Obě začínaly v modelingu, vystudovaly prestižní univerzity v zahraničí a nyní působí ve financích. Líba Vošahlíková a Karolína Mrozková se teď v rámci Forbes Women’s Summitu potkaly na jednom pódiu a společně dokázaly, že i svět venture kapitálu může být rodu ženského.

Líba Vošahlíková působí jak provozní ředitelka největšího blockchainového fondu v Evropě RockawayX, Karolína Mrozková je partnerkou dnes už středoevropského investičního fondu Credo Ventures.

Ani jedna se však do světa investic nedostala napřímo. Začínaly v modelingu, už jako náctileté létaly za focením po celém světě a běžně se pohybovaly v prostředí světových značek a přehlídkových mol.  

„Brala jsem to jako legraci během studia. Člověk se tak ale velmi brzy stane finančně nezávislým, cestuje po celém světě a dostane se do sfér, o kterých někteří jen sní. Právě díky modelingu jsem ale dostala pocit, že nic není nemožné,“ přibližuje Líba Vošahlíková svoji zkušenost a mindset, který ji později dostal až na Harvard, do amerického jednorožce Clarify Health či do čela největšího kryptofondu Evropy, který spravuje půl miliardy dolarů.

Ani vysoce postavená manažerka se však ve své kariéře nevyhnula předsudkům vůči tomu, že je žena. „Celou svou kariéru jsem šla po blue-chipovych firmách (nejprestižnějších zavedených společnostech na trhu, pozn. red.), MBA jsem vystudovala na Harvardu, obojí možná podvědomě proto, aby mě okolí bralo vážně,“ přiznává Vošahlíková, která je aktuálně v rámci sedmičlenného týmu jednou ze dvou žen.

„Ty předsudky se ale netýkají jen mužů, máme je vůči sobě samým i my ženy. Dle průzkumu by například i to, co tady teď říkám, bralo publikum vážněji, kdyby zde místo mě seděl muž. Důležité je si existenci těchto předsudků uvědomovat a bojovat s nimi,“ vysvětluje ředitelka.

Podobnou zkušenost má i Karolína Mrozková z investičního fondu Credo Ventures, kde je v klubu pěti partnerů jedinou ženou. „Občas je toto prostředí boys club, ale pracuje se mi v něm dobře. Já osobně se to ale snažím brát jako výhodu a hledat i v takovém prostředí svoji cestu,“ říká Mrozková.

Dodnes se investorka občas setká s nevhodnými vtipy či nepříjemnými situacemi, zdůrazňuje však, že jde spíš o výjimky než pravidlo. „Svou kariéru jsem začínala v Americe a přiznávám, že tam se mi to stávalo méně. I tady se ale prostředí mění, je zde focus na to, aby v tomto oboru bylo více žen, a především na seniorních pozicích,“ míní manažerka, která před návratem do Česka působila v americkém venture kapitálovém fondu White Star Capital.  

Do startupů s ženskými zakladatelkami jde pouze 1,8 procenta celkového kapitálu.

Statistika je však zatím neúprosná. A to nejen z pohledu zastoupení žen ve vedoucích pozicích investičních vehiklů, ale také z hlediska jimi investovaných firem. Fondy tak mnohem častěji investují do startupů založených muži.

Podle průzkumu výzkumné agentury Pitchbook loni plynulo v Evropě do startupů s ženskými zakladatelkami pouze 1,8 procenta celkového kapitálu investovaného do startupů podporovaných rizikovým kapitálem, ve Spojených státech to byla dvě procenta.

„Naše rozhodnutí, do jakých projektů investujeme, ale stojí až na konci celého řetězce. Už startupy, které se k nám dostanou a mezi kterými se pak rozhodujeme, jsou z naprosté většiny založeny muži,“ říká Mrozková.

„Jít do venture je těžké a velmi riskantní pro kohokoli,“ vysvětluje Vošahlíková, která sama před tím, než přešla do prostředí blockchainových investic, působila v tradičním consultingu. „Realita zakladatele je, že na sebe bere obrovské riziko, a jen málo žen do toho risku jde. A čím jsou starší, tím je to těžší,“ říká provozní ředitelka s tím, že právě proto má i ona sama obrovský respekt ke každému, kdo založí vlastní startup.

Obě manažerky se však shodují, že za výslednou, pro ženy nepříznivou, statistikou stojí obrovské množství faktorů. „V té poslední fázi při investičním pitchi to může být i to, jak ženy vyjadřují drive, jak při svém vystupování působí na lidi, kteří o investici do nich rozhodují,“ popisuje Mrozková.

Nakonec však zdůrazňuje, že Credo Ventures ročně posuzuje stovky až tisíce firem, z nichž zainvestuje pouze do desítky. „Nakonec i my sami startupy opravdu podrobně posuzujeme a sami máme zájem na tom, abychom investovali jen do těch nejlepších. Proto nerozlišujeme, kdo je vede,“ uzavírá Mrozková.