Velké technologické firmy jsou ve válce. Videoherní miliardáři z Epicu podali žalobu na giganty Apple a Google. Bojuje se o Fortnite, megapopulární online střílečku, kterou Apple a Google stáhly z App Storu, potažmo Google Play.
Její vývojáři z Epic Games odpověděli důkladně vypracovanou žalobou na obě společnosti. A připojili i parodické video, které do Googlu a Applu rýpe.
Vše začalo tím, že Epic ve čtvrtek oznámil dvacetiprocentní slevu na herní měnu Fortnite, ovšem za předpokladu, že budou hráči nakupovat přímo přes Epic. Pro nákupy přes Apple a Google to neplatí, obě firmy si z transakcí berou 30 procent, za což je Tim Sweeney, šéf Epicu, opakovaně kritizoval a označil je za „duopol“.
Reakce na krok Epicu však přišla jen za pár hodin – Apple odstranil Fortnite z App Storu.
„Epic Games dnes učinili nešťastný krok a porušili pravidla App Storu, která platí pro každého vývojáře stejně a jejichž cílem je udržet obchod stále bezpečný pro naše uživatele,“ napsal Apple v e-mailu CNN. „Kvůli tomu jsme aplikaci Fortnite odstranili z obchodu.“
Epic si dal načas. Připravil precizně vystavěnou 65stránkovou žalobu, kterou podal k US District Court for the Northern District of California. Požaduje v ní zákaz údajného protisoutěžního jednání Applu a chce nařídit Applu obnovení hospodářské soutěže.
Podobný scénář se odehrál i s Googlem, který rovněž obvinil Epic z porušení pravidel. Následovala stejná odpověď. „Google využívá své velikosti k tomu, aby působil potíže mezi konkurenty, inovátory, zákazníky a uživateli na řadě trhů, které se mu podařilo monopolizovat,“ stojí mimo jiné v žalobě. K tomu připojil Epic také video, které paroduje proslulou reklamu Applu 1984 a v němž avataři z Fortnite sledují na obrazovce shnilé jablko.
Půtky různých společností s oběma obchody se z rozličných důvodů odehrávají každou chvíli. Tato však poutá mimořádnou pozornost, neboť se proti sobě postavily těžké váhy a spor se vede o titul, do něhož se aktivně zapojují stovky milionů hráčů.
Historie Epicu a obchodů byla problematická už dříve, vývojáři původně vůbec Fortnite na Google Play nedali a vyzývali uživatele, ať si ho stáhnou z jejich webu. Třicetiprocentní podíl z tržeb jim v současné době přijde přehnaný.
„Poměr 70 : 30 se zrodil před více než desetiletím, kdy přišel průlom se Steamem, Apple App Storem a Google Play,“ prohlásil Sweeney v rozhovoru pro Game Informer a odvolává se na dobu, kdy si digitální obchody teprve prorážely cestu k hráčským peněženkám. Časy se však změnily a lidé si na nakupování skrze tyto služby již zvykli.
„Digitální obchody se softwarem vyrostly do byznysu, v němž se po celém světě na všech platformách točí přes 25 miliard dolarů, přičemž ekonomika vývojářům moc nepřeje,“ dodal Sweeney.
Epic přitom v prosinci 2018 rozjel svůj vlastní Epic Game Store. Tvrdí však, že na něm si bere od vývojářů jen malý podíl – 12 procent. Teď se rozhodl proti těmto praktikám zatím nejrázněji bojovat. Válka technologických korporací právě začala.