Donald Trump opět píše historii. První americký prezident, na nějž ve funkci mířily hned dvě ústavní žaloby, je nově také jediným, který po odchodu z Bílého domu čelí trestnímu stíhání. Na americké poměry bezprecedentní obžaloba bývalé hlavy státu se poměrně rychle stala ústředním tématem Trumpovy kampaně za znovuzvolení v roce 2024. A existuje reálná šance, že mu do Bílého domu skutečně pomůže.
V pondělí v půl desáté večer našeho času se ve vysílání všech amerických zpravodajských kanálů objevil stejný záběr – modrobílý Boeing 757 se zlatým nápisem Trump přistávající na newyorském letišti LaGuardia. Do města, co bylo dlouhá léta jeho domovem, nyní Donald Trump dorazil, aby se vydal místním úřadům a předstoupil před soud.
V úterý večer našeho času mu úřady v soudní síni na Manhattanu za přísných bezpečnostních opatření vezmou otisky prstů, pořídí policejní fotografii a sdělí detaily obvinění. Trump by pak měl pak pravděpodobně prohlásit, že se cítí nevinen a zamířit zpět na Floridu, kde chce zítra ve dvě ráno našeho času uspořádat tiskovou konferenci. Celý proces označuje za politicky motivovaný a odmítá jakékoli provinění.
Z čeho přesně je exprezident obviněn zatím nevíme. Jisté je, že případ souvisí s platbami v celkové výši 280 tisíc dolarů pro dvě ženy, které tvrdily, že měly s Trumpem nemanželský poměr. V době vrcholící prezidentské kampaně v roce 2016 je dostaly výměnou za své mlčení. Trump bude zřejmě obžalován z několika případů falšování podnikatelských záznamů, protože tyto prostředky nevyúčtoval jako náklady na kampaň.
„Všechny úterní detaily jsou zatím ve vzduchu. Tedy kromě faktu, že hlasitě a hrdě prohlásíme ,nevinen’,“ uvedl o víkendu Trumpův právník Joe Tacopina. Americká média s odkazem na své zdroje píší, že obžaloba obsahuje zhruba třicet bodů, přičemž minimálně jeden z nich má vinit bývalého šéfa Bílého domu se spáchání těžkého zločinu.
Ještě donedávna nevypadalo příliš pravděpodobně, že bezprecedentní obvinění exprezidenta USA vznese jako první zrovna stát New York. Další tři kriminální vyšetřování, kterým Trump momentálně čelí, se totiž zabývají potenciálně vážnějšími zločiny než špatně zaúčtované platby údajným milenkám.
Ministerstvo spravedlnosti prověřuje jak Trumpovu roli v útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021, tak přechovávání tajných vládních dokumentů, které se našly v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago. A státní zástupce ve státě Georgia už přes dva roky zkoumá, jak se tam exprezident pokoušel ovlivnit výsledek voleb.
Proč tedy přichází první žaloba zrovna u vyšetřování, které se zabývá zdánlivě nejméně závažným pochybením a navíc jako jediné nemá přímou souvislost s Trumpovým pobytem v úřadu?
„Vyšetřování probíhají na různých úrovních amerického systému, Trumpovu roli v útoku na Kapitol a přechovávání tajných dokumentů má na starost federální ministerstvo spravedlnosti, snahu zvrátit volební výsledek řeší stát Georgia a peníze pro údajné milenky stát New York. Není to možné koordinovat, každé vyšetřování si jede po svých kolejích a nelze úřady vinit z toho, že k obžalobě nejdřív dospěly zrovna v tomto případě,“ vysvětluje česko-americký politolog Michael Kraus z Middlebury College ve Vermontu.
„I když nebylo možné zajistit koordinaci žalobců, nevysílá to dobrý signál. Spousta amerických opinion makers varovala před tím, aby byla tato žaloba podána jako první. S tím, že to dopadne přesně tak, jak to nyní dopadá, že Trump a republikáni to napadají jako účelové, politicky motivované rozhodnutí,“ dodává politolog Jiří Pehe.
Načasování a okolnosti obvinění v mnoha ohledech Trumpovi nahrávají. Žalobu podal demokratický státní zástupce Alvin Bragg. Celý případ je už sedm let starý a stojí na zatím neověřené právní teorii. Dva týmy žalobců se v minulosti neodhodlaly obvinit bývalého prezidenta a klíčové svědectví dodal Trumpův bývalý právník Michael Cohen. Ten zmíněné peníze za mlčení vyplácel a byl za to už před několika lety odsouzen.
