Elon Musk. Spoustě lidí tohle jméno pořád nic neříká. Ale mělo by. Zkuste si vybavit, co víte o Leonardu da Vincim, Napoleonovi, Thomasi Edisonovi a Stevu Jobsovi. Tak tenhle chlap má od každého z nich něco. Hlavně neuvěřitelný hlad posouvat svět daleko do budoucnosti. Do budoucnosti, ve které jezdíme ve sporťácích na elektřinu (Tesla), mezi vzdálenými městy se přesouváme potrubní poštou (Hyperloop) a na víkend si létáme odpočinout na Mars (SpaceX).
První opravdu velké peníze tenhle čtenář Isaaca Asimova vydělal na PayPalu, ve své době revoluční platební metodě. Všechny své peníze investuje do nových vizionářských projektů. V žebříčku nejbohatších lidí světa amerického Forbesu je tak až na 150. místě, 21 příček za Petrem Kellnerem. Ale to asi za tu zábavu stojí. Jsou to totiž nakonec hlavně výjimeční magoři a blázni, co posouvají svět ze tmy ke světlu. A následující video je o tom, proč je třiačtyřicetiletý Elon Musk už teď jedním z nich.
Jestli se chcete dozvědět o Muskových plánech více, tady je pár dalších zajímavostí:
– TADY si můžete přečíst víc o Hyperloopu, revoluční formě dopravy, která má spojit Los Angeles a San Francisco
– TADY najdete slavný rozhovor v rámci TED Talks, kde Elon Musk ohromenému publiku vysvětluje, jak chce dobýt vesmír (zapnout si můžete i české titulky)
– A opravdu dobrý a dlouhý profil najdete v americkém časopisu New Yorker ZDE
Když se Muska někdo zeptá, kam chodí na své nápady, odpovídá jednoduše: „I read a lot of books and talked to lots of people.“
A které knihy ho nejvíc ovlivnily? Nejčastěji mluví o Pánovi prstenů od J. R. R. Tolkiena, Stopařově průvodci po Galaxii od Douglase Adamse, životopisech Winstona Churchilla a Benjamina Franklina a knize o strukturálním designu od J. E. Gordona: Structures: Or Why Things Don’t Fall Down.