Dědičky rodinného byznysu, vdova i selfmade podnikatelka. Obchodují s kosmetikou, s hazardem i s ocelí. Podporují vzdělávání, darují peníze na umění a zajímají se o ekologii. V první stovce nejbohatších lidí planety obsadily ženy patnáct příček, o dvě více než loni.
Mezi prvních deset nejbohatších se letos počítá šest žen z USA, jedna Australanka, jedna Francouzka, Indka a jedna Švýcarka. Nejmladší ženě je 54 a nejstarší 84 let.
Devět z deseti nejbohatších žen své jmění zdědilo – buď po otcích, manželech, nebo v jednom případě po matce. Jen jedna si jej vydělala čistě svým vlastním přičiněním.
Kdo je tedy na prvním místě? Překvapení se nekoná. Z pomyslného trůnu nejbohatší ženy světa se ji zatím žádné jiné nepodařilo sesadit. Nejbohatší ženou planety je tak už počtvrté dědička společnosti L’Oréal, Francouzka Françoise Bettencourt Meyers.
Od roku 1997 působí ve správní radě L’Oréalu a aktuální hodnota jejího majetku se vyšplhala na 99,5 miliardy dolarů. Podíl a titul nejbohatší ženy světa zdědila po své matce Liliane Bettencourt, která zemřela v roce 2017. V minulém roce společnost Netflix přišla s třídílným dokumentárním filmem L’Affaire Bettencourt, který vypráví o spletité historii, byznysu a sporech uvnitř její rodiny.
Pokud se nebudeme ohlížet na pohlaví, je Francouzka Françoise Bettencourt Meyers patnáctou nejbohatší osobností planety. A je jasné proč. Akcie kosmetického gigantu za poslední rok vzrostly o 35 procent a jeho tržní kapitalizace činí 260 miliard dolarů. Françoise Bettencourt Meyers a její rodina jsou největším akcionářem s podílem téměř 35 procent.
Stříbrná příčka se 72,3 miliardy dolarů patří Alice Walton, jediné dceři zakladatele společnosti s obchodními domy Walmart Sama Waltona, která se v současnosti významně angažuje v podpoře umění.
V říjnu 2023 oznámila novou charitativní iniciativu na podporu šesti desítek muzeí ve Spojených státech a její nezisková organizace Art Bridges Foundation už věnovala muzeím částku čtyřicet milionů dolarů na obnovení zájmu veřejnosti o umění po pandemii.
Majetek třetí nejbohatší miliardářky Julie Koch se rovná 64,3 miliardy dolarů. Dlouhodobě se věnuje podpoře zdravotnictví a v letošním roce darovala 75 milionů dolarů na výstavbu ambulančního centra ve West Palm Beach na Floridě, které by se mohlo otevřít v roce 2026.
Nejmladší miliardářkou v nejbohatší desítce je bývalá manželka Jeffa Bezose, čtyřiapadesátiletá MacKenzie Scott. Je to jediná žena v žebříčku nejbohatších lidí, která získala své jmění rozvodem.
Za posledních pět let nicméně rozdala na dobročinné účely 17,3 miliardy dolarů. Kdyby nebyla tak štědrá, byla by hodnota jejího majetku 69 miliard dolarů a byla by třetí nejbohatší ženou na seznamu, nikoli pátou.
Spoluzakladatelka jedné z největších světových přepravních společností, Švýcarka Rafaela Aponte-Diamant, je pak opět nejbohatší selfmade ženou, která s 33,1 miliardy dolarů obsadila sedmé místo.
Z celkem 2781 světových miliardářů roku 2024 je žen jen 369, tedy něco málo přes třináct procent. Jsou nicméně bohatší než kdykoli předtím.
V letošním roce je na seznamu miliardářů přesně sto žen, které své jmění vybudovaly samy a založily nebo spoluzaložily své společnosti. Dalších devětašedesát žen zdědilo podíly v úspěšných společnostech, ale přímo se podílí na jejich řízení. Zbývajících dvě stě žen pak zdědilo buď nemovitosti, nebo podíly ve firmách, ale na jejich vedení se nepodílí.
Vůbec nejmladší miliardářkou na světě je Brazilka Livia Voigt. Je jí pouhých devatenáct let, studuje vysokou školu a její majetek se odhaduje na 1,1 miliardy dolarů. Voigt je jednou z největších akcionářek největšího výrobce elektrických motorů v Latinské Americe, společnosti WEG, kterou založil její dědeček.
Nováčky mezi ženami miliardářkami jsou sestry Märta Schörling Andreen a Sofia Högberg Schörling ze Švédska. Jejich otec a miliardářský investor Melker Schörling zemřel v prosinci 2023. Každá ze sester má majetek v hodnotě 5,6 miliardy dolarů.
Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová s rodinou obsadila na celkovém žebříčku 104. místo. Drží přes 59 procent ve společnosti PPF, zatímco každému z jejích čtyř dětí náleží bezmála deset procent.
PPF prožívá nejvíce turbulentní dobu od svého založení, se ztrátami se stáhla z Ruska a stahuje se také z Číny. Přeorientování na Západ se jí nicméně daří, jen za první půlrok minulého roku vykázala nejvyšší roční zisk za posledních deset let.