Josef Grill je zakladatelem největšího poskytovatele webhostingových služeb u nás, společnosti Wedos. V minulosti také vybudoval a později prodal obdobně zaměřenou firmu Forpsi.
Už dříve otevřeným dopisem kritizoval poměry v prostředí tuzemského fotbalu po zatčení Romana Berbra, někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace a dlouholeté šedé eminence tuzemské kopané. Teď píše ve světle dramatického nárůstu cen energií předsedovi české vlády Petru Fialovi.
Vážený pane premiére, vážená vládo,
dovolte, abych napsal svůj názor formou otevřeného dopisu.
Pane premiére, víte, že jsme se předloni potkali při Vaší návštěvě u nás ve firmě. Letos v lednu jsem Vám psal dopis, kde jsem uvedl, že jsem rád, že říkáte a děláte i nepopulární věci. Bohužel s odstupem několika měsíců to vidím trochu jinak. Je nutné nepolitikařit, ale věci řešit. Je nutné řešit současné problémy akutně a otevřeně vůči lidem.
Minulý týden jsme se potkali znovu a to už jsem si neodpustil nějakou kritiku, ale zároveň se Vám snažil vysvětlit svůj pohled na věc. Mezitím se událo několik zásadních okolností, zejména na trhu s energiemi, a tak reaguji ještě písemně.
Ceny energií – aktuální problém
Jsem přesvědčen, že pokud situaci nedokážete vyřešit v řádu týdnů, tak už ji ani řešit nemusíte. Nějaké zprávy, že budete jednat a že to bude vyřešené nejdříve příští rok (nebo příští zimu), jsou prakticky zbytečné a nemusíte tím ztrácet čas. To už nebude důvod nic řešit. Situace nesnese odkladu.
Do aktuální situace se nedostali lidé a ani firmy svou vinou. Musím uznat, že ani jako současná vláda za to nemůžete. Situaci nepředpokládal ani největší pesimista. Zcela správně, jednoduše a rychle ji nevyřeší nikdo. Největší možnosti však máte v rukou vy, představitelé země.
Jednak jsme jednou ze zemí nejzasaženějších, jednak předsedáte Evropské unii. Zároveň Vás osobně považuji za slušného člověka, který svou funkci nebere jako „koryto“, ale moc dobře víte, že jste tady pro lidi. Jsem přesvědčen, že jste správný premiér, a věřím, že to vyřešíte. Svým způsobem máte šanci se zapsat do dějin.
Nepokoušejte se o nějaké dotace, záchrany nebo dlouhodobé regulace formou zastropování. Jak třeba uděláte zastropování? Jak určíte cenu v celé Evropské unii? Budou ji dodržovat všichni? Pro jeden stát bude výhodná a pro jiný méně, ať z pohledu výrobních, nebo životních nákladů.
Všichni ekonomové vědí, že tohle nikam dlouhodobě nevede. Umělé zásahy do trhu jsou jedny z příčin současné ekonomické krize, která skončí defenestrací politiků, kteří ji nebudou řešit. Je zbytečné dumat nad volbami, které budou příští měsíc. Tohle je aktuální situace, která nesnese odkladu kvůli volební kampani.
Ano, do této situace jste přišli vládnout a nesete následky předchozích vlád, a to nejen těch českých, ale celé evropské reprezentace. Jenže pokud jste chtěli vládnout, musíte konat. Na místo premiéra se najde hodně dalších zájemců, ale pochybuji, že budou vhodnější. Otázka je, zda to ustojí celá vláda, protože už i pivo se (opět) zdražuje, a jak se říká – zdražení piva je předzvěstí pádu vlády.
To bych určitě nechtěl, protože poslední, co nyní potřebujeme, je výměna vlády a politická nejistota. Potřebujeme silnou a nepopulistickou vládu, která situaci řeší jasně a rázně.
Nevím, zda si kdokoli ve vládě uvědomuje, co se stalo na trhu s energiemi za poslední rok, poslední měsíce a poslední dny. Pokud před necelými sto lety proběhl černý pátek na burzách, tak tohle ho dokonale překoná. O tomhle se budou učit děti – ale mezitím tu zavládne chudoba, populismus a následně extremismus.
Pokud nedokážete situaci řešit ráznými (a rychlými) kroky, budete mít v republice hyperinflaci a hladové lidi, kteří nebudou mít kde pracovat. Zapomeňte, že řídíte zaoceánský parník. Parník má díru a potápí se – a Vy máte poslední šanci něco udělat.
V posledních dnech se problematice energií věnujete velmi intenzivně, ale situace je tak mimořádně kritická, že všechno ostatní musí jít stranou.
