Americká společnost X-energy získala od investorů dalších dvě stě milionů dolarů, tedy asi 4,8 miliardy korun. Stala se tak nejlépe financovaným startupem zaměřeným na vývoj malých modulárních reaktorů. Firmu se sídlem v Rockvillu ovládá miliardář Kam Ghaffarian, jenž se specializuje na kosmický byznys.

Pro startup, který se snaží komercializovat novou jadernou technologii, byla zásadním krokem podpora od Amazonu. Gigant v oblasti e-commerce oznámil svou pětisetmilionovou investici do X-energy v říjnu loňského roku, což inspirovalo i další investory.

Tento měsíc společnost X-energy oznámila, že získala dalších dvě stě milionů dolarů od významných investorů, mezi kterými je například fond Emerson Collective miliardářky Laurene Powell Jobs, vdovy po spoluzakladateli Applu Stevu Jobsovi, a také třeba Jane Street Capital.

info Foto Profimedia
Laurene Powell Jobs

Představitelé startupu nyní uvádějí, že sedm set milionů dolarů, které získali v rámci investiční série C, jim umožní projít schvalovacím procesem pro jejich reaktor. Zároveň tyto finance poslouží k výstavbě prvního reaktoru v chemickém závodě Dow v Texasu a dokončení první linky na výrobu palivových pelet.

Společnost Amazon dodala, že pomůže financovat vývoj 320megawattového bloku čtyř reaktorů X-energy ve spolupráci s energetickou společností Energy Northwest ve státě Washington. Tyto reaktory budou zásobovat její energeticky náročná datová centra.

Šéf X-energy J. Clay Sell tvrdí, že jde o přelomový závazek vůči nové jaderné technologii, který inspiroval i další investory. Podle něj pouhý souhlas s nákupem energie nestačí k tomu, aby se konečně postavil malý komerční jaderný reaktor. „Pokud však někdo do projektu vloží rizikový kapitál, umožní, aby se tyto reaktory skutečně postavily.“

Společnost X-energy dosud získala přibližně 1,1 miliardy dolarů, což z ní podle PitchBooku dělá nejlépe financovanou firmu mezi 45 startupy zaměřenými na vývoj malých jaderných reaktorů.

Konkurenční společnost TerraPower se však může pochlubit miliardovou podporou od jednoho z nejbohatších lidí světa Billa Gatese.

Společnost X-energy se snaží komercializovat takzvaný pebble bed reaktor, ve kterém jsou uranové pelety obalené keramikou a grafitem. Pokud by došlo k poruše v některé části reaktorového systému, tyto obaly se neroztaví a radiace bude zadržena, tvrdí společnost.

Jde o vysokoteplotní konstrukci, která bude produkovat velké množství páry a zároveň osmdesát megawattů elektrické energie, přičemž oba tyto zdroje plánuje Dow využívat ve svém závodě.

Reaktor je přitom dostatečně malý, aby se vešel na přívěs kamionu. To umožní X-energy vyrábět reaktory v továrně a dodávat je zákazníkům již smontované, což výrazně zkrátí čas výstavby, který dosud představoval nejdražší položku při budování jaderné elektrárny.

Sell doufá, že Komise pro jaderný dozor schválí design jejich reaktoru do dvou let, což by umožnilo uvedení reaktoru v závodě Dow do provozu na začátku třicátých let.

Samozřejmě, pro jaderný průmysl je typické, že harmonogramy a rozpočty jsou spíše orientační. První nový jaderný reaktor v USA za poslední desetiletí byl spuštěn v elektrárně Vogtle v Georgii v roce 2023, avšak se sedmiletým zpožděním a překročením rozpočtu o sedmnáct miliard dolarů.

Malé modulární reaktory by měly přinést bezpečnější, rychlejší a levnější jadernou energii, avšak v praxi se tyto sliby zatím nenaplnily.

Malé modulární reaktory (SMR) by měly přinést bezpečnější, rychlejší a levnější jadernou energii, avšak v praxi se tyto sliby zatím nenaplnily.

V roce 2023 byl v Utahu zastaven projekt, který měl být prvním komerčním SMR ve Spojených státech. Rozpočet na šest reaktorů společnosti NuScale mezi lety 2021 a 2023 vzrostl z 5,3 miliardy na 9,3 miliardy dolarů, což vyděsilo objednavatele.

Také X-energy v roce 2023 zdvojnásobila odhad nákladů na svůj reaktor, jehož cena se po navýšení pohybovala v rozmezí 4,75 až 5,75 miliardy dolarů. Jako důvod uvedla inflaci, vyšší úrokové sazby a omezení v dodavatelském řetězci.

Podobně jako všechny Ghaffarianovy společnosti, i firma X-energy se zaměřuje na expanzi lidstva ke hvězdám. Společně s další firmou kontrolovanou Ghaffarianem, výrobcem lunárních přistávacích zařízení Intuitive Machines, získala federální financování ve výši pět milionů dolarů na vývoj přenosného reaktoru pro použití na Měsíci. Jejím cílem je také přizpůsobit svou technologii pro pohon vesmírných lodí.

Daniel Kammen, jaderný fyzik a ředitel Laboratoře pro obnovitelné zdroje energie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, považuje návrh X-energy za solidní.

„Mají jednu z nejlepších kombinací fyziky a inženýrství – a nyní i peníze,“ uvedl. Kammen je však skeptický k myšlence, že výstavba více malých modulárních reaktorů (SMR) bude levnější než jedna velká konvenční elektrárna nebo že budou schopny konkurovat klesající ceně energie z obnovitelných zdrojů.

S ohledem na zájem miliardářů o technologii SMR však věří, že se tyto reaktory postaví a že některé společnosti na nich zbohatnou. „Zůstávám ale velmi skeptický k tomu, že samotná výstavba menšího reaktoru nějakým způsobem vyřeší všechny problémy jaderné energetiky,“ dodal.

Stavět malé jaderné reaktory v budoucnu plánuje i česká energetická skupina ČEZ. Spolupracuje na tom například s britským výrobcem této technologie Rolls-Royce SMR. První malé reaktory by měly vzniknout v lokalitě jaderné elektrárny Temelín do roku 2035.