Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Úprk Rusů před vyhlášenou mobilizací pokračuje. Zemi podle zdrojů opozičního listu Novaja gazeta opustilo po oznámení branné povinnosti nejméně 260 tisíc lidí. Moskva proto podle informací přímo z hraničních přechodů nově odmítá mužům v produktivním věku povolit vycestovat do zahraničí. Oficiálně však Kreml tvrdí, že žádný zákaz nevydal.
- Proti ruské částečné mobilizaci lidé protestují, a to i v regionech obývaných především etnickými menšinami, jako je Jakutsko nebo Dagestán, kde k veřejným projevům nespokojenosti obvykle prakticky nedochází. Na hranicích s Mongolskem, Kazachstánem nebo Gruzií zatím zůstávají mnohakilometrové fronty.
- Ruské akcie po zahájení pondělního obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval až dvanáct procent. Nacházel se tak nejníže od únorového zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. K propadu cen podle analytiků přispívá napětí kvůli částečné mobilizaci.
- Ceny ropy v pondělí klesly na devítiměsíční minimum, poté se ale mírně zotavily. Na trhu panují obavy z recese a na cenu působí i silný dolar. Investoři rovněž čekají na detaily o dalších protiruských sankcích.
- Americký Kongres se s vyjednavači pro dočasné výdaje dohodl, že vyčlení dalších dvanáct miliard dolarů (asi 307 miliard korun) na pomoc Ukrajině. Podle nejmenovaného zdroje obeznámeného se situací se jedná o odpověď na žádost administrativy prezidenta Joea Bidena.
- Ukrajinské úřady u Izjumu nalezly další dvě hromadná pohřebiště. Uvedl tak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru se stanicí CBS.
- Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uvedl, že Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu. Minsk ani Moskva podle něj nebudou se západními zeměmi vést dialog, dokud jim neprokážou příslušnou úctu. O setkání obou státníků v ruské Soči informovala agentura TASS.
- Maďarsko uspořádá takzvanou národní konzultaci, při níž se občanů zeptá, zda si přejí protiruské sankce. Při projevu v maďarském parlamentu to řekl premiér Viktor Orbán. Podle něj jsou sankce spolu s vysokými cenami energií důvodem současných problémů evropské ekonomiky.
- Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Bylo doplněno 92 jmen, mezi kterými jsou ruští představitelé zapojení do organizace preudoreferend na okupovaném východě Ukrajiny. Dále sem patří oligarchové či členové vedení největších ruských bank.