Velké firmy mají poslední den na podání žádosti o kompenzace zvýšených nákladů na energie. Stát pro tento program, který spustil v polovině listopadu a oproti původním plánům prodloužil až do středeční půlnoci, vyčlenil až třicet miliard korun. Před dvěma týdny ministerstvo průmyslu a obchodu zatím evidovalo žádosti za 4,96 miliardy korun.

Podpora se týká velkých podniků, které jsou připojené na vedení vysokého a velmi vysokého napětí. „V případě plynu pak jde o velké firmy, jejichž roční odběr převyšuje 630 megawatthodin,“ uvedl počátkem listopadu náměstek pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický. Dotace mohou čerpat společnosti, kterým se od loňského února do konce října meziročně více než zdvojnásobily ceny energií.

Jednotlivé podniky mohou získat podporu až 45 milionů korun. Nejvýš 200 milionů korun pak mohou dostat firmy z energeticky vysoce náročných oborů, které jsou v provozní ztrátě. Typicky jde o společnosti ze zpracovatelského, zemědělského nebo těžebního průmyslu.

Velké firmy mohly o dotace žádat od 15. listopadu. Ministerstvo od té doby do 23. ledna dostalo 955 žádostí za 4,96 miliardy korun. Úřad v té době proplatil necelou třetinu žádostí. Původně měly velké firmy čas na podání žádosti do konce ledna, MPO však nakonec kvůli snadnějšímu vyřizování žádostí termín prodloužilo o více než týden.

Ministerstvo původně dotace zamýšlelo jako pomoc firmám, pro které neplatil vládní cenový limit na energie. Stát pro kompenzace vyčlenil až 30 miliard korun. Vláda však ke konci loňského roku rozhodla o rozšíření zastropování i pro velké společnosti. Dotační program to nezastavilo, výdaje z něj by se však měly zřejmě snížit. Ministr financí Zbyněk Stanjura již dříve uvedl, že vyplacené dotace by se měly započítávat do úspor, kterých mohou velké firmy ze zastropování cen energií maximálně dosáhnout.