Skvělé restaurace a bistra, unikátní architektura, zelenající se vinice, putování jeskyněmi… Z těchto a dalších důvodů se z Brna a jižní Moravy, kde slunce svítí nejvíce u nás, stalo zářivé místo na mapě pro pořádání veletrhů, konferencí či teambuildingů.
O rivalitě mezi největšími dvěma městy Česka existují desítky vtipů. Jenže pokud jde o konferenční byznys, může se jako poslední brzy smát Brno.
„S Prahou se ani srovnávat nechceme, raději vnímáme naše výhody. Například autenticitu,“ říká Eliška Křížová, key manager z Brno Convention Bureau. A právě autenticitu dnes lidé na cestách hledají. „Objevují neobjevené, hledají lokální, tradiční místa, která ještě nejsou přeplněná ani místními, ani turisty. Hlavní města cestovatelé znají, proto jsou velkým trendem secondary cities.“
To se týká i eventů a firemních akcí. Brno Convention Bureau je projekt na podporu konferenční turistiky spadající pod Centrálu cestovního ruchu – Jižní Morava, propojuje nejlepší hotely, podniky a atrakce regionu s těmi, kteří zde chtějí strávit nejen klasický kongres, ale třeba i netradiční akci na utužení týmu, jenž vymění nudu v kancelářích za dobrodružství v propasti Macocha.
„V Brně a okolí je nejčastější velikostí eventu sto padesát až tři sta lidí, ale my teď chceme cílit i na větší akce v mezinárodním měřítku, které umíme uspořádat až do počtu pěti tisíc účastníků. To, že lidé po covidu začali hledat neobjevené destinace, bereme za naši obrovskou výhodu,“ dodává Eliška Křížová.
V čem konkrétně jsou ukryty ony obří výhody regionu? Tady je pět důvodů, proč by do Brna a Jihomoravského kraje měla zamířit i vaše firma.
Víno, vinice, velice
I podle Elišky Křížové je víno návštěvnický důvod číslo jedna. „Proto s ním pracujeme a neustále vymýšlíme spoustu aktivit od galavečeří a grilování na vinici přes mnohé další. Každý má rád víno, každý chce jet okoštovat,“ podotýká.
Ve víně je nejen pravda, ale také krása. Proto v kraji rostou designové perly. Do vinařství Lahofer, Sonberk či Thaya se dávno nejezdí jen za révou, ale také za architekturou. Na seznam přibyla Art Wine Hall v Kurdějově, kombinující vinařství s koncertním sálem a galerií, navíc hotel je přímo na místě, takže není nutné řešit, kdo bude řídit na cestě zpět.
„Velmi populární je také program Na den vinařem. A nemusí jít jen o sklizeň, umíme to zorganizovat ve kterémkoli ročním období, i v zimě. V ní se dá například víno lahvovat, korkovat, tvořit vlastní etikety, brandovat,“ doplňuje zástupkyně Brno Convention Bureau.
Souběžně s výjezdy do vinic rostou i možnosti, jak trávit čas v přírodě ekologickou turistikou. Mezi premianty kraje v tomto ohledu patří čajová a bylinkářská firma Sonnentor s novou budovou v Čejkovicích, dalšími možnostmi jsou Bukovanský mlýn, Trkmanka, Hájenka pod větrníky, Kocanda Kravsko, Mlýn Hrušky či Statek Samsara.
Brno ze všech úhlů
Vilou Tugendhat nic nekončí, jen začíná. Brno je městem studentů i českým IT hubem, sídlem AVG a někdejšího Avastu (dnes Gen), vyrostly tu technologické společnosti Y Soft, Kentico, Webnode, líbí se tu i zahraničním firmám.
V čem spočívá genius loci jihomoravské metropole? „V unikátní atmosféře Brna. Sice má čtyři sta tisíc obyvatel, ale v centru je všechno v docházkové vzdálenosti, pořád je to lokální a autentické,“ říká Eliška Křížová.
A když je řeč o kongresech a konferencích, výstaviště, hvězdárnu, Impact Hub či dvoranu s démonem od Krištofa Kintery v Umělecko-průmyslovém museu mají brzy doplnit další dominanty.
„Pro klasický i konferenční turismus vznikají velké projekty. Nová aréna pro třináct tisíc diváků, Janáčkovo kulturní centrum – a k tomu nové špičkové hotely, které v příštích letech přibudou. To nám dává větší prostory a větší možnosti,“ vyjmenovává Eliška Křížová.
