Po „karanténním“ jaru se v létě alespoň částečně opět otevřely hranice, což se projevilo i v ulicích Prahy. Pod okny Pražanů opět duní kufry turistů, překonávající na svých titěrných kolečkách kočičí hlavy, v ulicích je nyní slyšet převážně němčina, ve velkém se opět objevily koloběžky, trdelníky, ale také příspěvky obyvatel Prahy na sociálních sítích o rušení nočního klidu – ať už v souvislosti s restauracemi a kluby, nebo s turisty ubytovanými v krátkodobých pronájmech.
Z toho všeho by se mohlo zdát, že se cestovní ruch dostal do normálu a že v turistické jízdě pokračujeme dál. Opak je ale pravdou.
„Na čísla z minulého roku se budeme dostávat ještě dlouho,“ podotýká k aktuální situaci předseda Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Odhaduje, že v současnosti je tento zdejší trh na čtvrtině výkonu v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Čísla jsou to o něco lepší než v dubnu, kdy byl trh pandemií v podstatě zmrazený, ale ani tak se nejedná o žádnou velkou vzpruhu.
Trh krátkodobých pronájmů se po jarní ráně stále nevzpamatoval a i budoucí vývoj zůstává nejistý. Největší hrozbou je možné propuknutí druhé vlny pandemie, které by zřejmě přineslo opětovně zmražení trhu.
„Pokud se ale ukáže, že lidé chtějí cestovat a budou chtít dohánět cesty, které jim utekly v první polovině roku, nebo si třeba čeští turisté uvědomí, že mají jedinečnou příležitost zažít Prahu bez turistů, nemusí to být tak špatné,“ zachovává si optimismus Koutný.
Pravdou je, že pro českého turistu se letos vyskytla možnost poznat Prahu takovou, jaká už dlouho nebyla. A zřejmě ani dlouho nebude. Městem duchů jako v březnu už česká metropole sice není, omezení vstupu osob do EU ze třetích zemí ale stále zaručuje příjemné poznávání Prahy bez velkých davů turistů, a navíc s cenově se podbízejícími restauracemi, zábavními službami, ale i hotely a právě krátkodobými pronájmy.
Po letmém vyhledání ubytování pro dvě osoby přes Airbnb v centru Prahy na nadcházející víkend není ničím neobvyklá ani tisícikorunová sleva, a pěkné bydlení tak lze sehnat už v rozmezí od 1000 do 1500 korun na noc. Podobný trend je dle Airbnb patrný i jinde v Evropě. „V červnu bylo více než 60 procent rezervací do evropských destinací za 100 dolarů a méně na noc,“ uvedla pro Forbes mluvčí Airbnb.
Pokud ale hledáte ubytování se stejnými parametry v regionech, například na Liberecku, v Krkonoších nebo v jižních Čechách, slev najdete pomálu – za stejné bydlení počítejte s cenou kolem dvou tisíc za noc.
Na trhu tak vznikla velmi neobvyklá situace, kdy je ubytování v centru Prahy levnější než v regionech. Regionální ubytování, zejména na venkově, na chatách a mimo město je aktuálně velice žádané. Naproti tomu v Praze je nabídka, která není uspokojena běžně vysokou poptávkou, a tak většina ubytovatelů reaguje snížením ceny,“ potvrzuje i tento trend Matěj Koutný.
V Praze nad Airbnb visí i hrozba chystané regulace krátkodobých pronájmů, jejíž návrh připravuje radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu / STAN). Jedním z opatření by mělo být například stanovení maximálního počtu dní v roce, kdy se byt může krátkodobě pronajímat.
Samotné Airbnb ale věří, že se situace i přes současné problémy a krizi opět stabilizuje. „Před touto krizí jsme každý den spojili průměrně více než dva miliony lidí, a jakmile tato krize skončí, vrátíme se k tomu,“ ujišťuje Forbes mluvčí Airbnb.