Světový gigant ve výstavbě jaderných elektráren se chce čím dál více zakousnout do Evropy. A Česko nechce nechat stranou. Nový prezident Westinghouse Česká republika Petr Brzezina v rozhovoru popisuje, jak plánuje dostavět Dukovany a kdy budou nedaleko měst stát malé jaderné reaktory.
Kdysi v této světoznámé firmě pracoval sám průkopník střídavého proudu Nikola Tesla, dnes se podobná možnost otevírá pro několik univerzitních studentů z Česka. Americká firma stavějící jaderné elektrárny a dodávající jim palivo Westinghouse Electric Company tu hledá právě je, aby je poslala na letní stáž do Spojených států.
„Máme zájem, aby se tu rozvíjelo technologické know-how. Studenti budou mít v USA program, který je s našimi technologiemi seznámí,“ vysvětluje ve foyer kancelářského komplexu na pražské Brumlovce od února nový prezident Westinghouse Česká republika Petr Brzezina.
Dříve působil například jako šéf českého Alstomu nebo plzeňské skupiny Škoda Transportation. Proč konglomerát rozkročený do devatenácti zemí světa otevřel tuto pozici a proč má zájem o studenty z naší kotliny, se ihned nabízí.
Westinghouse bude od příštího roku dodávat palivo do jaderných elektráren Temelín a Dukovany, ale hlavně se uchází o historicky nejvyšší investici Česka – dostavbu nového bloku druhé jmenované jaderné elektrárny za stovky miliard korun.
A také by byl rád u rozvoje malých modulárních reaktorů (SMR) v Česku. Jeden takový o výkonu 300 megawattů tento americký konglomerát celému světu představil na začátku května. „Je možné, že první SMR v Česku bude od Westinghousu,“ říká Brzezina v rozhovoru.
Nejsou malé jaderné reaktory stále pomyslnou jitrnicí, kterou svět ještě neviděl?
Zatím trochu ano, ale technologie už jsou v pokročilém stadiu vývoje. Nyní je na řadě licencování ze strany regulátora.
Kdy by tedy AP300 SMR a jemu podobné mohly být reálnou záležitostí?