K tomu má Brno i pro eventy absolutní unikáty, třeba mysteriózní podzemní katedrály ve vodojemech na Žlutém kopci nebo možnost, kterou nemá žádné další město nejen v Česku, ale ani na světě: „Pro lékařské či vědecké skupiny je přece úžasné podívat se do nového Mendelova skleníku a jít po stopách génia v místech, kde Johann Gregor Mendel pěstoval a zkoumal hrášek.“
Pověz, gastro, kdo je tu nejlepší?
Tato otázka vám v Brně zamotá hlavu. Pokud v něčem hraje už dlouho s Prahou přinejmenším vyrovnanou partii, je to síť restaurací, bister a kaváren. Asie, Itálie, Mexiko – celý svět přijde za vámi. Můžete si dát dokonalé snídaňové menu a výběrovou kávu nebo vyrazit do Hlohovce za mistrovstvím Otty Vašáka do Essens, jednoho z nejlepších finediningových podniků u nás.
Region je průkopníkem nejen v tom, jak vaše chuťové buňky uspokojit, ale i kam je nasměrovat. Má totiž vlastního gastroprůvodce Gourmet Brno / Jižní Morava. Ten více než michelinské hvězdy připomíná prestižní italské Gambero Rosso, neboť eklekticky hledí na mnohem více kategorií, i na kavárny, cukrárny, bistra, vinařství či nejlepší take away.
„Průvodce je nestranný, podniky nominují lidé z oboru i veřejnost, pak je objíždí nezávislá odborná porota, která každoročně vybere nejlepší desítku,“ popisuje Eliška Křížová.
Velmi příjemně si tak v Brně můžete prodloužit i večerní cestu z kongresu či eventu. A pokud na to není čas, je tu dostatečná síť cateringových firem. „I tento druh servisu se naši partneři snaží neustále upgradovat. Brno je na tom v tomto směru velmi dobře,“ ujišťuje Křížová.
Luxus (jako) na zámku
Malý velký muž, který dobyl většinu Evropy, si zde odškrtl památné vítězství. A vítězi v Napoleonově stylu můžete být i vy, stačí opustit hranice Brna a přenocovat ve slavkovské Vile Austerlitz. A „zámecká nabídka“ regionu touto vilou jen začíná.
Pole jižní Moravy někde nasávají slunce v rovných lánech, jinde se vlní ve fotogenických svazích takzvaného moravského Toskánska. A stejně pestrý je seznam zámků a zámeckých hotelů, které ke kraji patří.
Je libo klasicistní Hotel Chateau de Frontiere neboli Hraniční zámeček v Lednicko-valtickém areálu, sídlo zmíněného Essens? Nebo dáte přednost ubytování v hotelu Anton Florian v levém křídle Zámku Valtice a skleničce v místním Salonu vín? Anebo lednické Jízdárně, zámku Křtiny, Kounickému dvoru v Dolních Kounicích?
Jak si zámecké panstvo bude přát… Každopádně se nabízejí možnosti, které by ocenil i Napoleon.
Adrenalin a neotřelé aktivity
V Brně se už nemůžou dočkat, až se milovaná hokejová Kometa vrátí na tuzemský trůn. Ale u ledu nejde zdaleka jen o puky a brusle. „Hodně populární bude curling,“ nabízí Eliška Křížová, jak si firemní či profesní event zpestřit o netradiční sportovní aktivitu.
V sortě zážitků Brno hraje bez debat extraligu. Protiatomový kryt Denis pod Petrovem má temný nádech studené války, v Hnanicích na Znojemsku zase přenocujete v bunkru z druhé světové. Brněnské podzemí už náleží ke klasice, co ale taková barová tour? Anebo dobrodružství ve Vile Löw-Beer, v níž v až osmičlenné skupině budete společně řešit záhadu zmizení brněnského textilního magnáta?
V Moravském krasu se ke zdolání nabízí jediná speleoferrata v Česku, adrenalinový zážitek pro ty, kterým nevadí tma a tichý koncert kapek z krápníků. A Macocha je pak jen ouverturou před zbylými možnostmi kraje. „Umíme doporučit a propojit ty nejlepší přesně podle toho, jaký je váš koncept,“ uzavírá Eliška Křížová za Brno Convention Bureau.