Ugur Sahin a Stéphane Bancel. Že vám ta jména nic neříkají? Nic zvláštního. Tihle dva muži byli na počátku letošního roku na veřejnosti prakticky neznámí. Dnes jsou z nich ale několikanásobní miliardáři.
Oba totiž stojí za nejvýznamnějšími vakcínami proti koronaviru a na okolnostech vyvolaných globální pandemií pohádkově vydělali.
Nových miliardářů, jejichž jmění je svázáno s průlomy kolem bitvy s covidem, je ale celá řada. Jejich bohatství je poháněno prudkým nárůstem akciového trhu. Investoři se zkrátka letos nahrnuli do společností zabývajících se vývojem vakcín, zdravotnických prostředků, léčby a obecně všeho, co s covidem-19 souvisí. Seznamte se s deseti nejpozoruhodnějšími nováčky ve světě nejbohatších, z nichž koronavirus udělal miliardáře.
Ugur Sahin
- Čisté jmění: 4,2 miliardy dolarů
- Státní občanství: Německo
- Zdroj bohatství: BioNTech
Lékař tureckého původu spoluzakládal společnost BioNTech v roce 2008 společně s manželkou, nynější hlavní lékařkou společnosti. Sahin vlastní přibližně 17 procent akcií BioNTechu, který od ledna zaznamenal 160procentní růst díky první, a tedy průlomové vakcíně proti covidu-19 vyvinuté ve spolupráci se společností Pfizer.
Tato vakcína přišla před pár dny i do Česka a bylo s ní zahájeno očkování. Ještě před zrodem BioNTechu založil manželský pár v roce 2001 biofarmaceutickou společnost Ganymed Pharmaceuticals, kterou v roce 2016 prodal japonské společnosti Astellas Pharma za cca 460 milionů dolarů.
Stéphane Bancel
- Čisté jmění: 4,1 miliardy dolarů
- Státní občanství: Francie
- Zdroj bohatství: Moderna
Tenhle Francouz „řádí“ v Massachusetts, kde sídlí společnost Moderna. Bancel se jejím generálním ředitelem stal poté, co ve vlasti opustil stejnou pozici v diagnostické firmě BioMérieux. Teď vlastní šest procent společnosti Moderna. Měl víc, avšak části svého podílu se v březnu zbavil, když jej nabídl k odkoupení. Právě prodej více než milionu těchto akcií z něj udělal miliardáře.
Akcie společnosti totiž vzrostly od začátku roku o 550 procent. Důvod? Po vakcíně Pfizer-BioNTech byla regulačními orgány v USA právě vakcína od Moderny schválena 18. prosince coby historicky druhá v pořadí a počítá se s ní jako s další velkou zbraní proti nemoci sužující svět.
Yuan Liping
- Čisté jmění: 4,1 miliardy dolarů
- Státní občanství: Kanada
- Zdroj bohatství: Farmaceutický průmysl
Když už se dát rozvést, tak ať to stojí za to! Madam Liping vlastní 24 procent jednoho z předních čínských výrobců vakcín – Shenzhen Kangtai Biological Products. Tyto akcie jí spadly do klína po červnovém rozvodu s předsedou společnosti Du Weiminem. Po rozvodu se Liping stala okamžitě nejbohatší ženou Kanady.
V Kangtai ambiciózní dáma pracovala od roku 2012 do roku 2015 jako manažerka a ředitelka a od března 2017 je ředitelkou dceřiné společnosti s názvem Beijing Minhai Biotechnology. Kangtai je výhradní čínský výrobce pro vakcíny vyvinuté společností AstraZeneca, dalším velkým hráčem na trhu s protilátkami.
Hu Kun
- Čisté jmění: 3,9 miliardy dolarů
- Státní občanství: Čína
- Zdroj bohatství: Lékařské vybavení
Hu je předsedou společnosti Contec Medical Systems, výrobce lékařských přístrojů se sídlem v Číně. Vlastní téměř polovinu akcií, jež letos zaznamenaly nárůst bezmála o 150 procent. Contec čerpá více než 70 procent příjmů ze zámoří a vyrábí řadu zdravotnických produktů pro nemocnice, kupříkladu stetoskopy či monitory krevního tlaku.
Carl Hansen
- Čisté jmění: 2,9 miliardy dolarů
- Státní občanství: Kanada
- Zdroj bohatství: AbCellera
Hansen je generálním ředitelem a spoluzakladatelem biotechnologické firmy AbCellera z Vancouveru, která vznikla v roce 2012 a využívá umělou inteligenci k identifikaci nejslibnější léčby nemocí pomocí protilátek. Do loňského roku působil také jako profesor na University of British Columbia, ale v současnosti se plně soustředí na AbCellera.
