Projekt století je zase o krok blíž. Dánský architekt Bjarke Ingels přivezl do Prahy téměř dokončenou podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie, jejíž finální verzi má jeho ateliér Bjarke Ingels Group (BIG) odevzdat v únoru.
Ateliér BIG zvítězil se svým návrhem v silně obsazené mezinárodní architektonické soutěži na novou pražskou budovu filharmonie před rokem a půl.
Od té doby jeho tým a další desítky odborníků ze spolupracujících firem z celého světa včetně vyhlášené japonské firmy Nagata Acoustics, která se věnuje akustice sálů, ladí veškeré detaily. A také zapracovávají připomínky politiků, budoucích nájemců i veřejnosti.
Hlavní sál
„Na dopracování architektonické studie se podíleli odborníci z celého světa. Při tom reagovali na připomínky soutěžní poroty, ale také širší veřejnosti, jež se aktivně zapojila do procesu úpravy návrhu. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví řádově více zelených ploch a významně posílí i spojení s řekou,“ vyjmenovává některé změny náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Vedle rozšíření zeleně se upravoval například hlavní sál, kde se řešil ideální výhled i akustika. Akustika se ostatně vylepšovala i v případě menšího sálu nebo zkušebny pro orchestr. Aby se mohla veřejnost snáz dostat na velkorysou střechu s úchvatnými výhledy na město, přibudou v budově eskalátory vedoucí z veřejného foyer na střechu.
Multifunkční sál
Multifunkční sál
Menší sál
Menší sál
Střešní bistro
Střešní bistro
Foyer pro koncerty
Kreativní hub
Architekti také návrh rozpracovali tak, aby byla filharmonie lépe propojená s nábřežím i sousedním Negrelliho viaduktem, kde se nově počítá s využitím jeho vnitřních prostor například pro kavárny nebo knihkupectví. Poblíž viaduktu by měl vzniknout i prostor pro skate a parkur komunitu, která teď využívá síť podchodů kolem stanice metra Vltavská.
Podrobná architektonická studie řeší také školní sál nebo gastroprovozy. Například střešní bistro s výhledem bylo doplněno o mezanin, který umožňuje navýšení kapacit a zlepšení funkčnosti celého prostoru. „Vltavská filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti,” doplňuje Hlaváček.
Veřejné foyer
Zkušebna pro školy
Ambicí Vltavské filharmonie je nejen přilákat posluchače klasické hudby, ale fungovat jako nové centrum města. Hlavními uživateli budoucí Vltavské filharmonie budou Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie a Městská knihovna, respektive její hudební oddělení.
Srdcem Vltavské filharmonie budou její sály se svými zázemími a veřejnými foyer. Stejně významnou funkci jako sály bude mít kreativní hub, jehož centrem se stane zmiňované hudební oddělení Městské knihovny.
Dopracovat je nicméně ještě potřeba dopravní řešení, kolem celé budovy, které se jeví jako největší oříšek celého projektu. Jisté je, že doprava bude ve finální studii propracovanější a částečně řešená jinak, než tomu bylo v soutěžním návrhu. Mimo jiné proto, že se architekti museli vypořádat s řadou požadavků hlavního města, Prahy 7 i veřejnosti.
„Už se těším, až budeme vybírat třeba vzor dřeva do sálů, protože doteď jsme spoustu práce věnovali dopravním řešením a tomu, jaký rádius potřebují automobily k odbočování,“ glosoval svoji zkušenost Bjarke Ingels na středeční přednášce v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Během ní představil nejen aktuální stav návrhu pro Prahu, ale i filozofii celého studia BIG a některé z dalších projektů včetně iniciativy Plan for Planet, která se snaží navrhnout udržitelnější plánování.
Podrobná architektonická studie je pro Vltavskou filharmonii zásadním mezníkem. „Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,“ vysvětluje vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer.
Slavnostní otevření filharmonie se zatím stále plánuje na rok 2032. Odhadovaná celková investice na její výstavbu i kompletní úpravu okolí už dosáhla téměř třinácti miliard. Podle náměstka Hlaváčka mají nicméně o spolufinancování už zájem někteří soukromí donátoři.
„Jsme nyní zhruba ve třetině projektu. Pokud půjde vše tak jako první třetina, může být Vltavská filharmonie jedním z nejúžasnějších míst nejen v Praze, ale i na celé planetě. V dalších fázích příprav se BIG zaměří například na environmentální stránku budovy, přičemž velký důraz Bjarke Ingels klade na lokální materiály.
Veřejnost se může s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy či projektem ve 3D realitě seznámit až do 18. února v Centru architektury a městského plánování v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.
Jak se návrh Vltavské filharmonie změnil si můžete prohlédnout v galerii níže na vizualizacích původního návrhu (vždy vlevo) a nové dopracované studie (vpravo), které zachycují zhruba podobnou část stavby.
Původní soutěžní návrh
Původní soutěžní návrh
Nová vizualizace
Nová vizualizace
Původní soutěžní návrh
Původní soutěžní návrh
Nová vizualizace
Nová vizualizace
Původní soutěžní návrh
Původní soutěžní návrh
Nová vizualizace
Nová vizualizace