Mělo jít o zásadní popud ke změně způsobu, jakým sociální sítě nakládají s našimi daty. Kauza, v níž vyplynulo na povrch, že Facebook neoprávněně prodával citlivé údaje svých uživatelů a dával tak politickým aktérům do rukou zbraň k ovlivňování voleb, v pátek dospěla k docela vlažnému vyústění: mateřská společnost sociální sítě urovná celý spor dohodou.
Facebook stanul před soudem poprvé v roce 2018. Deník Observer tehdy zveřejnil zprávu o tom, že v roce 2014 sociální síť prodala desítky milionů citlivých údajů britské analytické firmě Cambridge Analytica. Společnost, která se zabývá profilováním voličů, tato data později bez souhlasu samotných uživatelů zneužívala k zacílení velmi přesné politické reklamy.
Informace z téměř 90 milionů facebookových účtů tak v důsledku pomohly zvolit Donalda Trumpa prezidentem Spojených států a ovlivnily referendum, které vyústilo brexitem. Tohle vše Facebook věděl a snažil se zneužití zamaskovat.
Alespoň tak to stojí v žalobě proti sociální síti a jmenovitě i proti jejímu šéfovi, Marku Zuckerbergovi, který měl podle generálního prokurátora Karla Racine neodmyslitelný vliv na zásadní rozhodnutí a směřování celé firmy.
Během zdlouhavého procesu přiměly americké státní orgány Zuckerberga mimo jiné k svědectví před Kongresem nebo zpřístupnění tisíců interních dokumentů. Mateřská společnost sociální sítě Meta také dostala od americké Federální obchodní komise pokutu pět miliard eur.
Jako by toho nebylo málo, koncem září měl šéf Facebooku spolu s bývalou provozní ředitelkou Mety Sheryl Sandberg znovu předstoupit před soud, aby tentokrát pod přísahou obhajovali hříchy platformy. Ukončení procesu dohodou tak přichází ve velice příhodnou dobu.
„Fakt, že Facebook urovnal tento případ jen několik dní před tím, než měl být jeho CEO několik hodin vyslýchán pod přísahou, jen dokazuje, jak zoufale se Zuckerberg snaží vyhnout odpovědím na otázky týkající se krytí úniku dat společností Cambridge Analytica,“ reagovala novinářka Carole Cadwalladr, která za odhalením celé kauzy v roce 2018 stála.
Přesné znění dohody ani částka, za kterou má k vykoupení dojít, zatím není známá. Podle Carole Cadwalladr však Facebook zaplatí jakoukoli částku, jen aby se vyhnul odpovědnosti.
Dohoda je pro Metu výhodnějším řešením i v případě, že by mělo dojít k jejímu usvědčení. Kompromisem mezi žalobci a žalovaným se totiž přesune do pozadí otázka viny, tedy toho, zda Facebook při zprostředkovávání osobních údajů svých uživatelů opravdu pochybil. Kromě toho může dohoda o narovnání obsahovat ustanovení o mlčenlivosti, která by stranám zakázala o celé kauze mluvit.
„Zneužití 90 milionů citlivých informací? Ne, o tom jsme nikdy neslyšeli.“