„Možných linek obhajoby je celá řada. To, že po něm jde demokratický státní zástupce Trump interpretuje jako hon na čarodějnice. Pořád tvrdí, že volby z roku 2020 mu byly ukradeny, že americký systém je rozbitý a soudní moc je v něm zneužívána k politickému boji. S tímto narativem momentálně úspěšně získává peníze,“ říká politolog a amerikanista Jakub Lepš.
Trumpův poradce Jason Miller v úterý uvedl, že během čtyř dnů od oznámení obvinění se Trumpově kampani povedlo na příspěvcích vybrat přes osm milionů amerických dolarů.
Trump také už několik týdnů eskaluje svou rétoriku. Minulý víkend na prvním předvolebním mítinku v Texasu obvinil ze svého stíhání Bidenovu administrativu a označil jej za „stalinistický horor“. A zdá se, že na jeho stoupence i zbytek republikánské strany to zabírá. Od oznámení obvinění zaznívají od jeho spolustraníků spíš slova podpory, a to i od jeho možných rivalů v boji o republikánskou nominaci příští rok.
„U většiny republikánů zatím reakce vypadá jako taktizování. Donald Trump má ve straně nadále velkou moc a nelibě by nesl, kdyby se od něj v tuto chvíli někdo distancoval. Myslím, že má značnou kapacitu trestat ty, kteří se postaví na druhou stranu barikády,“ uvádí Kraus.
Mezi výjimky však patří například dvojnásobný guvernér Arkansasu Asa Hutchinson, který stíhání využil k tomu, aby v neděli oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Trumpa zároveň vyzval, aby z boje odstoupil.
Zatím však obvinění Trumpovi v kampani spíš pomáhá. Z pondělního průzkumu agentur Reuters a Ipsos vyplývá, že výrazně zvýšil náskok před před guvernérem Floridy Ronem DeSantisem.
Za stranického kandidáta na prezidenta si ho přeje 48 procent republikánů, zatímco DeSantise, jeho zřejmě největšího soupeře, pouze devatenáct. Poslední průzkum, který Trumpa srovnával s Joe Bidenem, jenž se zřejmě chystá kandidovat znovu, vyšel také těsně ve prospěch Trumpa.
Politologové se shodují, že minimálně nyní může Trump z obvinění v předvolebním boji těžit. „Dočasně to podle mě určitě posílí trumpovské křídlo v republikánské straně,“ říká Kraus. „Viděl bych to jako padesát na padesát. Obžaloba může Trumpově kampani pomoct, ale bude záležet na dalším vývoji, zda budou podány i další žaloby,“ myslí si Pehe.
„Myslím si že trestní stíhání ve finále Trumpa politicky posílí. Bude-li zproštěn obvinění, prokáže se narativ o honu na čarodějnice. Bude-li shledán vinným, stane se totéž jen s tím rozdílem, že do toho honu bude v očích Trumpovy voličské základny namočen celý právní systém, stejně jako byl celý volební systém namočen do ,velké lži’ o Trumpově prohře v posledním klání o Bílý dům,“ říká politolog Milan Babík z Colby College v Maine.
Prezidentské volby v příštím roce však podle něj stíhání Trumpovi nevyhraje. „Nepřinese mu ani mnoho nových stoupenců. Spíš bych řekl, že ještě více utvrdí jeho stávající zatvrzelé stoupence, podryje v jejich očích legitimitu základních institucí americké demokracie a znemožní jakýkoliv dialog s nimi. V rámci americké společnosti zradikalizuje tuto již tak radikální menšinu směrem k otevřenému násilí, které jsme již měli možnost pozorovat 6. ledna 2021,“ říká Babík.
Americká společnost tak s největší pravděpodobností zůstane nadále značně polarizovaná. „Nejzásadnějším problémem je respektování, že volby jsou férové. Značná část Američanů má stále otazníky ohledně legitimity těch posledních. Joe Biden jednoznačně vyhrál, ale řada voličů na republikánské straně tomu stále nevěří. Nebo si myslí, že vyhrál neférově. To je katastrofální stav pro demokracii a společnost,“ uzavírá Jakub Lepš.