Ačkoli se tváří jako nevinná komedie, co strhává davy roztomile přitroublým humorem svých protagonistů, jakmile jde o peníze, je Teorie velkého třesku pořádný byznys. Týdně tenhle seriál sledují miliony diváků, má vlastní značku stolních her a herce odměňuje honorářem, na který v Hollywoodu dosáhnou jen skutečné hvězdy.
S ročními příjmy 29 a 28,5 milionu dolarů (v přepočtu 725 a 712,5 milionu korun) se Jim Parsons a Kaley Cuoco prodrali mezi stovku nejlépe placených celebrit světa, jejichž žebříček ve Forbesu pravidelně každoročně sestavujeme. Ten letošní najdete tady. Letos se do seznamu dostali poprvé a vděčí za to právě honorářům za seriálové role fyzika Sheldona Coopera a servírky Penny.
Důvod, proč se mohou Parsons, Cuoco i jejich kolega Johnny Galecki (který se ale do našeho seznamu nejlépe vydělávajících celebrit nedostal) chlubit tučnými konty, jsou nové smlouvy, které si vyjednali loni v srpnu. Ty jim garantují milion dolarů za epizodu a nejméně 1 procento z celkových zisků pořadu. Pro srovnání – v předchozí, sedmé řadě seriálu inkasovali za každý díl „skromných“ 350 tisíc dolarů (přibližně 8,75 milionu korun).
K umístění na seznamu Celebrity 100 – letos začínal na spodní příjmové hranici 28,5 milionu dolarů – však ani Parsonsovi, ani Cuoco jen Teorie velkého třesku nestačila. Hercům k tomu pomohly výdělky za vedlejší projekty, ať už šlo o reklamu na Intel a vynikající výkon v broadwayském trháku v případě Parsonse či lukrativní smlouvu na reklamy s Priceline.com v případě Cuoco. V celkových příjmech tím oba předstihli své kolegy a umístili se na 89. a 95. místě našeho žebříčku.
Zkrátka ovšem nepřišli ani další aktéři, již doplňují hlavní pětku postav Teorie velkého třesku. Simon Helberg a Kunal Nayar, představitelé seriálových postav Howarda Wolowitze a Raje Koothrappaliho, si místo dosavadních 100 tisíc dolarů účtují nyní za epizodu údajně osmkrát více. V deváté a desáté řadě seriálu se jim má honorář ještě zvýšit, což z nich činí do budoucna celkem slibné adepty na členství v celebritní stovce.
Jestli se vám tyhle sumy zdají přehnané, nezapomeňte zvážit velikost publika: Teorie velkého třesku dosáhla během své poslední, osmé řady průměrné týdenní sledovanosti 19 milionů diváků. A tenhle zásek si stabilně drží již od uvedení třetí řady – v průměru 18,5 milionu diváků týdně. Navíc – na americkém televizním trhu šlo o nejsledovanější seriál poslední sezony, jenž porazil i takové matadory, jako jsou Skandál a Empire. Bez ohledu na typ pořadu byl pak v pořadí celkové sledovanosti dokonce druhý – sledovanější byl pouze Sunday Night Football na stanici NBC.
Není tak divu, že vedení televize CBS, která za seriálem stojí, je za úspěch seriálu o partě fyziků poměrně vděčné. „Myslím, že herci by měli dostávat tolik peněz, kolik jen lze,“ nechal se slyšet spoluautor sitkomu Chuck Lorre. „Když vidím, jak se vozí v luxusních autech německých značek, mám prostě radost. Je to důkaz, že jsem svou práci odvedl dobře.“
A mimochodem, není to poprvé, co herci za 22 minut komedie shrábnou milion dolarů. Cestu k téhle částce vydláždila protagonistům Velkého třesku sestava sitkomu Přátelé už v roce 2002.