Tento článek sice není napsaný na novém Samsungu Galaxy Z Fold4, ale klidně by mohl být. Skládací telefon s displejem, který se uprostřed ohýbá, dokáže plně zastoupit tablet a ani ve čtvrté generaci se na tom nic nemění. Naopak, uživatelsky je Fold4 zase o něco přívětivější.
Ohebný hlavní displej uvnitř telefonu je o něco nižší, ale zase trochu širší než u předešlé generace, ale udržel si velmi slušnou úhlopříčku 7,6 palce, navíc má lepší rozlišení (1812 × 2176 pixelů proti 1768 × 2208 pixelů) a taky vyšší maximální jas (1000 nitů proti 900).
Samsung vylepšil i místo ohybu displeje, poloměr záhybu je větší, takže „zlom“ není tak ostrý a při otevření telefonu je díky tomu méně výrazný na pohled i na omak. Samotný kloub je až překvapivě pevný a bytelný.
Otevřít, zavřít, otevřít, zavřít…
Jihokorejský výrobce zaručuje životnost minimálně na 200 tisíc otevření a zavření – otevírat a zavírat tak můžete skoro 200krát denně po dobu tří let a při frekvenci sto otevření denně by měl telefon vydržet přes pět let. Praktický detail navíc: odolnější je i nová krycí fólie vnitřního displeje.
Fold4 tak poskytuje perfektní základnu jak pro zábavu, tak pro práci. A právě o to tady jde nejvíc.
Vyťukávání na digitální klávesnici pochopitelně není tak pohodlné jako na té klasické počítačové, ale srovnání s tabletem tenhle mobil při práci snese se ctí. Nový uživatelský prostor, který nemá ve světě mobilních telefonů obdoby, poskytuje komfortní prostředí pro využívání aplikací, jako jsou třeba Word a Excel, snadné a přehledné je psaní i editace dokumentů, posílání mailů nebo čtení e-booků.
A jakmile skončíte, prostě telefon „přeložíte“ napůl a strčíte do kapsy nebo do tašky – proč byste s sebou tahali laptop.
Multitasking, pero i chytrá kamera
Psaní v textovém procesoru navíc mohou ulehčit i některé z četných funkcí, kterými telefon disponuje. Pro příklad: Fold4 umí přenést už vytištěný text do Wordu pomocí kamery. S graficky komplikovanými články si sice zatím neporadí, u jednodušších textů na papíře ale funguje víc než uspokojivě. Přenesené texty potřebují menší editace, i tak ale vychytávka dokáže ušetřit čas.
Samsung vylepšil i možnost multitaskingu – tedy používání více aplikací na vnitřním displeji zároveň. Na spodní straně obrazovky přibyla lišta, díky které se dají aplikace snadno ovládat, přepínat a třeba i přetahovat v režimu rozdělené obrazovky z jedné části do druhé. Displej přitom můžete mít naplno otevřený, nebo sklopený do libovolného úhlu v rozsahu od 75 do 115 stupňů.
Možnosti praktického využití rozšiřuje pero S Pen, které se může hodit nejen při ovládání, ale telefon díky němu proměníte v jednoduchý grafický tablet.
Fold disponuje i druhým displejem na vnější straně telefonu, který poslouží například při volání, psaní zpráv, nebo při jiné příležitosti, kdy nemusíte nebo nechcete mobil otevírat. Jeho úhlopříčka 6,2 palce se blíží běžným chytrým telefonům.
Nižší, lehčí, rychlejší a úspornější
Displej a celý složený telefon je pořád poněkud podlouhlý – v zavřeném stavu měří 155 x 67 milimetrů – ale díky změně poměrů stran obou displejů je Fold4 je proti předchozí generaci přece jen o něco nižší (o tři mm). Je to změna zdánlivě drobná, ale ergonomii to prospělo docela dost.
V zavřeném stavu zůstává u kloubu mezi oběma půlkami mobilu viditelná mezera, je ale o něco užší než u Foldu 3. Celkově jde vzhledem k vlastnostem pořád o úzký přístroj, který dobře padne do ruky.
Na běžné nošení v kapse u kalhot to úplně není, jde ale o priority. Pokud chcete mít po ruce praktický tablet, s Foldem děláte těch kompromisů fakt málo. Nová generace navíc trošku „zhubla“, váží 263 gramů, o osm gramů méně než „trojka“.
Uvnitř Samsungu Galaxy Z Fold4 frčí čipset Snapdragon 8+ Gen 1, takže aktuálně to nejlepší od Qualcommu. Spolupracuje s ním grafika Adreno 730 a 12GB operační paměť. Dohromady je to záruka, že aplikace běží maximálně plynule. Skvělé je i úložiště o velikosti až 1 TB, Z Fold3 nabízel maximálně 512 GB.
Po práci je třeba užít si nějakou tu zábavu. A ani tady Fold rozhodně nezklame. Výrazně tomu nahrávají další parametry, kterými disponuje. Jako například stereo reproduktory, které poskytují až překvapivě čistý a hlasitý zvuk, který jen těžko snese mezi mobily srovnání.
Pohodlně můžete sledovat filmy a seriály – u vnitřního displeje Samsung využívá technologii LTPO s možností snížení obnovovací frekvence na pouhý 1 Hz, což pozitivně ovlivňuje výdrž baterie, která si mezigeneračně zachovala stejnou kapacitu (4400 mAh).
Na své si přijdou i ti, kteří si na mobilu občas rádi zahrají – díky výkonu si pružně zahrajete i takové pecky, jako je League of Legends nebo třeba Call of Duty Mobile.
Foťák prošel výraznou změnou
Velmi příjemným překvapením je i našlapaný foťák. Tady totiž Samsung svoji novinku vylepšil velmi výrazně. Zatímco předešlá generace měla tři dvanáctimegapixelové snímače, Fold4 dostal špičkovou techniku z Galaxy S22, takže hlavní ze tří snímačů teď nabízí rozlišení padesát megapixelů.
Doplňuje ho širokoúhlý snímač s dvanácti megapixely a zoom, který má sice deset megapixelů, ale zase zvládá až trojnásobné optické přiblížení, proti dvojnásobnému u předchůdce. Vylepšená je i selfie kamera schovaná pod displejem.
Obecně je Fold4 předchozí generaci velmi podobný, ale na první pohled možná neviditelná technická, softwarová i konstrukční vylepšení mu prospěla zásadním způsobem a tenhle přístroj je zase o něco dospělejší.
Každopádně jde o osobitý produkt – praktický prémiový telefon, který nabízí i komfort tabletu a spoustu praktických funkcí. Bezpochyby si tak najde fanoušky napříč generacemi. Navíc v sobě nese špetku starých dobrých časů, kdy byla v módě klasická véčka a kdy stačilo mobil zaklapnout a hovor byl u konce.