Tenhle skládací mobil si zamilujete snadno. Je funkční, praktický, pružný a ohebný. Nabízí velkou úhlopříčku, ale přitom se vejde do každé kapsy. Seznamte se, Galaxy Z Flip4, další skvělé véčko z rodiny Samsung.
Jeho objemnějšího sourozence Z Fold4 už jsme si představovali. Společné mají to, že na nich pohodlně zvládnete zábavu i práci. Díky své velikosti a sklápěcímu displeji je však Flip mnohem skladnější.
Telefon získal na výdrži
Nejlépe to zdokumentují čísla. S váhou 187 gramů je tohle véčko zhruba o třetinu lehčí než jeho větší sourozenec. Oproti předchozí generaci Z Flip3 ale naopak telefon pár gramů přibral – konkrétně čtyři. A to i navzdory tomu, že je o 0,8 milimetru kratší a 0,3 milimetru užší.
Důvod je prostý – baterie, jejíž kapacita znatelně vzrostla z původních 3300 miliampérhodin na 3700. Ta se nyní se dokáže nabíjet s výkonem až 25 wattů, což znamená, že se do plného stavu dostane zhruba za hodinu nabíjení. Bez problému by měla vydržet nabitá při aktivním používání celý den, při menší aktivitě pak vydrží i výrazně déle.
Navíc je kouzelně snadné ho dobít. Jde to jednak klasicky přes kabel, ale klidně i bezdrátově. Z Flip4 dokonce ovládá technologii Wireless PowerShare, která umožní snadné bezdrátové sdílení energie s dalším zařízením, ať už jde o telefon, nebo třeba sluchátka. Dost často nejspíš půjde o bonusovou funkci. Ale může se stát, že vám takto dobitých pár procent přijde zatraceně vhod.
Dotaženo po všech stránkách
Kromě toho, že se telefon nepatrně zmenšil, tak získal také ostřejší hrany a menší je i samotný kloub. K žádné zásadní změně vzhledu ale oproti předchozí verzi telefonu nedošlo. Někteří ho proto označují spíše za Flip3 verzi 2.0. Nevadí to; značí to naopak naprostou dotaženost všech detailů.
Obměněná je například čipová sada, a to na novou generaci Qualcomm Snapdragon 8 Gen1+ v kombinaci s grafikou Adreno 730, díky kterým si už téměř nemusíte klást zábrany v tom, jakou aplikaci nebo hru na svém kapesním zařízení rozjedete.
Zachována zůstala naopak původní kapacita operační paměti RAM 8 gigabajtů, osmijádrový procesor nebo rozlišení displeje 2640 × 1080 (FHD+). V případě interní paměti je pak nově na výběr kapacita 512 gigabajtů, vedle stávajících 128 (základních) a 256 gigabajtů.
Jeden displej nestačí
Telefon s vnitřní úhlopříčkou 6,7 palce a obrazovkou Dynamic Amoled 2X v rozlišení Full HD+ se chlubí celou řadou příjemných vychytávek. Jako například vnější displej 1,9 palce, který disponuje řadou funkcí připomínajících ty u chytrých hodinek.
S jeho pomocí lze nejen pohodlně sledovat čas, ale také číst a odpovídat na příchozí zprávy (a to buď pomocí přednastavených odpovědí, nebo namluvením textu), zkontrolovat kalendář, ale také používat nejrůznější widgety, včetně těch pro kontrolu příslušenství.
Po zaklapnutí telefonu rovněž slouží třeba jako pohodlná “empétrojka”, kde můžete na Spotify rychle a jednoduše přepínat z jedné písničky na druhou. Jako dělané pro pomalá rána! Pravdou ale je, že ikona pro přehrávání je poněkud malá. Někdy se tak k Spotify či jiné podobné aplikaci dostanete až na druhý nebo třetí klik. Proto doporučujeme spíše než palec použít ukazováček, který je přece jen přesnější.
Perfektní selfie i fotky za šera
Oproti Foldu v jedné věci nový Flip přece jen trochu zaostává: fotoaparátu. I tak ale od minulé verze došlo k pokroku. Fotoaparát nabízí kombinaci dvou snímačů (hlavního a širokoúhlého), z nichž každý má rozlišení 12 megapixelů.
Hlavní snímač má oproti Z Flip3 vylepšenou optickou stabilizaci a větší velikost jednotlivých pixelů. Fotografie jsou tak kvalitativně víc než dostačující a vypadají dobře i za šera. Selfie fotoaparát pak nadále nabízí rozlišení 10 megapixelů.
Mobil je navíc vybaven řadou funkcí, které z běžného focení udělají opravdový zážitek. Například Quick Shot vám umožní vyfotit selfie v perfektní kvalitě za pomocí hlavních snímačů a vnějšího displeje telefonu, na kterém můžete vidět váš aktuální záběr.
Pak je tu ale také funkce FlexCam, která spočívá v pouhém ohnutí telefonu. Kdekdo by mohl říct, že to není nic převratného, zvláště u skládacího telefonu. Dokáže však z vašeho zařízení vykouzlit ještě kompaktnější foťák nebo kameru, která vám dovolí získat záběry z ještě lepšího úhlu.
Pružný, ale přesto pevný
V ohnutém stavu navíc telefon skvěle spolupracuje nejen při focení, ale poslouží i pro snazší ovládání. V režimu Flex s funkcí Flex Mode Touchpad můžete telefonem brouzdat například pomocí klasického kurzoru, jaký znáte z počítače. Uplatnění najde i při poslechu hudby nebo ovládání dalších aplikací.
Telefon je však nejen ohebný, ale také zpevněný na těch správných místech. Kromě silného kloubu, který se oproti minulé generaci zmenšil, je opatřen také kovovým rámem, displej i záda jsou rovněž krytá tvrzeným sklem Gorilla Glass Victus+. A nechybí ani už tradiční certifikace IPX8, která garantuje odolnost vůči vodě při ponoření na maximálně 30 minut do hloubky 1,5 metru.
V nabídce je opět paleta čtyř barevných provedení telefonu. Velmi elegantně telefon vypadá (čistě subjektivně) například v černém provedení Graphite, podmanivé jsou ale i varianty Bora Purple, Blue a Pink Gold. Doladit podle představ si ho pak můžete pomocí krytů.
Také aktuální generace Samsungu Galaxy Z Flip (podobně jako větší Fold) slibuje výdrž až stovky tisíc ohnutí, aniž by se jakkoliv promítla na funkčnosti telefonu. I proto se můžete spolehnout, že tenhle přístroj vydrží po vašem boku roky.
Můžeme tak s klidným svědomím říct, že pokud sáhnete po tomhle stylovém véčku, zřejmě nebudete litovat. Zvlášť pokud preferujete zařízení, které má blízko ke klasickým telefonům, ale přesto v sobě nese esenci vyspělejších zařízení.