Velký bratr tě sleduje? Jsou případy, kdy to není jen děsivé, ale docela pohodlné. To když se vracíte z ciziny – ať už ze služební cesty, nebo odložené dovolené – a víte, že musíte vyplnit příjezdový formulář, který se vám ale nechce hledat.
Hned za hranicemi by vám v mobilu měla cinknout zpráva s odkazem na tiskopis, který v telefonu jednoduše vyplníte a ještě z cesty odešlete.
Tuto povinnost má každý, kdo se vrací ze zahraničí, kromě dětí do šesti let. SMS by vám měla přijít bez ohledu na to, jestli máte staženou aplikaci Tečka, posílají ji samotní operátoři. Pokud vám nedorazí, neznamená to ale, že nic vyplňovat nemusíte – v takovém případě najdete formulář na webu Ústavu zdravotnických informací.
Další podmínky návratu do České republiky se liší podle toho, zda jste očkovaní, nebo jste prodělali covid (ovšem ne déle než před 180 dny). Pokud máte ukončené očkování, nebo jste prošli nákazou, nemusíte po návratu na testy, ani do samoizolace a na testy, což se týká i dětí do šesti let.
Záleží však na tom, z jaké země se vracíte. Jednotlivé státy jsou totiž rozdělené podle stupně rizika do pěti zón.
Zelené a oranžové zóny
Je vyžadován antigenní nebo PCR test. Do doby, než budete znát výsledek, není nutná samoizolace. Na testy nemusí lidé s ukončeným očkováním, ani ti, kdo prodělali covid před méně než 180 dny, a děti do šesti let. O všem je třeba mít potvrzení.
Země zelené zóny: Austrálie, Bosna a Hercegovina, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Katar, Korejská republika, Macao, Maďarsko, Nový Zéland, Polsko, Saúdská Arábie, Singapur, Slovensko, Tchaj-wan, Vatikán
Země oranžové zóny: Finsko, Chorvatsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Rakousko, Rumunsko, Azorské ostrovy
Nově si polepšily Azorské ostrovy a Rumunsko, z červené klesly do oranžové zóny.
Červené a tmavě červené zóny
Než se začnete vracet hromadnou dopravou (vlakem, autobusem nebo letadlem) do České republiky, měli byste mít písemné potvrzení zdravotnického zařízení nebo certifikát o negativním testu maximálně 48 hodin od odběru, případně písemné potvrzení z laboratoře o PCR testu ne starším než 72 hodin.
Po vstupu na naše území si musíte nejdříve pátý den a nejpozději čtrnáctý dojít na PCR test. Než budete znát výsledek, je třeba zůstat v samoizolaci.
Pokud se vracíte autem, nemusíte mít testy na začátku cesty, ale po vstupu do České republiky je nutné podstoupit nejdříve pátý, nejpozději čtrnáctý den PCR test. Do té doby vás čeká samoizolace.
Stejně jako při příjezdu ze zemí zelené a oranžové zóny se tyto povinnosti netýkají očkovaných, lidí po covidu a dětí do šesti let.
Země červené zóny: Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Nizozemsko, Norsko, Německo, Portugalsko (včetně Madeiry), Řecko, San Marino, Slovinsko, Španělsko (včetně Baleárských a Kanárských ostrovů), Švédsko, Švýcarsko
Z oranžové do červené zóny se nově přesunulo Nizozemsko, Norsko, Slovinsko a San Marino.
Země tmavě červené zóny: všechny ostatní státy světa, které nejsou uvedeny v předchozích kategoriích a v černé zóně.
Černé zóny
Ti, kdo se vracejí z černé zóny, musí splnit vše jako při příjezdu z červené zóny bez ohledu na typ dopravy. Navíc potřebují i potvrzení o rezervaci na PCR test v České republice, který je třeba podstoupit do 24 hodin po návratu. Česká je ještě druhý test nejdříve desátý a nejpozději čtrnáctý den, do té doby je třeba zůstat v samoizolaci.
Stejně jako při příjezdu ze zemí zelené a oranžové zóny se tyto povinnosti netýkají očkovaných, lidí po covidu a dětí do šesti let.
V černé zóně zatím není zařazená žádná země. Brazílie, Kolumbie, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanie, které byly označeny černě, totiž Ministerstvo zahraničí přesunulo do tmavě červené zóny.
Informace o cestách do jednotlivých zemí zveřejňuje na svém webu Ministerstvo zahraničí, poradí i na místních velvyslanectvích. Země obvykle vyžadují ukončené očkování či prodělání nemoci před méně než 180 dny a pokud jste ani jedním neprošli, pak potvrzení o antigenním testu ne starším než 48 hodin nebo o PCR testu maximálně 72 hodin starým.
Podmínky v konkrétních zemích se mohou lišit, je proto dobré ověřit před cestou jejich aktuální stav.