Tentokrát nebudou lámat rekordy, nýbrž posouvat hranice vědeckého poznání. Budou tedy dělat přesně to, k čemu od počátku svého úsilí směřovali. Tým projektu Hydronaut připravil v podvodní vědecké laboratoři Deep Lab H03 misi nazvanou „Science on board“, která odstartovala právě dnes.
Projekt Hydronaut doslova vydupal ze země Matyáš Šanda. A to s
takřka heroickou umanutostí, neboť jedině s ní mohl překonat
všechny kritické chvíle, kterých bylo během patnáctiletého
martyria skoro víc než vlnek na hladině zatopeného lomu v
Jesenném v Podkrkonoší. Právě pod hladinou tohoto lomu se
unikátní laboratoř, jediná svého druhu na světě, nachází.
Speciální a sofistikovaně vybavená kabina je určená pro výzkum vlivu extrémního prostředí na zdraví a psychiku člověka. Jejím specifikem je prostředí zvýšeného tlaku, které je vhodné pro vědecké, univerzitní a materiálové výzkumy.
V
laboratoři jde mimo jiné simulovat vliv kosmického prostředí v
pozemských podmínkách – právě to byla největší Šandova
motivace a díky tomu si projekt
vzala pod křídla Evropská kosmická agentura (ESA). S
Hydronautem spolupracují také ČVUT nebo Palackého univerzita v
Olomouci.
První testovací mise proběhla loni v srpnu, kdy Šanda s Františkem Harantem strávili pod vodou bezmála 170 hodin a vytvořili tím nový český rekord. Hlavní smysl zkoušky byl ale jiný. „Podařilo se nám potvrdit, že laboratoř je bezpečná, spolehlivá a funkční,“ prozrazuje projektový manažer Jiří Schneider. A dodává: „Teď už se můžeme naplno zaměřit na vědu.“
O co konkrétně půjde v „Science on board“? Ve vědeckém dobrodružství, které se přípravami rozběhlo dnes a vyvrcholí ponorem 4. až 6. června?
Třináct metrů pod hladinou budou potápěči zkoumat dopad vyššího obsahu CO2 na lidský organismus, kognitivní funkce mozku, úroveň stresu, schopnosti týmové spolupráce, vlhkost a vliv osvětlení na cirkadiánní rytmus lidského organismu, tedy na rytmus, který se jinak řídí východem a západem slunce.
Tříčlenná posádka, tvořená kromě Šandy speleologem Ivanem Rousem a slovenským expertem na hyperbarickou medicínu (metoda vedoucí k okysličení krve) Miroslavem Rozložníkem, opustí během mise klaustrofobicky tísnivou kabinu a absolvuje několikahodinový podvodní výstup, který má navodit NASA Asteroid Redirect Mission – let astronautů na asteroid a odběr geologických vzorků.
Muži spojení s Hydronautem věří v širokou škálu vědeckého využití, které má navíc přinášet zisky. Byť primárně nejde o byznysový projekt, nemělo by mu rozhodně hrozit, že na tom finančně bude stejně jako laboratoř Deep Lab H03. Tedy, nemělo by se stát, že bude na dně.