skip to main content
Český byznys

Více hloubky a menší tlak na výkon. Miton otevírá fond zaměřený na duševní zdraví

Reklama

Česká investiční skupina Miton, která pomáhala stavět známé služby českého internetu jako Slevomat, Rohlík nebo Heureka, vyčleňuje desítky milionů korun do fondu s názvem Psychonauts. Ten se bude zaměřovat na projekty z oblasti duševního zdraví a na starosti jej z partnerů skupiny bude mít Václav Štrupl.

Konkrétně se Miton v rámci Psychonauts bude dívat na psychedelika a rozšířené stavy vědomí, dostupnější péči či využití technologií pro rozvoj nových léčebných postupů. Skupina už dříve investovala například do startupu Wavepaths, který zprostředkovává hloubkovou relaxaci a léčení díky počítačem generované hudbě, která je navíc přizpůsobená konkrétnímu posluchači.

Na začátku letošního roku jablonecká parta pomohla otevřít i Psyon, první psychedelickou kliniku v Česku. Novinkou je třetí investice z této oblasti, a to do startupu terap.io, který zprostředkovává psychoterapii online.

Miton projekty z této oblasti nevyhodnocuje standardní investiční optikou ani nemá daný investiční horizont. Štrupl ovšem připomíná, že je stále žádoucí, aby se projekt v určitý moment finančně alespoň uživil. „Stále jde o investování, ale můžeme si dovolit delší časový horizont. Jindy je to třeba spíše o podpoře výzkumu jako v případě Psyonu,“ přibližuje investor, který založil a vedl společnost Bonami.

Reklama
Předplatné Forbesu

Štrupl dále tvrdí, že ačkoli se v západní společnosti máme po materiální stránce čím dál lépe, na úrovni jednotlivce nám dobře není, což ostatně dobře ilustrují i čísla. Podle zprávy Lancet Commission, na níž se podílelo 28 expertů z oblasti psychiatrie či neurovědy, se jistá forma duševní poruchy ročně dotkne téměř dvou miliard lidí a ve všech zemích světa panuje vzestupná tendence.

Méně znepokujující není ani další aspekt – Lancet Commission odhaduje, že tento znepokojivý trend přijde do roku 2030 světovou ekonomiku na 16 bilionů dolarů, a to zejména v kontextu s klesající produktivitou.

„To, jak se cítíme, předurčuje způsob, jakým žijeme, jaké vytváříme vztahy, jak se chováme ke svému okolí a životnímu prostředí. Duševní zdraví je totiž bez přehánění pro budoucnost lidstva zcela určující,“ uzavírá Štrupl.

Reklama
Reklama