardů 1 na začátku února slíbilo Nizozemsko společně s Dánskem a Německem. Berlín rovněž v lednu po nátlaku spojenců slíbil i modernější tanky Leopard 2 a povolil, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země.
- Ruská protivzdušná obrana na anektovaném Krymu v pátek sestřelila ukrajinské bezpilotní letadlo snažící se zaútočit na elektrárnu v Sevastopolu, uvedl na svém webu list Kommersant. „Elektrárna nebyla poškozena, funguje normálně,“ napsal bez dalších podrobností na sociálních sítích gubernátor Michajl Razvožajev.