Dopady ceny energií na celou společnost
Máte představu, kolik domácností je nyní například navázáno na spotové ceny elektřiny? Hovoří se o pěti až deseti procentech. Rovnou jim tam pošlete exekutora.
Žádné vaše sociální dávky to nevyřeší. Můžete se dohadovat s opozicí o tom, že dáte pět nebo jedenáct tisíc, ale to při současných cenách znamená pro takové domácnosti pomoc na jednotky dní. Potom se stanou neplatiči, protože nejsou schopni platit dvacetkrát větší účty za elektřinu než například před rokem nebo dvěma. Ano, dvacetkrát – to není chyba v číslech. To je realita.
Víte, kolik firem nebo obcí je v podobné situaci? Víte o tom, že jakékoli fixace mohou dopadnout nakonec stejně? Dokážete si představit to, jaké to bude mít dopady na firmy? Tohle je situace, která se nedá naplánovat a řešit jinak než zavřením nebo extrémním zdražením. Víte, jaké to bude mít dopady?
Ještě větší inflace, dluhy a krachy firem a následná nezaměstnanost. Minulý týden jsem říkal, že deset procent lidí bude nezaměstnaných a dvacet procent bude mít doslova hlad. S odstupem necelého týdne, pokud situaci nevyřešíte obratem, si dovolím tvrdit, že těch nezaměstnaných bude mnohem více a hladových také.
Nevěříte? Myslíte si, že domácnosti nebo firmy budou schopny platit energie, jejichž ceny rostou rychleji, než stačíte klikat na klávesnici?
Tímhle vším se blížíme k devastaci současného uspořádání, k devastaci lidských hodnot a rozpadu současné civilizace. Minimálně té evropské, zejména pokud jde o Unii. Vrátíme se o sto padesát let zpět a budeme svítit petrolejkami, zavřeme průmysl a vypneme ledničky.
Nevím, zda budete spoléhat jen a pouze na řešení z Evropské unie, ale již od počátku letošního roku to několik států řeší vlastními kroky. Tím se jakýkoli smysluplný společný postup komplikuje a postupně ztrácí smysl.
Některé státy ceny zastropovaly již dávno. Mají tak obrovskou konkurenční výhodu a nepociťují tlak k řešení situace. Ve výsledku bude každý stát bojovat sám za sebe. Jste premiérem České republiky, a přesto, že jsem velkým příznivcem Evropské unie, tak se domnívám, že celoevropská dohoda bude pomalá a nefunkční.
Ceny energií zlikvidují český průmysl. Pokud část států v Unii ceny řeší, tak Česko bude se svým průmyslem zcela mimo. Nekonkurenceschopná země. Víte o tom, že před rokem stála elektřina až desetkrát méně než dnes? Víte o tom, že před dvěma měsíci stála třikrát méně než dnes?
Myslíte si, že tohle firmy ustojí? Ustojí to průmysl? Ustojí to potom domácnosti, až se to na ně všechno přenese? Zdražení, nezaměstnanost i náklady na energie.
Vezměte si to z pohledu státního rozpočtu. Pokud by vám meziročně narostly některé výdaje desetinásobně (a meziměsíčně například třikrát), také to nezvládnete.
Pokud domácnostem hrozí zdražení nejen běžného provozu, hypoték a nájmů, ale najednou jim vyskočí náklady na energie ze sedmi procent celkových příjmů na sto čtyřicet procent příjmů celé domácnosti, jistě vidíte, že nemohou přežít.
Pokud nyní platí za energie průměrně necelé čtyři tisíce a mají průměrné čisté příjmy 55 tisíc (a na to většina domácností samozřejmě nedosáhne) a energie jim zdraží na šedesát nebo sedmdesát tisíc měsíčně, tak to nemají z čeho zaplatit. A to vidíte, že jim nezbylo na jídlo, oblečení nebo nájem či hypotéku. Co budou dělat? Vaše sociální dávky nepomohou. To nezachráníte.
Podobné to máte u firem. Pokud průměrná firma měla doposud roční náklady na energie tři procenta z celkových nákladů a nyní to vyrostlo na třicet procent a najednou meziměsíčně na šedesát nebo sedmdesát procent, tak firma nemá na nákup surovin. A myslíte si, že jí zbylo ještě na mzdy?
Co mohou dělat? Mohou zdražit, ale to znamená o desítky procent (jen měsíčně tedy o třicet nebo čtyřicet procent) – a je otázkou, kdo si takový produkt vůbec koupí. Nechme stranou to, že vám to udělá mnohonásobně větší inflaci…
Druhou možností je firmu zavřít a propustit lidi. A to se nebavíme o nějakých extrémně energeticky náročných provozech, ale o jakékoli průměrné firmě, která dříve nebo později podobné ceny energií získá (pokud nezakročíte). Je jasné, že tohle bude mít dopady na jakékoli odvětví.
