Jmenuje se La Cartoucherie, vyrostla na necelých třinácti kilometrech bývalé průmyslové zóny a z více než sedmdesáti procent je ze dřeva. To je nová rezidenční čtvrť ve francouzském Toulouse, na jejíž stavbu použili architekti materiál, který se ve světě stává stále větším trendem.

Ostatně na dřevěné vlně se chce svézt i developerská společnost Skanska, která na místě bývalého brownfieldu v pražské Radlické ulici plánuje výstavbu prvního dřevěného obytného domu v Čechách.

Autorem čtvrti ve Francii je rakouský architekt Helmut Dietrich. Kromě dvoupatrových obytných budov navrhl i desetipatrový hotel, na jehož stavbu použili řemeslníci prefabrikované, tedy předem vyrobené dřevěné moduly.

Ty tvoří i podlahy a stěny bytových domů. Výhodou materiálu je nižší spotřeba energie na jeho výrobu a také kratší doba výstavby. „V hotelové hale, na fasádách, stropech a balkonech navíc vytváří dřevo příjemnou vizuální atmosféru a pocit útulnosti. Člověk vnímá dřevo nejen očima, ale i hmatem, důležitá je i jeho typická vůně, která ještě víc prohloubí propojení s přírodou,“ vyjmenovává výhody architekt.

S ohledem na akustické požadavky a s touhou zachovat obnažené dřevo na stropě vznikly v domech lité podlahy. Beton umožní podlahové vytápění, které je napojené na centrální tepelnou síť.

Dřevěné příčky v interiérech jsou pak navrženy tak, aby se daly kdykoli v budoucnu předělat na průchody a umožnily multifunkčnost celého vnitřku.

Dřevo vnímá jako vhodný ekologický materiál, z něhož by se mohly stavět v budoucnu domy stále víc i v Čechách, také ředitel firmy Skanska Residential Petr Michálek. Její Radlický Dřevák, čtyřpodlažní dřevostavbu s téměř osmdesáti byty, navrhlo studio Jakub Cigler Architekti a plánuje v ní dřevěné CLT desky ve všech nadzemních podlažích.

Výstavba by mohla začít už příští rok a dřevo chce pak Skanska využít v Radlicích i u dalších komerčních objektů.

info Radlický Dřevák, Skanska
Radlický Dřevák, Skanska

Rakouský architekt Helmut Dietrich plánuje své zkušenosti s dřevem sdílet i s českými developery a architekty. V dubnu přijede do pražského CAMPu na zahájení festivalu Salonu dřevostaveb.

Sekundovat mu při diskusi bude norský architekt Reiulf Ramstad, který se věnuje především krajinné architektuře a stojí například za projektem národní turistické stezky Trollstigen patřící k nejnavštěvovanějším místům Norska.

architekt Helmut Dietrich