Tohle rozhodnutí se mu vyplatilo – jeho 23procentní podíl ve společnosti Hansena vynesl do klubu miliardářů. Americká vláda totiž objednala 300 tisíc dávek protilátky proti covidu-19, kterou AbCellera objevila ve spolupráci s Eli Lilly.
Timothy Springer
- Čisté jmění: 2 miliardy dolarů
- Státní občanství: USA
- Zdroj bohatství: Moderna
Imunolog a profesor biologické chemie a molekulární farmakologie na Harvardově univerzitě byl před deseti lety zakládajícím investorem společnosti Moderna. Vložil do ní tehdy pět milionů dolarů. Dnes má jeho 3,5procentní podíl hodnotu přibližně 1,6 miliardy dolarů.
Springer je aktivním investorem v biotechnologiích a má menší podíly také ve veřejně obchodovaných firmách, které vyrostly z výzkumu postdoktorandů v jeho laboratoři na Harvardu. První velký zisk bral Springer v roce 1999 po prodeji biotechnologické firmy LeukoSite společnosti Millennium Therapeutics za 635 milionů dolarů.
Sergio Stevanato
- Čisté jmění: 1,8 miliard dolarů
- Státní občanství: Itálie
- Zdroj bohatství: Lékařské obaly
Stevanato je prezidentem italské lékařské balicí firmy Stevanato Group, druhého největšího výrobce skleněných obalů na světě a nyní především významného dodavatele lahviček pro více než 40 protikoronavirových vakcín.
Výsadní pozici firmě zaručila červnová smlouva s Koalicí pro epidemickou připravenost, kterou podporuje nadace Gates Foundation, o poskytnutí 100 milionů lahviček pro devět různých vakcín. Od té doby uzavřela společnost podobné dohody s několika dalšími výrobci.
Společnost byla založena na okraji Benátek v roce 1949 Sergiovým otcem a rodinná tradice pokračuje. Se Sergiem dnes firmu řídí i jeho dva synové. Stevanato Group je rovněž největším světovým výrobcem inzulínových per a strojů sterilizujících a balících miliardy lahviček a stříkaček.
Robert Langer
- Čisté jmění: 1,5 miliardy dolarů
- Státní občanství: USA
- Zdroj bohatství: Moderna
Za průkopnickou práci v oblasti biomedicíny se Langerovi přezdívá „Edison lékařství“. Profesor chemického inženýrství na Massachusetts Institute of Technology byl v roce 2010 jedním z prvních investorů společnosti Moderna, která se nachází přes ulici od jeho kanceláře v Cambridge.
Langer nikdy neprodal žádný podíl a jeho tři procenta mají nyní hodnotu asi 1,5 miliardy dolarů. Vlastní též menší podíly v biotechnologických startupech SQZ Biotechnologies a Frequency Therapeutics založených jeho bývalými studenty. A ještě něco: tento vědec je držitelem více než 1 400 patentů pro farmaceutické a lékařské společnosti.
Premchand Godha
- Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
- Státní občanství: Indie
- Zdroj bohatství: Farmaceutický průmysl
Do farmaceutického sektoru vstoupil Godha již v roce 1975, kdy ve spolupráci s rodinou bollywoodské superstar Amitabha Bachchana získal farmaceutického výrobce Ipca Labs se sídlem v Bombaji. Firmě, která se koncentruje na produkci generik a farmaceutické ingredience, se v tomto roce zdvojnásobila cena akcií.
Důvod je ale v tomto případě poněkud kontroverzní: za růstem stojí zvýšená výroba a prodej antimalarika hydroxychlorochinu, nabízeného v prvních měsících roku 2020 jako možný lék na koronavirus. Světová zdravotnická organizace však konstatovala malý až nulový účinek látky při snižování úmrtnosti na covid-19.
August Troendle
Čisté jmění: 1,3 miliardy dolarů
Státní občanství: USA
Zdroj bohatství: Farmaceutické služby
Ve společnosti Medpace, kterou v roce 1992 zakládal, je Troendle generálním ředitelem. Firma z Cincinnati provádí klinické testy pro farmaceutické firmy vyvíjející léky a zdravotnické prostředky.
Laboratoře Medpace zpracovávají škálu služeb od zkoušek tamponů přes testování protilátek na covid-19 až po provádění komplexních klinických zkoušek pro výrobce léčiv, kteří pracují na nových vakcínách.
Troendle, který do roku 1992 pracoval na pozici lékaře klinického vývoje ve švýcarském farmaceutickém gigantu Novartis, drží v Medpace přibližně 21 procent akcií.