Hyperinflace bude krátkodobá a potom? Ještě větší inflace a budete škrtat nuly? Stagflace? Nevím, ale v každém případě ekonomický i morální rozklad společnosti.
ČEZ a (jeho) budoucnost
Je „fajn“, že tady vládne republice ČEZ. Ne vláda. Víte, že se to říká jako vtip? Je krásná představa, že monopolní (nebo oligopolní) firma bude mít zisky v desítkách miliard korun (a hrubý zisk polovinu svého obratu) a vy si plánujete, že do státního rozpočtu přijde například třicet až padesát miliard korun ročně na daních a na dividendách.
Zachráníte napáchané škody? Myslíte si, že s tím není potřeba něco dělat? Stačí si spočítat, kolik by stálo vykoupení akcií. I s velkým příplatkem se to vyplatí. Státní rozpočet to vyjde mnohonásobně levněji.
Stejně tak další možné kroky jsou výhodnější než to, co tady hrozí a kam se to řítí. Pokud si kdokoli myslí, že současné ceny energií český průmysl ustojí, tak se plete. Myslíte si, že to ustojí domácnosti, až se tam ty ceny přenesou? Ani lidé z vlády by to nedokázali ustát. Dvacetinásobné zdražení (navíc během tak krátké doby) je neúnosné pro všechny.
Ať přemýšlím tak nebo tak, mám pocit, že se vyplatí vykoupit akcie ČEZu. Bavíme se o 223 miliardách. Jen pro představu výpočet:
Je 537 989 759 akcií ČEZ. Stát nevlastní 30,22 procenta a cena je 990 korun za akcii. I při prémii za určitou formu vyvlastnění ve výši například třiceti procent je to zhruba 223 miliard. To jsou drobné ve srovnání s tím, když tady budete chtít řešit sociální dopady. Náklady na nezaměstnanost, chudobu a řešení totálního rozkladu české společnosti nebudou 223 miliard, ale o několik nul vyšší.
Stát tuhle částku navíc nevyhodí, ale koupíte si majetek, budete mít nějakou dividendu a budete moci relativně svobodně řešit aktuální situaci. Výroba elektrické energie je natolik strategická, že většina by měla být v rukou a pod kontrolou státu. Přesně tím předejdete podobným situacím. Jako jeden z největších vývozců elektrické energie na světě budete kontrolovat výrobu i distribuci (aktuálně ČEPS).
Ano, stát není nejefektivnější správce aktiv, ale nyní jinou možnost nemáte. Jde o čas – možná firmu posléze rozdělíte a obchodní část dáte opět na burzu a máte to z velké části zpět. Potom budete vlastníkem většiny zdrojů elektrické energie a přenosové soustavy a na trhu budou pouze obchodní firmy, které budou řešit prodej zákazníkům.
Klidně si na to vezměte dluhopisy nebo půjčte u bank, ale vyřešte to. Všichni voliči vám řešení schválí a odpustí, ale musíte jim říct pravdu. Schválí vám ho, protože jinak skončí pod mostem – jenže tolik mostů v republice nemáme. Možná přijdete na jiný, lepší scénář v Evropské unii, ale nevěřím tomu. Unie je v tomhle nefunkční a pomalá struktura a velké státy mají na současné situaci velký podíl.
Hlavně nevymýšlejte nějaké scénáře, že akcie nevykoupíte a že budete nyní z dividend z firmy ČEZ platit sociální systém nebo nějak dorovnávat zastropování energií. Na to nestačí dividenda žádné firmy. Nedělejte si iluze, že z nemorálně vysokých zisků budete budovat další jaderné elektrárny. To jsou scestné úvahy a tu energii nikdo ani nebude potřebovat.
Víte, co navíc vykoupením akcií získáte? Mimořádnou konkurenční výhodu pro české montovny. Přiznejme si to. Nejsme technologický lídr nebo nějaký tygr, ale obyčejná výrobna a montovna Evropy – a těžíme z toho, že máme blízko do Evropy západní a jsme součástí Evropské unie.
Ano, pojďme ze sebe udělat technologického lídra a tygra a pojďme podporovat tento směr, ale k tomu musíte mít funkční současný základ, a pokud nyní zkolabuje, vracíme se o sto padesát let zpět.
Dejte si k tomu k volbám heslo – zpátky na stromy. Upřímně řečeno si myslím, že stoupne počet sebevražd, protože to ekonomicky lidem nevyjde. Ani domácnostem, ani firmám. Lidé tady něco budují desítky let a najednou se to zhroutí. Tohle žádné sociální dávky nezachrání.
Otevřený dopis v celé jeho délce si můžete přečíst na původním blogu.